Երկարաժամկետ, ինչ-որ տեղ անժամկետ պետք է ունենանք գործընկեր, որի հետ պաշտպանելու մեր անվտանգությունը` դա Ռուսաստանն է, այլ երկրի հետ չենք տեսնում անվտանգային ընդհանուր համակարգ. ԱՀ նախագահ
Երկարաժամկետ, ինչ-որ տեղ անժամկետ պետք է ունենանք գործընկեր, որի հետ միասին ենք պաշտպանելու մեր անվտանգությունը: Այս մասին Արցախում, երիտասարդների հետ հանդիօպման ժամանակ նշեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Դա Ռուսաստանն է, այլ երկրի հետ մենք չենք տեսնում անվտանգային ընդհանուր համակարգ: Զուգահեռ մեր Պաշտպանության բանակը պետք է վերափոխենք, վերակառուցենք, դարձնենք մարտւնակ, որպեսզի անհրաժեշտության դեպքում համատեղ մեր անվտանգությունը երաշխավորենք»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքին, նա ասաց. «Բացառվում է, որ ադրբեջանական անցակետ լինի միջանցքում: Ձեւակերպված է միջանցք, իսկ եթե կա անցակետ, դա միջանցք չէ, վերահսկվող ճանապարհ է: Նման բան չկա»:
Արցախի նախագահը նաեւ հավելեց. «Մենք պետք է կրթությունը դարձնենք մեր հիմնական զենքը: Մեր անվտանգության, մեր ժողովրդագրության, սոցիալ-տնտեսական, այդ բոլորի հիմքում պետք է լինի կրթությունը: Պետք է կարողանանք հստակ բարեփոխումների քաղաքականություն սկսել եւ կատարել»:

В долгосрочной перспективе, даже в определенном смысле бессрочно, мы должны иметь партнера, вместе с которым будем защищать нашу безопасность – этот партнер Россия: президент Арцаха
В долгосрочной перспективе, даже в определенном смысле бессрочно, мы должны иметь партнера, вместе с которым будем защищать нашу безопасность. Об этом в ходе встречи с представителями молодежи заявил президент Арцаха Араик Арутюнян.
«Этот партнер – Россия. Мы не видим нас в общей системы безопасности с какой-либо другой страной. Параллельно мы должны реформировать и повысить боеспособность Армии обороны, чтобы в случае необходимости совместно гарантировать нашу безопасность», - заявил Арутюнян.
Еще одним компонентом безопасности президент Арцаха назвал качественное образование: «Мы должны сделать образование нашим оружием. В основе нашей безопасности, нашей демографии, социально-экономической политики должно быть качественное образование. Необходимо инициировать и реализовать четкую политику реформ».