Կոչ ենք անում հարցը քննարկել էթիկայի հանձնաժողովում․ Արցախի ԱԺ-ն արձագանքել է Գուրգեն Արսենյանի հայտարարություններին
Արցախի Հանրապետության խմբակցություններևը հանդես են եկել հայտարարությամբ․ «Վերջին շրջանում Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական խոսույթում, մասնավորապես՝ Ազգային ժողովի որոշ պատգամավորների ելույթներում  հաճախ են հնչում հայտարարություններ, որոնք կասկածի տակ են դնում Արցախյան ազգային – ազատագրական պայքարի նշանակությունը և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, պառակտում մտցնում ազգի ներսում:
Նմանատիպ հայտարարությամբ  վերջերս հանդես է եկել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի  բոլոր խմբակցությունները, խստորեն դատապարտելով նման վտանգավոր վարքագիծը, համոզմունք են հայտնում, որ այդօրինակ արտահայտությունները ոչ միայն չեն բխում հայ ժողովրդի շահերից, այլև ջուր են լցնում թուրք- ադրբեջանական տանդեմի ջրաղացին:
Ակնկալում ենք ՀՀ Ազգային ժողովում ներկայացված խմբակցությունների պաշտոնական արձագանքը:
Հետագայում  նման անպատասխանատու հայտարարությունները բացառելու նպատակով՝ կոչ ենք անում հարցը քննարկել էթիկայի հանձնաժողովում:
Համոզված ենք, որ հայկական երկու հանրապետությունների առջև ծառացած մարտահրավերներին կարող ենք  դիմակայել միայն Հայաստան- Արցախ- Սփյուռք եռամիասնությամբ:
«Ազատ Հայրենիք – ՔՄԴ» խմբակցություն
«Միասնական հայրենիք» խմբակցություն
«Արդարություն» խմբակցություն
«Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցություն
«Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցություն»։
Նշենք, որ ԱԺ–ում Լաչինի թեմայով լսումների ժամին իշխանական Գուրգեն Արսենյանն ասել էր, որ պետք է մտածել 3 մլն հայի մասին․ «Անընդհատ՝ 120 հազար Ղարաբաղի բնակիչ, 3 մլն էլ Հայաստանի բնակիչ, ո՞վ եք, արա, դուք, առաջնահերթությունները ճիշտ դրեք»։

Мы ожидаем официальной реакции фракций, представленных в Национальном собрании РА։ Фракции Национального собрания Республики Арцах выступили с заявлением
Фракции Национального собрания Республики Арцах выступили с заявлением։ В последнее время в официальном обороте Республики Армения, в частности, в выступлениях некоторых депутатов Национального собрания звучат заявления, ставящие под сомнение значимость Арцахской национально-освободительной борьбы и право народа Арцаха на самоопределение, что в свою очередь вносит раскол в единство нации.
С подобным заявлением недавно выступил депутат фракции «Гражданский договор» Национального собрания Республики Армения Гурген Арсенян.
Все фракции Национального собрания Республики Арцах, строго осуждая подобное опасное поведение, выражают уверенность, что аналогичные высказывания не только не исходят из интересов армянского народа, но и льют воду на мельницу турецко-азербайджанского тандема.
Мы ожидаем официальной реакции фракций, представленных в Национальном собрании РА.
Призываем обсудить данный вопрос в комиссии по этике с целью исключения подобных безответственных заявлений в дальнейшем.
Мы уверены, что вызовам, стоящим перед двумя армянскими республиками, возможно противостоять лишь при помощи триединства Армения-Арцах-Диаспора.