Ադրբեջանը փաստաթուղթ է հրապարակել ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ
Ադրբեջանը հայտնել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ իր դիրքորոշումը. այն ներկայացվել է ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի անդամներին: Այս մասին տեղեկացնում է ադրբեջանական minval.az լրատվակայքը:
Փաստաթղթում ասվում է, որ Ադրբեջանը նախկինի պես հակված է «քաղաքական ճանապարհով հակամարտության լուծմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում»:
Նշվում է նաև, որ «հակամարտության կարգավորումը հնարավոր է միայն միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների հիման վրա՝ հարգելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը»:
Ադրբեջանական կողմը նշում է, որ հավատարիմ է հակամարտության լուծման փուլային մոտեցմանը, որը հիմնված է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի և ԵԱՀԿ որոշումների, մասնավորապես, 1994 թ. Բուդապեշտի գագաթնաժողովի որոշման վրա:
Փաստաթղթում նշվում է, որ առաջին քայլը պետք է լինի հայկական զինված ուժերի ամբողջական  դուրսբերումը Լեռնային Ղարաբաղից և «Ադրբեջանի գրավյալ այլ տարածքներից», ինչին պետք է հաջորդի «բռնի տեղահանված Ադրբեջանի բնակչության վերադարձը՝ նրանց անվտանգության ապահովմամբ և տարածաշրջանային հաղորդակցման ուղիների բացումամբ»:
Հաջորդ փուլը, ըստ փաստաթղթի, պետք է լինի Լեռնային Ղարաբաղի «տարածաշրջանի» կարգավիճակի որոշումը՝ Ադրբեջանի Սահմանադրության և օրենսդրության համաձայն և նրա սահմաններում:Կարգավիճակի որոշումը, նշվում է փաստաթղթում, պետք է տեղի ունենա խաղաղ պայմաններում, իրավական գործընթացի շրջանակներում, Լեռնային Ղարաբաղի «շրջանի» բնակչության, մասնավորապես՝ հայկական և ադրբեջանական համայնքների անմիջական, լիարժեք և հավասար մասնակցությամբ, Ադրբեջանի կառավարության հետ նրանց փոխգործակցությամբ:
«Նման կարգավիճակը պետք է ապահովի տարածաշրջանի հայ և ադրբեջանական համայնքների խաղաղ գոյությունը, երաշխավորի մարդու իրավունքների և ազատությունների լիարժեք իրացումը հավասար և ոչ խտրական հիմունքներով»,- նշվում է փաստաթղթում:
Փաստաթղթի եզրափակիչ մասում նաև ասվում է, որ Ադրբեջանը վերը նշված շրջանակից դուրս հակամարտության քաղաքական լուծում չի տեսնում:

Азербайджан опубликовал документ по урегулированию карабахского конфликта
Азербайджан выразил свою позицию по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Об этом сообщает minval.az.
В документе говорится, что Азербайджан по-прежнему привержен «решению конфликта политическим путем в рамках Минской группы ОБСЕ».
Отмечается также, что «урегулирование конфликта возможно только на основе норм и принципов международного права, уважая территориальную целостность и суверенитет Азербайджана.
Азербайджанская сторона отмечает, что привержена поэтапному решению конфликта, основанному на резолюциях Совета Безопасности ООН и решениях ОБСЕ, в частности, от 1994 года.
В документе отмечается, что первым шагом должен стать полный вывод армянских вооруженных сил из Нагорного Карабаха и "других оккупированных территорий Азербайджана", за этим должно последовать «возвращение вынужденно перемещенных с обеспечением их безопасности и открытием региональных коммуникационных путей»:
Определение статуса, отмечается в документе, должно происходить в мирных условиях, в рамках правового процесса, при непосредственном, полноценном и равноправном участии населения «района» Нагорного Карабаха, в частности армянской и азербайджанской общин, во взаимодействии с правительством Азербайджана.
"Такой статус должен обеспечить мирное существование армянской и азербайджанской общин региона, гарантировать полноценную реализацию прав и свобод человека на равных и недискриминационных основаниях", - отмечается в документе.
В заключительной части документа также говорится, что Азербайджан не видит политического решения конфликта вне вышеуказанных рамок.