Ադրբեջանցիները ճանապարհ են կառուցում Շուշիի պատմական գերեզմանատան միջով. Կովկասյան ժառանգության պաշտպանության միջազգային կազմակերպության ահազանգը
Կովկասյան ժառանգության պաշտպանության միջազգային կազմակերպությունը (Caucasus Heritage Watch) հայտնել է, որ հոկտեմբերի 5-ից մինչև նոյեմբերի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանցիները բուլդոզերներով ճանապարհ են հարթել Շուշիի պատմական գերեզմանատան միջով։
Խիտ անտառը ծածկում է գերեզմանոցը․ դրա սահմաները տեղորոշելու համար կազմակերպությունն օգտագործել է Շուշիի մասին հրապարակումներն ու քարտեզները։ Ծառերի մեջ կան առնվազն 78 տապանաքարեր՝ հայերեն արձանագրություններով, որոնք թվագրվում են 1802-1913 թվականներով։
Նշվում է, որ պարզ չէ, թե քանի տապանաքար է վնասվել, սակայն, ինչպես ցույց են տալիս ուսումնասիրությունները, ամբողջ տարածքում թաղումներ են եղել:

Азербайджанцы проложили дорогу через армянское кладбище Шуши: CHW
Мониторинговое агентство Caucasus Heritage Watch на странице X сообщило, что в период с 5 октября по 3 ноября азербайджанцы проложили бульдозерами дорогу через историческое кладбище Шуши, известное как кладбище «Ереванских ворот». На кладбище по меньшей мере 78 армянских надгробий, датируемых 1802-1913 годами. «Густой лес скрывает кладбище.
Мы использовали карты Шуши, чтобы найти границы кладбища. Неясно, сколько надгробий было повреждено. Эти надгробия рассказывают о происхождении, вере, статусе покоившихся там людей, которые «просят» оставить их с миром», - говорится в сообщении.
В агентстве также отметили, что это уже пятое армянское кладбище, которое пострадало с ноября 2020 года после разрушения кладбищ сел Мец Тахер и Сгнах, а также повреждения кладбищ близ Шуши и Вазгенашена. Отмечается, что Caucasus Heritage Watch продолжает делать снимки с неба Нагорного Карабаха с помощью спутников.