Այն անձինք, ովքեր պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության՝ դրանք հայր և որդի Ալիևներն են․ Հայտարարություն՝ ի պաշտպանություն Արայիկ Հարությունյանի
«Լույս» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի ղեկավար  Հայկ Այվազյանը հանդես է եկել  հայտարարությամբ՝ ի  աջակցություն Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի, ում նկատմամբ ադրբեջանական իրավապահները միջազգային հետախուզում են հայտարարել և սպառնացել կալանավորմամբ։
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է․
«Փետրվարի 15-ին Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հայտարարեց, որ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հնարավորինս սեղմ ժամկետներում կկալանավորվի և կհանձնվի հետաքննությանը։ Արայիկ Հարությունյանին մեղադրում են խաղաղ բնակիչների սպանությունների և տեռորիզմի մեջ, ինչի մասին երկու օր է ինչ ողողված է ադրբեջանական մամուլը։
Զարմանալի է, որ խաղաղ բնակիչների սպանության մեջ Արցախի նախագահին մեղադրում է մի պետություն, որի տարածքում 1988-1990 թվականներին իրականացվեց հայ բնակչության զանգվածային սպանություններ ցեղասպանության հատկանիշներով՝ կազմակերպված հանցավոր խմբավորումների կողմից Ադրբեջանի ղեկավարության թողտվությամբ, համաձայնությամբ և կազմակերպմամբ։ Մինչ օրս Խորհրդային Ադրբեջանում ազգությամբ հայերի ցեղասպանության համար որևէ մեկը Ադրբեջանում պատասխանատվության չի ենթարկվել։ Եվ ինչու պետք է ենթարկվեր, եթե այսօրվա Ադրբեջանի նախագահն է այն մարդը, ում հայրը՝ Հեյդար Ալիևը հայերի ցեղասպանության անմիջական կազմակերպիչներից էր։
Ի դեպ, Հեյդար Ալիևի մասնակցությունը հայերի ցեղասպանությանը կարելի է ուսումնասիրել նաև այլ տեսանկյունից։
Հայտնի է, որ Արևմուտքի կողմից ԽՍՀՄ փլուզման օպերացիայի էլեմենտներից մեկը նաև ԽՍՀՄ տարածքում միջէթնիկական բախումներ հրահրելու գործընթացն էր։ Մտնու՞մ էր արդյոք այն ժամանակվա Ադրբեջանի ղեկավար՝ Հեյդար Ալիևի կողմից հայերի նկատմամբ իրականացրած ցեղասպանության կազմակերպումը ԽՍՀՄ փլուզման նպատակով արևմտյան հատուկ ծառայությունների օպերացիայի տրամաբանության մեջ։
Ժամանակին հարցազրույցներից մեկի ժամանակ Հեյդար Ալիևին հարցրել էին, թե ի՞նչ զգացողություններ էր նա ունեցել, երբ իմացել էր ԽՍՀՄ փլուզման մասին։ Հեյդար Ալիևը պատասխանել էր. «Հաճելի զգացողություններ»։
Այնպես որ, այն անձինք, ովքեր պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության՝ դրանք հայր և որդի Ալիևներն են։ Հեյդար Ալիևը պատմության առաջ՝ 1988-1990 թթ․ իրականացված հայերի ցեղասպանության, իսկ Իլհամ Ալիևը պետք է պատասխան տա Արցախի հայ խաղաղ բնակչության դեմ արցախյան երկրորդ պատերազմի ժամանակ կատարված ռազմական հանցագործությունների և արգելված զինատեսակներ՝ զանգվածային ոչնչացման զենք օգտագործելու համար։
Վերադառանալով Ադրբեջանի կողմից Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին ձերբակալելու որոշմանը, պետք է արձանագրել, որ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունները փորձելու են ձերբակալել Արայիկ Հայրությունյանին Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ՌԴ ԶՈՒ ներկայացուցիչների գործունեության իրականացման տարածքում։
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի այս քայլը ուղղված է առաջին հերթին ռուսական խաղաղապահների դեմ։
Ադրբեջանը սկսել է սադրիչ գործողությունների գործընթաց, որով փորձելու է ՌԴ ԶՈՒ խաղաղապահներին մեղադրել անջատողականության և ահաբեկչության մեջ մեղադրվող Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյան «հանցագործին» պաշտպանելու իրողության մեջ։
Հաշվի առնելով, որ Արցախի հայապատկան հատվածում ապրող բնակչության անվտանգության միակ և իրական երաշխավորը Ռուսաստանի Դաշնությունն է իր խաղաղապահ ուժերով, Ադրբեջանի ռազմա-քաղաքական ղեկավարությունը նման սադրանքներով փորձելու է ռուսական խաղաղապահ ուժերին դուրս բերել Արցախից՝ Արցախը հայաթափելու գործընթացը վերջնական ավարտին հասցնելու նպատակով։
Սա Ռուսաստանի դեմ ուղղված հերթական նենգ քայլն է, այն էլ աշխարհաքաղաքական այս պատասխանատու պահին, երբ Ռուսաստանը իր անվտանգության երաշխիքների մասին պահանջներն է ներկայացերլ ԱՄՆ-ին և ՆԱՏՕ-ին։
Դատելով Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի Վլադիմիր Սոլովյովին տված վերջին հարցազրույցից կարելի է եզրակացնել, որ Ադրբեջանի անդամակցությունը նոր կազմավորվող Միութենական պետությանը խնդրահարույց է, քանի որ վերջինս գտնվում է ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի ուղղակի կառավարման ներքո։
