Արցախում արտամարմնային բեղմնավորման ծրագրով ծնվել է առաջին երեխան
ԱՀ առողջապահության նախարարությունը ոլորտի բարեփոխումների շրջանակում շարունակում է ներդնել բազմաթիվ ծրագրեր, որոնց լիարժեք իրականացումը կնպաստի Արցախում բնականոն կյանքի վերականգնմանը: Ուրախալի է այն փաստը, որ Արցախում գործում է արտամարմնային բեղմնավորման ծրագիրը, ինչը կխթանի ժողովրդագրական աճին:
Ի լուր մեր հայրենակիցների ուրախությամբ կարող ենք հայտնել, որ Արցախում արտամարմնային բեղմնավորման ծրագրով ծնվել է առաջին երեխան: Համոզված ենք, որ արտամարմնային բեղմնավորման ծրագիրը կերջանկացնի շատ ընտանիքների:
Վերջին ութ ամիսների կտրվածքով արտամարմնային բեղմնավորման են ուղեգրվել 52 զույգ, որից 39-ի մոտ արդեն կատարվել է բեղմնավորում, 17-ի մոտ ստացվել է հղիություն: Օպերատիվ բուժումից հետո (լապարոսկոպիա և հիստերոսկոպիա) հերթագրված են տասնյակ զույգեր, որոնք նույնպես պատրաստվում են արտամարմնային բեղմնավորման:
Հունվար-հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում ԱՀ առողջապահության նախարարության «Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոն» ՓԲԸ ռեպրոդուկտոլոգիայի կաբինետը գրանցել է 8900 այց:
Արտամարմնային բեղմնավորմամբ առաջնեկի ծնունդով ազդարարվեց Արցախում ծրագրի հաջող ընթացքը՝ արձանագրելով տեղի բժշիկների մասնագիտական կարողություններն ու հաջողությունները:

В Арцахе по программе экстракорпорального оплодотворения родился первый ребенок
Министерство здравоохранения Республики Арцах в рамках реформ сферы продолжает внедрять многочисленные программы, полноценная реализация которых будет способствовать восстановлению нормальной жизни в республике и демографическому росту. «К сведению наших соотечественников мы с радостью сообщаем, что в Арцахе по программе экстракорпорального оплодотворения родился первый ребенок.
За последние восемь месяцев на экстракорпоральное оплодотворение были направлены 52 пары. 39 женщин уже прошли процедуру оплодотворения, из них 17 забеременели. После оперативного лечения (лапароскопия и гистероскопия) десятки пар также готовятся к экстракорпоральному оплодотворению.
За январь-октябрь кабинет репродуктологии ЗАО «Центр охраны здоровья матери и ребенка» Министерства здравоохранения Республики Арцах зарегистрировал 8900 визитов. Благодаря экстракорпоральному оплодотворению первенец возвестил успешный ход программы в Арцахе, констатировав профессиональные способности и успехи местных врачей»,- говорится в сообщении Минздрава Арцаха.