Հիմա մեզ համար գերակա է Արցախի անվտանգության հարցը, քանզի անվտանգության մակարդակի չնչին զիջում կբերի Արցախի ոչնչացմանը. ԱՀ նախագահ
Եթե նախկինում հայկական կողմի համար գերակա էր Արցախի ինքնորոշման հարցը, ապա հիմա մեզ համար գերակա է անվտանգության հարցը, քանզի անվտանգության մակարդակի չնչին զիջում կբերի Արցախի ոչնչացմանը: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
Նա հավաստեց, որ այս հարցում Արցախի և Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշումը նույնական է:
«Նախկինում քննարկվում էին Մադրիդյան սկզբունքները, որոնց շրջանակում մի տարբերակը եղել է յոթ շրջանների հանձնումը միջանցքի պահպանմամբ և Արցախի ճանաչմամբ, բայց ոչ Ադրբեջանի կողմից: Երկրորդ տարբերակը հինգ շրջանների հանձնումն էր` հետագայում պլեբիսցիտի անցկացման պայմանով: Երկու տարբերակն էլ մեզ համար անընդունելի են, քանզի զգալիորեն նվազեցնում են Արցախի անվտանգության մակարդակը: Ւսկ Արցախի անվտանգության մակարդակի թեկուզ չնչին նվազում, կբերի նրա ոչնչացմանը: Ինձ համար ճանաչում, չճանաչում կարևոր չէ: Կարևորը անվտանգությունն է: Եթե նախկինում մենք խոսում էինք ինքնորոշման իրավունքի գերակայության մասին, հետո նոր անվտնգության, ապա հիմա մեզ համար կարևորը անվտանգությունն է, և այս հարցում մեր դիրքորոշումը հայաստանյան իշխանությունների հետ նույնական է»,- նշել է ԱՀ նախագահը:
Նա հավելել է, որ որևէ տարբերակ, որը կթուլացնի Արցախի անվտանգության աստիճանը թեկուզ մի փոքր, չի կարող քննարկվել և չի քննարկվում Արցախի և Հայաստանի ներկայիս իշխանությունների կողմից:
«Հուլիսյան մարտերը մեկ անգամ ևս ցույց տվեցին, որ մեր թշնամու հետ գործելիս որևէ միջազգային կանոն չի աշխատում: Նախիջևանի ներկայիս վիճակն էլ դրա վառ ապացույցն է»,- հավելեց նախագահը:

Сейчас для нас приоритетным является вопрос безопасности Арцаха, поскольку незначительная   уступка в вопросе безопасности приведет к уничтожению Арцаха: Арцаик Арутюнян
Если раньше для армянской стороны приоритетным был вопрос самоопределения Арцаха, то сейчас для нас приоритетным является вопрос безопасности, поскольку незначительная уступка в вопросе безопасности приведет к уничтожению Арцаха. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил президент Арцаха Араик Арутюнян.
Он заверил, что в этом вопросе позиция властей Арцаха и Армении полностью идентична.
"В прошлом обсуждались Мадридские принципы, в рамках которых одним из вариантов была передача семи районов с сохранением коридора и признанием Арцаха, но не со стороны Азербайджана, вторым вариантом была сдача пяти районов с отложенным плебисцитом по вопросу статуса. Оба варианта для нас неприемлемы, поскольку значительно снижают уровень безопасности Арцаха, а это ставит под угрозу существование республики. Для меня вопрос статуса сейчас не так важен, сколько вопрос безопасности. Если раньше мы говорили о приоритетности статуса, потом только о вопросе безопасности, то сейчас для нас важна безопасность, и в этом вопросе наша позиция с властями Армении идентична», - отметил президент Республики Арцах. Ъ
Он добавил, что ни один вариант урегулирования, который хоть немного ослабит степень безопасности Арцаха, не может быть обсужден и не обсуждается нынешними властями Арцаха и Армении.
"Июльские события еще раз показали, что в случае Азербайджана какие-либо международные нормы не работают. И участь Нахиджевана яркий тому пример»,- резюмировал президент Арцаха.