Արցախի շրջափակման հետևանքով առաջացած սննդի սղության պատճառով 6828 երեխա այլևս չի կարողանում մանկապարտեզ, նախակրթարան և եկարօրյա դպրոց հաճախել
Շրջափակման հետևանքով առաջացած սննդի սղության պատճառով փակվել են նախադպրոցական հաստատություններն ու երկարօրյա դպրոցները: Այս մասին ասված է Արցախի տեղեկատվական շտաբի հրապարակած պաշտոնական տեղեկագրում, որն ամեն օր թարմացվելու է:
՛՛Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակվելու պատճառով հունվարի 9-ից նախադպրոցական հաստատությունների, հանրակրթական դպրոցների նախադպրոցական խմբերի և դպրոցների երկարօրյա ռեժիմով աշխատանքը սննդի ոչ բավարար մատակարարման պատճառով ժամանակավորապես կասեցվել է։
Շրջափակման պայմաններում սննդի սրացող սղության պատճառով՝
Փակվել է 41 մանկապարտեզ․
Փակվել է 56 նախադպրոցական խումբ․
Փակվել է 20 երկարօրյա ուսումնական հաստատություն․
Ինչ է դա նշանակում:
6828 երեխա այլևս չի կարողանում մանկապարտեզ, նախակրթարան և եկարօրյա դպրոց հաճախել՝ զրկվելով համապատասխան խնամք, սնունդ և կրթություն ստանալու հնարավորությունից։
Ձյան տեղումների պատճառով լրացուցիչ դժվարություններ են առաջացել Կարմիր խաչի հումանիտար մատակարարումների համար:
Վերջին 2 օրերին Արցախում առատ ձյուն էր տեղում։ Ադրբեջանի կառավարության գործակալների կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղու արգելափակման հետևանքով անհնար է դարձել այդ ճանապարհահատվածում ձնամաքրման և աղալցման աշխատանքներն իրականացնելը։ Ուստի, երթևեկելն այդ հատվածով խիստ վտանգավոր է նաև ձյան պատճառով։
ճանապարհի փակ լինելու պատճառով լրացուցիչ էական դժվարություններ են առաջացել ինչպես Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի, այնպես էլ ռուսական խաղաղապահ առաքելության մեքենաների համար, որոնք իրականացնում էին որոշակի քանակությամբ մատակարարումներ և տեղափոխում ծանր հիվանդներին:
Ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով Արցախի բնակչությունը կանգնել է նաև էներգետիկ ճգնաժամի առջև:
Հունվարի 9-ին` ժամը 14։35-ին, Գորիս-Ստեփանակերտ 110 կՎ Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ գծի 33-րդ կմ-ում արձանագրվել է վթար։ Ըստ սարքավորումներով արձանագրված տվյալների` վթարը գտնվում է Աղավնո-Բերձոր հատվածում։ Ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով նշված հատվածում այս պահի դրությամբ հնարավոր չէ իրականացնել շրջայց և կազմակերպել վթարավերականգնողական աշխատանքներ: Ուստի, որոշում է կայացվել հանրապետության էլեկտրամատակարարումը իրականացնել տեղական արտադրող կայանների միջոցով՝ համապատասխան սահմանափակումներով։ Ելնելով տվյալ իրավիճակից` Հանրապետությունում իրականացվում են հովհարային անջատումներ:
Ձմեռային ցուրտ եղանակի և ձյան առատ տեղումների պայմաններում հոսանքազրկումն էլ ավելի է խորացնում շրջափակման պատճառով առաջացած հումանիտար աղետը: Արցախն այժմ կանգնած է նաև էներգետիկ ճգնաժամի առջև:
Տեղի է ունեցել Օպերատիվ շտաբի հերթական նիստը:
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, Օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ հունվարի 9-ին տեղի ունեցած շտաբի նիստում քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակման պայմաններում բնակչության առաջնային կարիքների ապահովմանը վերաբերող մի շարք հրատապ հարցեր:
Առաջիկա օրերի ընթացքում անցում կկատարվի կտրոնային համակարգին, ինչը հնարավորություն կտա առավելագույնս համաչափ բաշխել առկա պարենային ապրանքները:
Կարևորվել է ծանր հիվանդների տեղափոխման, ինչպես նաև անչափահաս երեխաներ ունեցող՝ կիսված ընտանիքների միավորման ուղղություններով Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հետ համագործակցված աշխատանքը:
Ներկայացվել են էներգամատակարարման, ջրամատակարարման և ենթակառուցվածքների անխափան աշխատանքն ապահովելու ուղղությամբ իրականացվող քայլերը։
Պետնախարարը հանձնարարել է քայլեր ձեռնարկել՝ առկա հնարավորությունների շրջանակում կանխիկի դրամաշրջանառության հետ կապված իրավիճակը կարգավորելու առումով:
Օրվա վիճակագրական թարմացումներ
10 երեխա գտնվում է մանկական հիվանդանոցի նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
12 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 6-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Արդեն 110 երեխա ծնվել է շրջափակման մեջ:
Ադրբեջանի կառավարության գործակալները ահաբեկչական գործողություններով 30 օր շարունակ շրջափակման պայմաններում պատանդ են պահում Արցախի 120,000 բնակչությանը:
Շրջափակման պատճառով Արցախի 120,000 բնակչությունը (ներառյալ՝ շուրջ 30,000 երեխա) կրում է բազմաթիվ զրկանքներ և կանգնած է սովի ռիսկի առջև:
Ավելի քան 12,000 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կմակատարարվեր Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից մատակարարվել է դրա միայն չնչին մասը՛՛,-նշված է տեղեկագրում:

В Арцахе 6828 детей больше не могут посещать детские сады, подготовительные классы школ и школы продлённого дня
Вторник, 10 января
Обновлённая информация от Правительства Арцаха | 30-й день блокады
Информационный бюллетень по положению на 09.01.2023 г.
