Գերմանիան աջակցում է Լաչինի միջանցքով մարդկանց և ապրանքների ազատ տեղաշարժի վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը
Գերմանիայի կառավարությունն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տևական խաղաղության հաստատմանն ուղղված ԵՄ ջանքերին․ Դաշնային կառավարությունն այս գործընթացում մշտական կապի մեջ է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ։
Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը՝ պատասխանելով Գերմանիայում գործող Haypress լրատվականի հարցերին։
Haypress լրատվականը Գերմանիայի Արտաքին գործերի նախարարությանը ուղղել է հետևյալ հարցերը․
1․ Արդյոք Գերմանիան ներկա է գտնվել դիվանագետների այցին, որի նպատակն էր ականատես լինել Ադրբեջանի կողմից մարդասիրական բեռների փոխադրման արգելափակմանը։
2․ Ի՞նչ գործողություններ է ձեռնարկել Գերմանիան այս կապակցությամբ։
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության պատասխանում նշված է․
«Դաշնային կառավարությունը աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տևական խաղաղության հաստատմանն ուղղված ԵՄ ջանքերին։ Դաշնային կառավարությունն այս գործընթացում մշտական կապի մեջ է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ։ Երևանում Գերմանիայի դեսպանությունն այստեղ տեղում` Հայաստանում, շարունակական կապի մեջ է ինչպես Հայաստանի կառավարության և քաղհասարակության, այնպես էլ Հայաստանում ԵՄ առաքելության հետ։ Լեռնային Ղարաբաղի հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ դեսպանությունը կանոնավոր կերպով համագործակցում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) հետ, որի միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի համար նախատեսված հումանիտար աջակցությանը ներգրավման ամենամեծ ծավալները բաժին են ընկնում Գերմանիային։ Գերմանիան աջակցում է Լաչինի միջանցքով մարդկանց և ապրանքների ազատ տեղաշարժի վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը, որով պետք է երաշխավորվի Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կենսական կարիքների ապահովումը։
Հայաստանը հուլիսի 26-ին 361 տոննա բեռով հումանիտար օգնություն է ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ։ Հումանիտար օգնությամբ բեռնատարների շարասյունը, սակայն, արդեն 6-րդ օրն է, ինչ կանգնած է Կոռնիձորի սահմանային հատվածում՝ Լաչինի միջանցքում, քանի որ Ադրբեջանը թույլ չի տալիս դրանց մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։ Հուլիսի 28-ին Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներն այցելել էին Լաչինի միջանցքի սկզբնամաս, տեղում ծանոթացել ստեղծված իրավիճակին։

Германия поддерживает решение Международного суда об обеспечении свободного передвижения по Лачинскому коридору
Правительство Германии поддерживает усилия ЕС, направленные на установление прочного мира между Арменией и Азербайджаном. Федеральное правительство находится в постоянном контакте с представителями как Армении, так и Азербайджана. Օб этом заявило Министерство иностранных дел Германии, отвечая на вопросы действующего в Германии информационного агентства Haypress.
Информационное агентство Haypress направило в Министерство иностранных дел Германии следующие вопросы:
Была ли представлена Германия в визите дипломатов, цель которого было освидетельствование блокирования Азербайджаном перевозки гуманитарных грузов? Какие действия предприняла Германия по этому вопросу?
Министерство иностранных дел Германии дало следующий ответ:
«Федеральное правительство поддерживает усилия ЕС по установлению прочного мира между Арменией и Азербайджаном. В этом процессе федеральное правительство находится в постоянном контакте с представителями как Армении, так и Азербайджана. Посольство Германии в Ереване находится в постоянном контакте с правительством и политической общественностью Армении, а также с миссией ЕС в Армении. Что касается гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе, то посольство регулярно сотрудничает с Международным комитетом Красного Креста (МККК), посредством которого наибольшие объемы участия в гуманитарной помощи Нагорному Карабаху приходятся на Германию. Германия поддерживает решение Международного суда ООН о свободном перемещении людей и товаров по Лачинскому коридору, посредством чего должны быть обеспечены жизненные потребности населения Нагорного Карабаха».
26 июля из Армении в Нагорный Карабах на 19 грузовых машинах была отправлена 361 тонна гуманитарной помощи. Однако уже шестой день колонна грузовиков с гуманитарной помощью стоит в приграничной зоне Корнидзора, в Лачинском коридоре, поскольку Азербайджан не пропускает их в Нагорный Карабах. 28 июля представители дипломатического корпуса, аккредитованного в Армении, посетили начальный пункт Лачинского коридора и на месте ознакомились с ситуацией.