ՄԱԿ-ը դրամական օգնություն է տրամադրում Արցախից տեղահանված և Հայաստանում բնակվողներին
ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագիրը (ՊՀԾ), համագործակցելով ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հետ, մեկնարկել է դրամական օգնության ծրագիր Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղահանված մարդկանց համար՝ մինչև հունիսի վերջ նրանց սննդի կարիքները հոգալու նպատակով: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՄԱԿ-ի Գլոբալ հաղորդակցության վարչությունը:
«Պարենի համաշխարհային ծրագիրը (ՊՀԾ) անապահով մարդկանց աջակցություն է տրամադրում Եվրոպական հանձնաժողովի մարդասիրական օգնության և քաղաքացիական պաշտպանության հարցերով գլխավոր վարչության (ECHO), Միացյալ Նահանգների միջազգային զարգացման գործակալության (USAID), Ֆրանսիայի կառավարության և Ֆլանդրիայի կառավարության կողմից տրամադրված ֆինանսական աջակցության շնորհիվ: ՊՀԾ-ն ապրիլից հունիս ամիսներին կտրամադրի ամենամսյա դրամական փոխանցումներ այն տեղահանված մարդկանց, ովքեր արդեն գրանցված են Կառավարության հարթակում և գտնվում են Հայաստանում:
Դրամական օգնությունը կօգնի տեղահանվածներին գնել տարատեսակ սնունդ, որպեսզի նրանք ունենան հավասարակշռված սննդակարգ: Աջակցությունը համահունչ է ՀՀ կառավարության և նրա գործընկերների կողմից ձեռնարկված ազգային ջանքերին, որոնք միտված են աջակցելու այն մարդկանց, ում պարենային անվտանգությունը բացասական ազդեցություն է կրել հակամարտության արդյունքում:
«Մենք երախտապարտ ենք մեր գործընկերներին առատաձեռն ներդրման համար, որոնք օգնում են Հայաստան տեղահանված մարդկանց բավարարել իրենց սննդի հիմնական կարիքները և քաղցած չմնալ»,- ասում է Հայաստանում ՊՀԾ-ի ներկայացուցիչ, տնօրեն Ելենա Միլեսովիչը: «Մարդասիրական օգնությունն անհրաժեշտ է, որպեսզի ընտանիքները զերծ մնան գոյատևման բացասական մեխանիզմներից, ինչպիսիք են՝ քիչ ուտելը, կամ սնունդ գնելու համար գումար փոխառելը: Սա ծայրաստիճան ողջունելի աջակցություն է, որը կօգնի շատ ընտանիքների ծայրը ծայրին հասցնել այս դժվարին ժամանակներում»»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

ООН предоставляет денежную помощь перемещенным лицам из Арцаха, живущим в Армении
Всемирная продовольственная программа ООН, сотрудничая с Министерством труда и социальных вопросов РА, начала программу по предоставлению денежной помощи перемещенным из Нагорного Карабаха в Армению лицам. Программой предусматривается до конца июня удовлетворить их потребности в продовольствии.
В рамках программы оказывается помощь необеспеченным слоям общества благодаря финансовой поддержке, предоставленной Главным управлением Европейской комиссии по вопросам гуманитарной помощи и гражданской обороны (ECHO), Агентством США по международному развитию (USAID), правительствами Франции и Фландрии.
В рамках программы с апреля по июнь будут предоставлены ежемесячные денежные компенсации тем перемещенным лицам, которые уже зарегистрированы в различных правительственных программах и находятся в Армении. Помощь поможет перемещенным лицам приобрести различные продукты, чтобы обеспечить сбалансированный рацион питания.
"Мы благодарны нашим партнерам за содействие. Это крайне необходимая поддержка, которая поможет многим семьям свести концы с концами в эти трудные времена",- заявила представитель программы в Армении Елена Милесович.
Для армянских бенефициаров создан механизм обратной связи. Бенефициары могут позвонить по номеру 096 120 400 или написать по адресу [email protected].