Важнейшие новости дня
По причине недостатка питания, возникшего вследствие блокады, закрылись детские дошкольные учреждения и школы продлённого дня:
По причине перекрытия Азербайджаном единственной связывающей Арцах с Арменией дороги с 9 января из-за недостаточного снабжения питанием временно прекращена работа детских дошкольных учреждений, дошкольных групп общеобразовательных школ и режима продлённого дня в школах.
Из-за обостряющегося дефицита питания в условиях блокады закрыты:
41 детский сад,
56 дошкольных групп,
20 учебных заведений продлённого дня.
Что это означает?
6828 детей больше не могут посещать детские сады, подготовительные классы школ и школы продлённого дня, лишившись возможности получать соответствующий уход, питание и образование.
По причине осадков в виде снега возникли дополнительные трудности для гуманитарных поставок Красного Креста:
В последние два дня в Арцахе шёл обильный снег. Вследствие перекрытия агентами азербайджанского правительства межгосударственной трассы Степанакерт-Горис стала невозможной реализация на этом участке дороги снегоочистительных работ. Следовательно, движение по этому участку стало крайне опасным также по причине снега.
По причине того, что дорога закрыта возникли дополнительные существенные трудности как для Международного комитета Красного Креста, так и для автомобилей российской миротворческой миссии, которые осуществляли поставки в определённом количестве и перевозили тяжело больных.
Из-за деструктивной позиции азербайджанской стороны население Арцаха также столкнулось с энергетическим кризисом:
9 января в 14:35 на 33 км единственной питающей Арцах от Армении высоковольтной линии электропередач 110 кВ Горис-Степанакерт была зафиксирована авария По данным, зафиксированным аппаратурой, авария произошла на участке Агавно-Бердзор. В связи с деструктивной позицией азербайджанской стороны в настоящее время нет возможности провести осмотр и организовать аварийно-восстановительные работы в указанном районе.
Поэтому принято решение поставлять электроэнергию в Республику через местные генерирующие станции с соответствующими ограничениями. Исходя из сложившейся ситуации, в республике осуществляются веерные отключения.
В условиях холодной зимней погоды и обильных снегопадов перебои в подаче электроэнергии усугубляют вызванную блокадой гуманитарную катастрофу. Арцах сейчас также стоит перед энергетическим кризисом.
Состоялось очередное заседание Оперативного штаба:
На состоявшемся 9 января заседании Оперативного штаба, прошедшем под руководством Государственного министра Республики Арцах, начальника Оперативного штаба Рубена Варданяна обсуждался ряд актуальных вопросов, касающихся обеспечения приоритетных потребностей населения в условиях продолжающейся блокады Арцаха со стороны Азербайджана.
В течение предстоящих дней будет введена талонная система, что даст возможность максимально пропорционально распределять имеющееся продовольствие.
Подчёркнута важность работы в сотрудничестве с Международным комитетом Красного Креста по вопросам перевозки тяжело больных и объединения разлучённых вследствие блокады семей, имеющих несовершеннолетних детей.
Представлены шаги по обеспечению бесперебойного энергоснабжения, водоснабжения и работы инфраструктур.
Госминистр поручил в рамках имеющихся возможностей предпринять шаги по урегулированию ситуации, связанной с оборотом наличных денежных средств.
Обновление статистики за день
10 детей находятся в отделении для новорожденных и реанимационном отделении детской больницы;
12 пациентов находятся в реанимационном отделении; 6 из них в крайне тяжёлом состоянии;
Уже 110 детей родились в условиях блокады.
Важные факты
Агенты азербайджанского правительства террористическими действиями на протяжении 30 дней непрерывно в условиях блокады держат в заложниках 120 000 жителей Арцаха.
Из-за блокады 120 000 жителей Арцаха (включая около 30 000 детей) несут многие лишения и стоят перед угрозой голода.
Более 12 000 тонн товаров жизненного значения были бы доставлены в Арцах, если бы не было блокады, в течение которой посредством Международного комитета Красного Креста и миротворческого контингента РФ была доставлена лишь незначительная часть.