Հայաստանի բնակչության ավելի քան 83 տոկոսը դեմ է Արցախի՝ Ադրբեջանի կազմում գտնվելուն. հարցում
Հայաստանի քաղաքացիները միանշանակ համաձայն չեն Ադրբեջանի կազմում Արցախի հնարավոր ընդգրկմանը։ Այս մասին են վկայում MPG/Gallup International Association-ի անցկացրած հարցման տվյալները։ Մայիսի 26-28-ը 1003 հարցվողների մասնակցությամբ անցկացված հեռախոսային հարցման արդյունքները երկուշաբթի ներկայացրել է ընկերության ղեկավար Արամ Նավասարդյանը: Հարցին, թե արդյոք Արցախի բնակչությանը Ադրբեջանի կազմում ազգային փոքրամասնության կարգավիճակ շնորհելն ընդունելի է, հարցվածների 83.3% - ը միանշանակ բացասական պատասխան է տվել, 6% -ը պատասխանել է "ավելի շուտ անընդունելի", հարցվածների 1,5% -ը համաձայն է իրադարձությունների նման զարգացմանը, 2,9% -ը ավելի շուտ համաձայն է, քան ոչ, 6,4% -ը դժվարացել է պատասխանել:
Ընդ որում, 27,8%-ը վստահ է, որ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հեռանա վարչապետի պաշտոնից, 13,9% -ի կարծիքով՝ ավելի շուտ պետք է, քան ոչ։ Հարցվածների 25,8% -ը կարծում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է մնա այդ պաշտոնում, 12,9% -ը հայտարարել է, որ ավելի շուտ պետք է մնա: Հարցվածների 19.6% - ը դժվարացել է պատասխանել։
Հետաքրքրական է, որ հարցվածների մեծ մասը (54,3%) տեղյակ չի եղել մայիսի 22-ին կայացած՝ Հայաստանի վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի եւ Եվրոպական խորհրդի նախագահի եռակողմ հանդիպման մասին: Բանակցությունների արդյունքներից դժգոհություն են հայտնել հարցվածների 51 տոկոսը, որոնցից 35,6 տոկոսն արտահայտել է խիստ բացասական գնահատական, 15,4 տոկոսը ՝ ավելի շուտ բացասական, քան դրական գնահատական: Հանդիպման արդյունքից լիովին գոհ է 11,2 տոկոսը, ավելի շուտ գոհ է 23,5 տոկոսը, դժվարացել է պատասխանել 14,3 տոկոսը:
Այն հարցին, թե որ երկիրը կամ կազմակերպությունն անհրաժեշտության դեպքում Հայաստանին ռազմական օգնություն կցուցաբերի՝ 48,1 տոկոսը նշել է Ռուսաստանը, 13,9 տոկոսը՝ Ֆրանսիան, 6,4 տոկոսը՝ ԱՄՆ-ն, 1,7 տոկոսը՝ Իրանը, 1,1 տոկոսը՝ ՀԱՊԿ-ը, 0,5 տոկոսը ՝ ՆԱՏՕ-ն, 0,1 տոկոսը՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը, 23,3 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել, 16,3 տոկոսը այլ տարբերակներ է առաջարկել:

Более 83 процентов населения Армении против нахождения Арцаха в составе Азербайджана — опрос
Граждане Армении однозначно несогласны с возможным вхождением Арцаха в состав Азербайджана. Об этом свидетельствуют данные опроса, проведенного MPG/Gallup International Аssociation. Результаты телефонного опроса, проведенного с 26 по 28 мая с участием 1003 респондентов, представил в понедельник глава компании Арам Навасардян. На вопрос – приемлемо ли присвоение статуса нацменьшинства населению Арцаха в составе Азербайджана, 83,3% опрошенных дали однозначно отрицательный ответ, 6% ответили «скорее неприемлемо», 1,5% респондентов согласны на подобное развитие событий, 2,9% скорее согласны, чем нет, 6,4% респондентов затруднились ответить.
При этом 27,8% уверены, что Никол Пашинян должен покинуть пост премьер-министра, по мнению 13,9% — скорее должен, чем нет. 25,8% опрошенных считают, что Никол Пашинян должен остаться на этом посту, 12,9% заявили – скорее должен остаться. 19,6% респондентов затруднились ответить.
Любопытно, что большинство опрошенных (54,3%) не знали о состоявшейся 22 мая трехсторонней встрече премьер-министра Армении, президента Азербайджана и председателя Европейского совета. Недовольство  итогами переговоров выразили 51% опрошенных, из которых 35,6% выразили крайне негативную оценку, 15,4%  – скорее отрицательную, нежели положительную оценку. Полностью довольны исходом встречи 11,2%, скорее довольны – 23,5%, затруднились с ответом 14,3%. На вопрос – какая страна или организация в случае необходимости окажет Армении военную помощь – 48,1%) назвали Россию, 13,9% — Францию, 6,4% — США, 1,7% — Иран, 1,1% — ОДКБ, 0,5% — НАТО, 0,1% — Совет безопасности ООН, 23,3% затруднились с ответом, 16,3% предложили другие варианты.