Ադրբեջանցիների կողմից ատելության շարժառիթով կատարված հանցագործություններն Արցախի ՔԿ-ում վարույթ են ընդունվել
Արցախի քննչական կոմիտեն ազգային ատելության շարժառիթով կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ հաղորդագրություն է տարածել:
«Արցախի քննչական կոմիտեի տարածքային քննչական վարչության Մարտունու շրջանի քննչական բաժնում վարույթ են ընդունվել ԱՀ Մարտունու շրջանի Թաղավարդ գյուղում տեղակայված ադրբեջանական մարտական դիրքերից անհայտ անձի /անձանց/ կողմից հանրավտանգ եղանակով, ազգային ատելության շարժառիթով, դիտավորությամբ 2021թ. հունվարի 10-ին՝ ժամը 14:00-ի սահմաններում, հրաձգային զինատեսակներից Թաղավարդ գյուղի ուղղությամբ կրակոցներ արձակելու և նույն համայնքի 1999թ. ծնված բնակչի առանձնատանը զգալի չափերի գույքային վնաս պատճառելու, 1956թ. ծնված բնակչին պատկանող ավտոմեքենաներից մեկը ոչնչացնելու, իսկ մյուսը վնասելու արդյունքում խոշոր չափերի գույքային վնաս պատճառելու, ինչպես նաև 1955թ. ծնված բնակչի խոշոր եղջերավոր անասունը վնասելու և զգալի չափերի գույքային վնաս պատճառելու դեպքերի առթիվ ԱՀ քրեական օրենսգրքի 33-191 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով հարուցված քրեական գործերը։

Преступления, совершенные азербайджанцами на почве ненависти, приняты в производство в СК Арцаха
Следственный комитет Арцаха распространил сообщение о преступлениях, совершенных по мотиву национальной ненависти.
"В следственном отделе Мартунинского района Следственного комитета Арцаха было принято к производству заявление неизвестного лица (лиц) на боевых позициях, расположенных в селе Тагавард Мартунинского района Республики Арцах, по мотиву национальной ненависти. 10-го января, около 14: 00, из стрелкового оружия в направлении села Тагавард были произведены выстрелы, в результате чего был причинен значительный имущественный ущерб одному из сельчан, и поврежден автомобиль, принадлежащих другому жителю села. По фактам возбуждены уголовные дела по пунктам 1 и 4 части 2 статьи 33-191 Уголовного кодекса Республики Арцах. Предварительное следствие продолжается", - говорится в сообщении.