Հայաստան աշխարհի ապագան տեսնում եմ ՀՀ-ի ու Արցախի միջև նոր ռազմաքաղաքական ավելի խորը համագործակցության շրջանակներում ձևավորված հարաբերություններում. ԱՀ նախագահ
Հայաստան աշխարհի ապագան, այդ թվում ՝ ՀՀ-ի ու Արցախի, տեսնում եմ նոր ռազմաքաղաքական ավելի խորը համագործակցության շրջանակներում ձևավորված հարաբերություններում: Այդ մասին ԱՀ քաղաքաշինության նախարարության աշխատակիցների հետ զրույցում հայտարարել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«ՌԴ-ի հետ միասին պետք է կարողանանք դիմակայել ստեղծված իրավիճակին, քանի որ Թուրքիան չի պատրաստվում լքել տարածաշրջանը»,- նշել է նա:
Արայիկ Հարությունյանի խոսքով, որպես ինքնորոշված երկիր՝ ԱՀ-ն կշարունակի քաղաքական պայքարը՝ Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքների համար` գոնե նախկին ինքնավար մարզի տարածքները վերադարձնելու նպատակով:

Будущее Армении и Арцаха я вижу в отношениях, сформировавшихся в рамках более глубокого военно-политического сотрудничества: президент Республики Арцах
Будущее Армении и Арцаха я вижу в отношениях, сформировавшихся в рамках более глубокого военно-политического сотрудничества. Об этом во время встречи с сотрудниками Министерства градостроительства Республики Арцах заявил президент Араик Арутюнян.
«Вместе с Россией мы должны суметь противостоять сложившейся ситуации, так как Турция не собирается покидать регион», - подчеркнул он. По словам Араика Арутюняна, как самоопределившаяся республика, Арцах продолжит политическую борьбу за возвращение оккупированных Азербайджаном территорий.
«В качестве программы минимум мы должны восстановить хотя бы территорию бывшей Нагорно-Карабахской Автономной Области»,- подчеркнул Арутюнян.