ԵՄ-ն 9-10 մլն եվրո օգնություն կցուցաբերի Արցախում հակամարտությունից տուժած անձանց. Վարհե
Շատ տխրեցնող է ղարաբաղյան հակամարտության ընթացքում զոհերի առկայությունը: ԵՄ-ն օգնություն կցուցաբերի հակամարտությունից տուժած անձանց: Այս մասին Երևանում փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեն։
Նա նշեց, որ խոսքը 9-10 մլն եվրոյի մարդասիրական օգնության մասին է, որը շատ մոտ ապագայում կցուցաբերվի հակամարտությունից տուժած անձանց։
«ԵՄ-ն պատրաստ է շատ ակտիվ դերակատարում ստանձնել հակամարտությանը հաջորդած իրավիճակում և աջակցել վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացմանը, հատկապես՝ հաղթահարելու մարդասիրական ճգնաժամը», - ասաց Վարհեն։
Իր հերթին, Մհեր Գրիգորյանն ասաց, որ Հայաստանը երախտապարտ է ԵՄ-ին թե՛ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի, թե՛ Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմից տուժած հայրենակիցներին օժանդակելու նպատակով տրամադրված հումանիտար աջակցության համար:
«Հայաստանը հանձնառու է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության շրջանակներում։ Որպես առաջնահերթ գերակայություն կարևորել ենք Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց միջազգային մարդասիրական իրավունքի ուժով, առանց նախապայմանների և անհապաղ վերադարձը, ինչը նաև ամրագրված է եռակողմ հայտարարության մեջ», - ասաց Գրիգորյանը՝ ներկայացնելով եվրոպացի պաշտոնյայի հետ քննարկումների մանրամասները։
Մհեր Գրիգորյանը նաև փաստեց, որ Հայաստանը Հարավային Կովկասում ամենալայնածավալ աջակցություն ստացած երկիրն է։ Նրա խոսքով, այդ աջակցությունն ուղղվելու է կառավարության և ԵՄ-ի համատեղ սահմանված 5 առաջնահերթ նախաձեռնություններին՝ փոքր և միջին ձեռնարկությունների աջակցությանը, Հյուսիս-հարավ մայրուղու և աջակցող ենթակառուցվածքների կառուցմանը, Հայաստանի հարավային շրջանների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը, թվային կառավարմանը և նորարարության խթանմանը, ինչպես նաև Երևանի՝ որպես կանաչ և խելացի քաղաք զարգացմանը:

ЕС выделит 9-10 млн евро гумпомощи пострадавшим от конфликта в Карабахе - Вархели
Очень печально наличие жертв во время карабахского конфликта. ЕС окажет помощь пострадавшим от конфликта. Об этом Еврокомиссар по вопросам соседства и расширения Оливер Вархели на совместной пресс-конференции с исполняющим обязанности вице-премьера Мгером Григоряном в Ереване.
Он отметил, что это порядка 9-10 миллионов евро гуманитарной помощи, которая будет предоставлена ​​жертвам конфликта в самое ближайшее время.
«ЕС готов сыграть очень активную роль в постконфликтной ситуации, поддержать реализацию мер по укреплению доверия, особенно для преодоления гуманитарного кризиса», - сказал Вархели.
В свою очередь, Мгер Григорян отметил, что Армения благодарна Евросоюзу как за борьбу с коронавирусом, так и за гуманитарную помощь, оказываемую нашим гражданам, пострадавшим от войны, развязанной против Арцаха.
«Армения привержена урегулированию карабахского конфликта исключительно мирными средствами в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Мы отметили незамедлительное возвращение военнопленных и гражданских лиц, содержащихся в Азербайджане, в соответствии с международным гуманитарным правом без предварительных условий, как приоритет, закрепленный в трехстороннем заявлении», - сказал Григорян, представив детали обсуждений с Вархели.
Мгер Григорян также заявил, что Армения из стран Южного Квказа получила самую большую поддержку со стороны ЕС. По его словам, эта поддержка будет направлена ​​на 5 приоритетных инициатив правительства, которые определены совместно с ЕС: поддержка малого и среднего бизнеса, строительство инфраструктуры, поддерживающей автомагистраль Север-Юг, социально-экономическое развитие южных регионов страны, цифровое управление и продвижение инноваций, а также развитие Еревана.