Վարչապետը ԿԳՄՍ նախարարության աշխատակազմին է ներկայացրել նորանշանակ նախարարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն և ԿԳՄՍ աշխատակազմին ներկայացրել նորանշանակ նախարար Ժաննա Անդրեասյանին: Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ԿԳՄՍ նախկին նախարար Վահրամ Դումանյանին կատարած աշխատանքի համար և համոզմունք հայտնել, որ նրա ներուժը կներգրավվի մեր երկրի և կրթության ոլորտի զարգացման գործում: «Պարոն Դումանյանը նախարար է նշանակվել շատ բարդ ժամանակաշրջանում և այս ընթացքում շատ կարևոր աշխատանք է իրականացրել: Կարծում եմ՝ նրա նախարարության շրջանում մենք կրթության ոլորտում շատ կարևոր որոշումներ ենք կայացրել, նաև ընդունել ենք մինչև 2030 թվականը կրթության ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը, որը, ըստ էության, մեր աշխատանքների ճանապարհային քարտեզն է: Իհարկե, այն ոչ բոլոր հարցերի պատասխաններն է տալիս, բայց առնվազն մեր վեկտորների և անելիքների մասին որոշակի շրջանակ է ընդգծում», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հաջողություն մաղթելով նորանշանակ նախարար Ժաննա Անդրեասյանին՝ Կառավարության ղեկավարը նշել է. «Իհարկե, տիկին Անդրեասյանը նոր մարդ չէ նախարարությունում. արդեն ավելի քան 2.5 տարի առաջ նա նշանակվել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ և այս ընթացքում համակարգել է աշխատանքները հանրակրթության ոլորտում, որտեղ, կարծում եմ, մենք ունենք թերևս ամենատեսանելի և շոշափելի հաջողությունները: Կարծում եմ՝ այդ հաջողությունների առումով տիկին Անդրեասյանի դերն ամենևին էլ երկրորդային չէ: Շատ կարևոր եմ համարում, որ մենք կարողանանք ապահովել այս ընթացքում կատարված աշխատանքի ժառանգականությունը և շարունակականությունը: Մեզ նոր լիցք, նոր տեմպ է հարկավոր, և համոզված եմ, որ տիկին Անդրեասյանն այդ դինամիկան կապահովի: Համոզված եմ նաև, որ պարոն Դումանյանը բոլոր հնարավոր միջոցներով իր աջակցությունը կբերի տիկին Անդրեասյանին և նախարարությանը, որպեսզի ծրագրերը, որոնք մենք միասին ենք գծագրել և ստեղծել, հաջողությամբ իրականություն դարձնենք»:
ԿԳՄՍ նախկին նախարար Վահրամ Դումանյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին վստահության և համատեղ աշխատանքի համար՝ ամփոփելով իր պաշտոնավարման շրջանում կատարված աշխատանքները: Նա, մասնավորապես, ասել է հետևյալը. «Պարոն վարչապետ, քաջ հիշում եմ, որ նոյեմբերի 23-ին Ձեր ներկայացմամբ նշանակվեցի, և նախարարությունն ընդունեցի ցույցերով: Առաջին 8 օրը մենք տիկին Անդրեասյանի հետ ջանք ներդրեցինք և հրաշալի լուծեցինք այդ կնճիռը: Այնուհետև աղմուկ կար դասագրքերի առումով՝ Հայոց պատմություն, Գրականություն և Հայ եկեղեցու պատմություն, կրկին տիկին Անդրեասյանի հետ միասնական լուծել ենք այդ խնդիրը: Բուհական համակարգը ճգնաժամի մեջ էր՝ չկայացած մրցույթներ կային, բուհերը վերածվել էին կարծես թե կուսակցական բջիջների: Այսօր մենք միասնական ուժերով լուծել ենք այդ խնդիրը և վերակազմավորել բացառապես բոլոր հոգաբարձուների խորհուրդները, կայացել են բոլոր մրցույթները: Բուհական ընդունելության նոր կարգ ենք մշակել, և Ձեր աջակցությամբ «Զինապարտության մասին» օրենքում ենք փոփոխություն արել: Գիտության բնագավառում՝ գիտական աստիճանների և կոչումների շնորհման կարգում է փոփոխություն արվել: Ազգային ակադեմիայի հետ համատեղ օպտիմալացման որոշ գործընթացներ ենք սկսել: Մշակույթի բնագավառում, պարոն վարչապետ, Ձեզ ներկայացվել է թանգարանների կառավարման նոր մոդելը: Ուզում եմ բարձրաձայնել Հանրապետության հրապարակում տեղակայված կրպակի ապամոնտաժման մասով, Ձեր աջակցությամբ, մեր նախաձեռնությամբ և գործընկերների՝ Դատախազության և քաղաքապետարանի հետ համատեղ օպերատիվ արագ մեր հրապարակը վերականգնվեց իր ճարտարապետությամբ: Եվ վերջապես, սպորտում այս տարի գրանցել ենք 300 մեդալ, ինչն աննախադեպ արդյունք է՝ առավելագույնը մեր պատմության մեջ եղել է 222, այս տարի՝ 300: Եվ, իհարկե, այս ամենն արվել է նախարարությունում «մեկը բոլորի համար, բոլորը մեկի համար» սկզբունքով, ինչպես նաև ոլորտային շահագրգիռ կողմերի հետ միասնական քննարկումների արդյունքում: Ուզում եմ բարձրաձայն հաստատել, որ անվերապահ աջակցելու եմ տիկին Անդրեասյանին, միշտ պատրաստ: Շատ ընկալելի և ինձ համար շատ լավ ընտրություն է, գործընկերներն էլ գիտեն՝ դա բազմիցս է ասվել, նոր խոսք չէ, և կարծում եմ՝ որևէ մեկը կասկած չունի, որ ոչինչ չի փոխվել՝ ծառայում ենք Հայաստանի Հանրապետությանը միասին»:
ԿԳՄՍ նորանշանակ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել երկրի վարչապետին՝ բարձր վստահության, իսկ նախկին նախարար Վահրամ Դումանյանին՝ համատեղ աշխատանքի համար: «Պարոն վարչապետ, ուզում եմ առաջին հերթին շնորհակալություն հայտնել վստահության համար: Դա շատ մեծ պատասխանատվություն է, որովհետև այսօր՝ առավել քան երբևէ, բոլորս գիտակցում ենք, թե ինչ կարևոր է համարժեք արձագանքել այն բոլոր մարտահրավերներին ու խնդիրներին, որ կան մեր երկրում կրթության համակարգում, մշակույթի ոլորտում, գիտության բնագավառում, սպորտում: Չափազանցրած չեմ լինի, եթե ասեմ, որ դրանից է կախված ապագայի այն տեսլականը, որ կունենանք և այստեղ նաև հիմքերը կդնենք: Այդ աշխատանքները կոնցեպտուալ իմաստով, ինչպես Դուք նշեցիք, պարոն վարչապետ, հիմնականում իրականացված են, և Կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը, ներկայում հանրային քննարկման ներկայացված սպորտի և մշակույթի ռազմավարությունները, գիտության ոլորտի այն քաղաքականությունը, որը ներկայացված է, Կառավարության ծրագիրը, որը հստակ թիրախներ է սահմանում մեր առջև մինչև 2026 թվականը, պարզ են դարձնում, թե ինչ պիտի անենք: Մեր ամենօրյա աշխատանքի խնդիրը պետք է լինի հասնել այդ բոլոր թիրախներին, անել ավելին և միաժամանակ լինել բավարար ճկուն, որպեսզի կարողանանք արձագանքել նոր մարտահրավերներին և նաև մեր երկարաժամկետ թիրախներին ու նպատակներին հասնելու ճանապարհին իրականացնել նաև այն ամբողջ աշխատանքը, որը կպահանջվի ընթացիկ բոլոր խնդիրներին արձագանքելու համար: Վստահեցնում եմ մեր ամբողջ թիմի անունից՝ նախարարությունը կներդնի առավելագույն ջանք, որպեսզի այդ թիրախները դառնան իրողություն՝ որակյալ և տեսանելի առաջին հերթին հասարակության ու մարդու համար», - իր խոսքում ընդգծել է Ժ. Անդրեասյանը:
Վարչապետ Փաշինյանը, անդրադառնալով նախարարության գործունեությանը և առաջնահերթություններին, նշել է  հետևյալը. «Երբ մենք ստեղծում էինք նախարարություն այս կառուցվածքով, այն ժամանակ, բնականաբար, տարբեր կարծիքներ կային, և հոռետեսություն կար: Աշխատանքի արդյունքում ես համոզվել եմ, որ նախարարության այս կառուցվածքը ճշգրիտ համապատասխանում է այն տեսլականին և նպատակադրմանը, որը մեր առաջ ունենք:  Տարբեր կոմպրոմիսների արդյունքում մենք նախարարության անունը դրեցինք Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն, բայց իմ ընկալումն այն է, որ այս նախարարությունը երկրի բովանդակության նախարարությունն է, և սրանում ամենևին  որևէ չափազանցություն չկա: Իսկապես, ապագայի նախագծման ամենամեծ առաքելությունը  ես կապում եմ հենց այս նախարարության հետ: Շատ է խոսվում այն մասին, որ տարբեր երկրներում կան, օրինակ՝ ապագայի նախարարություններ, շատ գործընկերներ կամ նույնիսկ փորձագետներ ասում են՝ գուցե մենք էլ պետք է ապագայի նախարարություն ստեղծենք: Իմ կարծիքով՝ մենք վաղուց ստեղծել ենք  ապագայի նախարարություն,  որովհետև ապագան չի կարող լինել առանց կրթության ոլորտում ֆունդամենտալ ներդրումների և փոփոխությունների, բովանդակային, ֆիզիկական ենթակառուցվածքների:
