Գեղամ Ստեփանյանը նամակներ է փոխանցել ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամներին և ԵՄ ներկայացուցչությանը
Դեկտեմբերի 15-ին Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի և նախկին մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանի մասնակցությամբ երթ է կազմակերպվել Հայաստանի Հանրապետությունում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամների՝ ԱՄՆ, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Չինաստանի դեսպանատներ, ինչպես նաև Հայաստանում ԵՄ ներկայացուցչություն։
Երթի ընթացքում Գեղամ Ստեփանյանը նամակներ է փոխանցել դեսպաններին՝ ներկայացնելով Ադրբեջանի գործողությունների հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը՝ կոչ անելով նրանց քայլեր ձեռնարկել ճգնաժամի հանգուցալուծման ուղղությամբ։ Երթին մասնակցել և ելույթներով հանդես են եկել նաև ՀՀ և ԱՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպանները՝ Արման Թաթոյանը, Լարիսա Ալավերդյանը և Յուրի Հայրապետյանը։

Гегам Степанян передал письма пяти постоянным членам Совета Безопасности ООН и представительству ЕС в РА
15 декабря при участии Защитника прав человека Республики Арцах Гегама Степаняна и бывшего Омбудсмена Артака Бегларяна Республики Арцах было организовано шествие к посольствам пяти постоянных членов Совета Безопасности ООН: США, России, Франции, Великобритании и Китая, а также к представительству ЕС в Армении. В рамках марша Гегам Степанян вручил послам письма, в которых представил гуманитарный кризис в Арцахе как результат действий Азербайджана, призвав их предпринять шаги по урегулированию кризиса.
Бывшие Защитники прав человека Арцаха и Армении – Арман Татоян, Лариса Алавердян и Юрий Айрапетян также приняли участие в марше и выступили с речами.