Խորհրդակցություն՝ պատերազմական իրավիճակում ԱՀ պետական կառավարման մարմինների աշխատանքների կազմակերպման թեմայով
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր հրավիրել է ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն՝ պատերազմական իրավիճակում պետական կառավարման մարմինների աշխատանքների կազմակերպման թեմայով:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած պատերազմի հետևանքով տարածքային և պետական կառավարման տարբեր ոլորտներում առկա խնդիրներին օպերատիվ լուծումներ տալու համար անհրաժեշտ է սերտացնել փոխգործակցված աշխատանքը:
Նախագահի խոսքով՝ հաշվի առնելով պատերազմական իրավիճակում տնտեսությունում ծառայությունների մատուցման սահմանափակ հնարավորությունները՝ պետական և բարեգործական ռեսուրսների միջոցով պետք է ըստ առաջնահերթության ապահովել խաղաղ բնակչության խնդիրների լուծումը:
Անդրադառնալով հրետակոծությունից տուժած շենք-շինություններին՝ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ առաջիկայում կստեղծվի վնասների գնահատման հանձնաժողով, որի մասնագիտական եզրակացության արդյունքում, ռազմական գործողությունների ավարտից հետո, դրանց վերականգնման համար կտրվի պետական փոխհատուցում:

Арутюнян провел расширенное рабочее совещание на тему организации работы органов государственного управления в военной ситуации
Сегодня Президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел расширенное рабочее совещание на тему организации работы органов государственного управления в военной ситуации.
Глава государства отметил, что для оперативного решения существующих проблем в различных сферах территориального и государственного управления в результате развязанной Азербайджаном войны необходимо укрепить взаимодействие. По словам президента, учитывая ограниченные возможности предоставления услуг в экономике в условиях войны, посредством государственных и благотворительных ресурсов необходимо в первую очередь обеспечить решение проблем мирного населения.
Касаясь зданий-строений, пострадавших от артобстрела, Араик Арутюнян отметил, что в ближайшее время будет создана комиссия по оценке ущерба, в результате профессионального заключения которой, после завершения военных действий, для их восстановления будет предоставлена государственная компенсация.