Արդյո՞ք Արցախի ընտրված նախագահ Արայիկ Հարությունյանի դեմ սկսված այս գործընթացով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը իր հերթական ծառայությունն է մատուցում ԱՄՆ-ին և իր դաշնակիցներին, թե՞ ուղղակի Ալիևը կատարում է ՆԱՏՕ-ի ղեկավարության հրամանը, ցույց կտա ժամանակը և սպասվելիք քաղաքական գործընթացները Արցախում»։

Люди, которые должны быть привлечены к ответственности это отец и сын Алиевы: Заявление в защиту Араика Арутюняна
Информационно-аналитический центр "Луйс" выступил с заявлением в поддержку президенту Арцаха Араику Арутюняну, которого правоохранители Азербайджана объявили в международный розыск и угрожают арестом․ В заявлении, в частности, говорится:
"15 февраля Генеральная прокуратура Азербайджана сообщила, что президент Арцаха Араик Арутюнян в кратчайшие сроки будет арестован и передан следствию. Араика Арутюняна обвиняют в убийстве мирных жителей, терроризме, о чем уже два дня заполонила азербайджанская пресса.
Удивительно, но президента Арцаха обвиняет в убийстве мирных жителей государство, на территории которого в 1988-1990 годах совершались массовые убийства армянского населения с признаками геноцида, осуществленные преступными группировками с разрешения, согласия и организации азербайджанского руководства. До сегодняшнего дня никто в Азербайджане не был привлечен к ответственности за геноцид армян в Советском Азербайджане. Да и как это могло случиться, если президентом сегодняшнего Азербайджана является человек, чей отец - Гейдар Алиев был одним из непосредственных организаторов геноцида армян в Советском Азербайджане?
Кстати, участие Гейдара Алиева в организации геноцида армян в Советском Азербайджане можно изучить и с другой точки зрения.
Известно, что одним из элементов операции Запада по развалу СССР был процесс разжигания межэтнических столкновений на территории СССР. Была ли организация геноцида армян тогдашним лидером Азербайджана Гейдаром Алиевым частью операции западных спецслужб по развалу СССР?
Во время одного из интервью Гейдара Алиева спросили, какие чувства он испытал, когда узнал о распаде СССР. Гейдар Алиев ответил: «Приятные чувства».
Так что люди, которые должны быть привлечены к ответственности это отец и сын Алиевы. Гейдар Алиев должен ответить перед историей за геноцид армян в Cоветском Азербайджане, а Ильхам Алиев должен ответить за военныt преступления против мирного армянского населения Арцаха во время второй арцахской войны с применением запрещенных видов вооружений.
Возвращаясь к решению Азербайджана арестовать президента Арцаха Араика Арутюняна, следует отметить, что азербайджанские спецслужбы попытаются арестовать Араика Айрутюняна на территории, на которой миротворческую миссию выполняет Россия.
Очевидно, что этот шаг Азербайджана направлен в первую очередь против российских миротворцев.
Азербайджан запустил процесс провокационных действий, которыми попытается обвинить миротворцев ВС России в том, что они защищают «преступника» - президента Арцаха Араика Арутюняна, обвиняемого в сепаратизме и терроризме.
Принимая во внимание, что Российская Федерация, своими миротворческими силами, является единственным реальным гарантом безопасности проживающего в Арцахе армянского населения, военно-политическое руководство Азербайджана попытается вывести российские миротворческие силы из Арцаха с целью завершить процесс выселения армян.
Это еще один подлый шаг против России в этот ответственный для нее геополитический момент, когда Россия предъявила свои требования о гарантиях безопасности к США и НАТО.
Судя по недавнему интервью президента Беларуси Александра Лукашенко Владимиру Соловьеву, можно сделать вывод, что членство Азербайджана в Союзном государстве проблематично, так как последний находится под прямым внешним управлением члена НАТО Турции.
Оказывает ли президент Азербайджана Ильхам Алиев антироссийскую услугу США и его союзникам в этом процессе против избранного президента Арцаха Араика Арутюняна или Алиев просто выполнит приказ руководства НАТО, покажет время и предстоящие политические процессы в Арцахе"․