Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակումը Արցախի բնակավայրերի ուղղությամբ հանգեցրել է քաղաքացիական զոհերի ու վնասների. ԱՀ ՄԻՊ
ԱՀ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը հայտնել է, որ  քաղաքացիական զոհեր ու վնասներ կան հայկական կողմում:
՛՛Սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանը լայնածավալ օդային ու հրթիռահրետանային հարձակում է սկսել շփման գծի ողջ երկայնքով՝ թիրախավորելով նաև բազմաթիվ քաղաքացիական բնակավայրեր ու ենթակառուցվածքներ, ներառյալ՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Առկա են նաև քաղաքացիական զոհեր ու վնասներ:
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանը խիստ դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի կոպտագույն ոտնահարումը: Պաշտպանը կոչ է անում միջազգային հանրությանը համապատասխան գնահատական տալ ադրբեջանական գործողություններին, այն էլ՝ ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի պայմաններում, և միջոցներ ձեռք առնել Արցախի Հանրապետության հազարավոր բնակիչների կյանքին ու անվտանգությանը սպառնացող վտանգների չեզոքացման ուղղությամբ՛՛,-գրել է նա:

Крупномасштабное нападение Азербайджана на населенные пункты Арцаха привело к гражданским жертвам и потерям: Омбудсмен Арцаха
Омбудсмен Арцаха Артак Бегларян сообщил, что у армянской стороны есть гражданские жертвы и потери.
«Рано утром 27 сентября Азербайджан начал широкомасштабное воздушное и ракетно-артиллерийское наступление по всему периметру линии соприкосновения, обстреливая многочисленные гражданские населенные пункты и инфраструктуры, включая столицу Степанакерт. Есть гражданские жертвы и потери»,- говорится в заявлении.
Омбудсмен Республики Арцах строго осуждает грубейшее нарушение Азербайджаном норм международного гуманитарного права. Омбудсмен призывает международное сообщество дать соответствующую оценку азербайджанским действиям, тем более в условиях КОВИД-19, и предпринять меры по нейтрализации угроз жизни и безопасности тысяч жителей Республики Арцах.