Մարդասիրական հրադադարը պետք է Ադրբեջանի կողմից անշեղորեն պահպանվի. Արցախի ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել մարդասիրական նպատակներով հրադադարի պայմանավորվածության վերաբերյալ։ Հայտարարության մեջ Արցախի ԱԳՆ-ն կարևորել է Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ 2020թ. հոկտեմբերի 10-ին ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հրադադարի վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և վերջինիս չափանիշների համաձայն ռազմագերիների և զոհվածների մարմինների փոխանակման համար:
«Մոսկվայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը գործնական քայլ է՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից՝ միջազգային ահաբեկիչների հետ դաշինքով, Արցախի Հանրապետության դեմ զինված ագրեսիան դադարեցնելու ճանապարհին: Մարդասիրական հրադադարը պետք է Ադրբեջանի կողմից անշեղորեն պահպանվի և ամուր հիմք դնի 1994թ. մայիսի 12-ի կրակի և ռազմական գործողությունների դադարեցման և 1995թ. փետրվարի 6-ի հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման վերաբերյալ համաձայնագրերի գործողությունը լիակատար վերականգնելու համար:
Կարևոր ենք համարում, որ Մոսկվայում կայացած բանակցությունների արդյունքներով համատեղ հայտարարության մեջ նշվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի բացառիկ դերը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար միջնորդական գործունեության իրականացման մեջ:
Վերստին ընդգծում ենք, որ Ադրբեջանի կողմից չորս տարիների ընթացքում սանձազերծված երկու ագրեսիանները համոզիչ կերպով ցույց են տալիս ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորությունը բացառող մեխանիզմի ներդրման հույժ անհրաժեշտությունը: Վերահաստատում ենք պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը, որ միայն Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումը կերաշխավորի տարածաշրջանում խաղաղություն և անվտանգություն և ցույց կտա միջազգային հանրության համար ուժի կիրառման անընդունելիությունը՝ որպես հակամարտության լուծման միջոց»,-նշվում է հայտարարության մեջ։

Гуманитарное перемирие должно быть неукоснительно соблюдено Азербайджаном: МИД Арцаха
Заявление Министерства иностранных дел Республики Арцах относительно договоренности о прекращении огня в гуманитарных целях
Отмечаем важность достигнутых при посредничестве Российской Федерации договоренности о прекращении огня с 12 часов 00 минут 10 октября 2020 года в гуманитарных целях для обмена при посредничестве и в соответствии с критериями Международного Комитета Красного Креста военнопленными и телами погибших.
Достигнутые в Москве договоренности являются практическим шагом на пути прекращения вооруженной агрессии, развязанной Азербайджаном и Турцией в союзе с международными террористами против Республики Арцах. Гуманитарное перемирие должно неукоснительно соблюдаться Азербайджаном и заложить прочную основу для восстановления действия в полном объеме соглашений о прекращении огня и военных действий от 12 мая 1994 года и об укреплении прекращения огня от 6 февраля 1995 года.
Считаем важным, что в совместном заявлении по итогам переговоров в Москве отмечается исключительная роль института сопредседательства Минской группы ОБСЕ в осуществлении посреднической деятельности по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта.
Вновь отмечаем, что две агрессии, развязанные Азербайджаном в течение 4 лет, убедительно демонстрируют настоятельную необходимость внедрения механизма, исключающего возможность повторного возобновления боевых действий. Еще раз подтверждаем позицию официального Степанакерта, что лишь международное признание независимости Республики Арцах гарантирует мир и безопасность в регионе и продемонстрирует неприемлемость для международного сообщества применения силы в качестве средства решения конфликта.