Լավրովը նախարար Մնացականյանին լուրջ մտահոգություն է հայտնել շփման գծում շարունակվող լայնածավալ մարտական գործողությունների կապակցությամբ
Սեպտեմբերի 27-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ:
Ինչպես հաղորդում է ՌԴ ԱԳՆ-ն, քննարկվել է իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում: Լավրովը լուրջ մտահոգություն է հայտնել շփման գծում շարունակվող լայնածավալ ռազմական գործողությունների, զոհերի եւ վիրավորների մասին տեղեկատվության կապակցությամբ:
Ընդգծվել է կրակի շուտափույթ դադարեցման անհրաժեշտությունը։ Նշվել է, որ Ռուսաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների հետ միասին շարունակելու է միջնորդական ջանքեր գործադրել իրավիճակի կայունացմանն ուղղված։ Պատրաստվում է խոսել Ադրբեջանի արտգործնախարար Դ. Ա. Բայրամովի հետ։

Лавров выразил Мнацаканяну серьезную озабоченность в связи с продолжающимися широкомасштабными боевыми действиями на линии соприкосновения
27 сентября Министр иностранных дел России Сергей Лавров провел телефонный разговор с Министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном.
Как сообщает МИД РФ, обсуждалось положение в зоне нагорно-карабахского конфликта. Лавров выразил серьезную озабоченность в связи с продолжающимися широкомасштабными боевыми действиями на линии соприкосновения, поступающей информацией об убитых и раненых.
Подчеркнута необходимость скорейшего прекращения огня. Отмечено, что Россия вместе с другими сопредседателями Минской группы ОБСЕ продолжит предпринимать посреднические усилия, направленные на стабилизацию ситуации. Готовится разговор с Министром иностранных дел Азербайджана Д.А.Байрамовым.