Գերմանիայի կանցլերը ետ չի կանգնել Ղարարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման անհրաժեշտության մասին իր հայտարարությունից, և այն տեղադրված է իր կայքում
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի ետ չի կանգնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման անհրաժեշտության մասին իր հայտարարությունից, և այդ հայտարարությունը տեղադրված է ԳԴՀ կառավարության պաշտոնական կայքում։
Բոլոր այն հրապարակումները, ըստ որոնց Կանցլերը իբր ետ է կանգնել իր այդ հայտարարությունից, և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ ասուլիսի սղագրութրունից կանցլերի կայքում իր խոսքի այդ հատվածը հեռացված է, չեն համապատասխանում իրականությանը։
Կանցլերի կայքում տեղադրված է ասուլիսի նրա ամբողջական խոսքը, այդ թվում՝ արցախյան խնդրին վերաբերող հատվածը. «Մեր կարծիքով, այժմ խոսքը գնում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության եւ Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիների ինքնորոշման իրավունքի հիմնարար սկզբունքների հիման վրա վեճի խաղաղ կարգավորման հասնելու մասին: Այս բոլոր ասպեկտները հավասարապես կարևոր են»։

Канцлер Германии не отказался от своего заявления о необходимости реализации права народа Карабаха на самоопределение, и оно размещено на сайте правительства ФРГ
Канцлер Германии Олаф Шольц не отказался от своего заявления о необходимости реализации права народа Нагорного Карабаха на самоопределение, и это заявление размещено на официальном сайте правительства ФРГ.
Все те публикации, согласно которым канцлер, якобы, отказался от своего заявления и эта часть его речи на сайте канцлера удалена из стенограммы совместной пресс-конференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, не соответствуют действительности.
На сайте канцлера размещена его полная речь на пресс-конференции, в том числе часть, касающаяся Арцахской проблемы: «На наш взгляд, сейчас речь идет о достижении мирного урегулирования спора на основе основополагающих принципов территориальной целостности Армении и Азербайджана и права граждан Нагорного Карабаха на самоопределение. И все эти аспекты в равной степени важны».