Մեր տրամադրվածությունն այն է, որ այս ոլորտի համար որևէ միջոց չպետք է խնայենք: Իհարկե,  մեր երկրում ռեսուրսները և միջոցները սահմանափակ են, պարզ է, որ օպերատիվ առաջնահերթությունները բազմաթիվ են, բայց ես ուրախ եմ, որ մենք քաղաքական կամք են դրսևորել, այսպիսի մեծ նախագծեր ենք իրականացնում և պիտի դեռ իրականացնենք կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի բնագավառում՝ համարելով, որ դա ամենակարևոր ներդրումն է ապագայի մեջ: Դուք ընդհանուր նշեցիք ծրագրերը, պարոն Դումանյան. մենք ահռելի չափով մեծացրել են գիտության ֆինանսավորումը, աշխատավարձերի բարձրացում ենք իրականացրել, նաև դրամաշնորհային ծրագրերի համակարգ ենք ներդրել, ուսուցիչների կամավոր ատեստավորման գործընթացը, որն ինձ համար ամենառազմավարական ծրագրերից է: Այս փուլում պիտի աշխատենք՝ անհատապես, բոլորին ներկայացնենք, խնդրենք, օգնենք, աջակցենք, որպեսզի նրանք էլ քաջալերվեն և այս ծրագրերից օգտվեն, որովհետև, ի վերջո, դա միայն թղթին տալու համար չէ: Դա իրական կյանք պետք է դառնա, որը պետք է ազդեցություն ունենա մեր երեխաների կրթական իրավունքի վրա, և հետագայում երկրի սոցիալ-տնտեսական և բոլոր ոլորտների զարգացման վրա:
Ուզում եմ ընդգծել 500 մանկապարտեզի և 300 դպրոցի կառուցման ուղղությամբ աշխատանքը: Դպրոց ասելով նկատի ունենք 3 պարտադիր բաղադրիչ, որոնք անբաժանելի են՝ ֆիզիկական ենթակառուցվածք, բովանդակային ենթակառուցվածք և մասնագիտական ներուժ: Այսօր այս 3 ուղղությամբ մեր աշխատանքի հայեցակարգային և ռազմավարական պլանավորումն ամբողջական իրականացված է, մնում է լծվել գործի, որ ամեն տարի մենք մինչև 2026 թվականը, 300 ասում եմ, նույնիսկ ավելին կարողանանք իրականացնել», -ասել է վարչապետը՝ կարևորելով նաև գյուղական բնակավայրերում կրթահամալիրների կառուցման ծրագիրը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Տաղանդների աջակցության պետական հիմնադրամի ստեղծման գործընթացին. «Արդեն միս ու արյուն է ստանում Տաղանդների աջակցության պետական հիմնադրամը, որի աշխատանքի իմ տեսլականը հետևյալն է՝ այն պետք է ձևավորվի և՛ պետական, և՛ ոչ պետական միջոցներից և պետք է կառավարվի ոչ պետական մեխանիզմներով, բայց միևնույն ժամանակ պետք է հաշվետու լինի կառավարությանը և հանրությանը: Այդ հիմնադրամի նպատակը լինելու է բոլոր ոլորտներից փնտրել, գտնել տաղանդներ և աջակցել նրանց: Ընդ որում, դա կարող է լինել նույնիսկ նախադպրոցական փուլից, և մենք պետք է բոլոր տաղանդներին ուղեկցենք մինչև անհատական և երկրի համար հաղթանակներ, քանի որ մեր կանխավարկածն այն է, որ բոլոր երեխաները և մարդիկ առանց բացառության տաղանդավոր են: Սա  պետք է մեր ռազմավարական ընկալումը լինի: Այլ բան, որ նախ ընդհանուր դաշտ պիտի ստեղծենք բոլորի տաղանդի բացահայտման համար և հասկանանք, թե ում ինչպես և որտեղ աջակցենք, որպեսզի այդ տաղանդը ակսելերացիա նույնպես տեղի ունենա:
Ուզում եմ ընդգծել Ակադեմիական քաղաքի հիմնման ծրագիրը, որը կրկին՝ մեզ համար բացարձակապես շենքի հարց չէ: Այն, առաջին հերթին, բովանդակության հարց է, մեր գիտության և կրթության ինտեգրման նախագիծ է, մեր կրթական ծառայությունները միջազգային ասպարեզում մրցունակ դարձնելու ռազմավարական ծրագիր»:
Վարչապետն անդրադարձել է նաև մշակույթի ոլորտի խնդիրներին և նշել, որ այստեղ նույնպես բարդություններ կան: «Մենք որոշակիորեն մեր պատկերացումները պետք է փոխենք կամ արդիականացնենք կամ արդյունավետ դարձնենք մշակութային հուշարձանների պահպանման, կառավարման գործում, որովհետև 2 օր առաջ ընդամենը Բուզանդի փողոցով քայլում էի, և ինձ համար շատ ծանր էր տեսնել, որ մենք այդ տեղապտույտի վիճակից չենք կարողանում դուրս գալ, և դրա արդյունքում մեր պատմամշակութային  հուշարձաններն ավելի վատ վիճակում են հայտնվում: Մեզ անընդհատ թվում է, թե մենք պահպանում ենք, ոչինչ չենք անում, բայց ի՞նչ է կատարվում. մենք չենք գնահատում, թե ամեն ամիս մեր որոշումների ուշացումներն ինչ ազդեցություն են ունենում պատմամշակութային հուշարձանների վրա: Մենք ասում ենք՝ ավելի լավ է այդ շենքն ինքն իրեն փլվի, վերանա, ոչնչանա, որոշում կայացնենք, որ աղմուկ չլինի, որ հանկարծ մեզ չասեն՝ այս ինչ եք անում: Այս մոտեցումն այլևս հանդուրժելի չէ: Մենք պատմամշակութային հուշարձանների, ընդհանրապես հուշարձանների կառավարման նոր մոտեցում պետք է ցուցաբերենք: Երբեմն թվում է, որ այդ հարցը թողնում ենք այդպես առկախված միայն մեկ բանի համար, որ հանկարծ աղմուկ չլինի, չասեն՝ այս ինչ են անում: Բայց ամեն օր այդ հուշարձանները փլուզվում են, բառիս բուն իմաստով՝ ամեն օր:
Ես վերջին անգամ մի քանի ամիս առաջ էի այդ նույն տեղում եղել, նույնիսկ վիզուալ ակնհայտ է, որ ավերման գործընթաց է գնում Երևան քաղաքի կենտրոնում պատմամշակութային մեր ամենակարևոր շերտերի նկատմամբ: Մենք պետք է այստեղ որոշումներ կայացնենք, պետք է վերցնենք պատասխանատվությունը և չխուսափենք նաև քննադատությունից, որովհետև նաև այս վիճակի համար կոմֆորտ է՝ ոչ ոքի չեն քննադատում, ոչ ոք չի մոտենում, չենք էլ  նկատում, որ այնտեղ աղբակույտեր են ձևավորվում, բոլորս հանգիստ ապրում ենք: Եկեք հանգիստ ապրելու հասկանալի այդ մղումը հաղթահարենք, մանավանդ որ, ցավոք, դա հասանելի չէ ո՛չ մեզ անհատապես, ո՛չ մեր երկրին, և այդ հանգիստ ապրելու իրավունքը ժամանակակից աշխարհում դեռ պետք է նվաճել: Ցավոք, մենք դեռ չենք հասցրել այդ իրավունքը նվաճել, թերևս գուցե նաև այն պատճառով, որ այսօրվա հանգիստը գերադասել ենք ապագայի անորոշությանը: Ես կարծում եմ, որ ընդհակառակը, հանուն ապագայի որոշակիության մենք պետք է այսօրվա հանգիստը, այսօրվա կոմֆորտը կարողանանք նաև զոհաբերել», - ամփոփելով խոսքը՝ ասել է երկրի վարչապետը:

Премьер-министр представил аппарату министерства образования, науки, культуры и спорта новоназначенного министра
Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство образования, науки, культуры и спорта и представил аппарату ведомства новоназначенного министра Жанну Андреасян.
Премьер-министр поблагодарил экс-министра Ваграма Думаняна за его работу и выразил уверенность, что его потенциал будет задействован в развитии сферы образования и нашей страны. “Г-н Думанян был назначен министром в очень сложный период и за это время проделал очень важную работу. Думаю, что за время его пребывания в должности мы приняли много важных решений в сфере образования, а также приняли Стратегию развития сферы образования до 2030 года, которая, по сути, является дорожной картой нашей работы. Конечно, она не дает ответов на все вопросы, но, по крайней мере, очерчивает определенные рамки относительно наших векторов и того, что необходимо сделать”, - сказал Никол Пашинян.
Пожелав успехов новоназначенному министру Жанне Андреасян, глава правительства отметил: “Конечно, госпожа Андреасян не новый человек в министерстве: более 2,5 года назад она была назначена заместителем министра образования, науки, культуры и спорта и за это время координировала работу в сфере общего образования, где, я думаю, у нас, пожалуй, самые заметные и ощутимые успехи. Думаю, что роль госпожи Андреасян в этих успехах вовсе не второстепенная.
Считаю очень важным, чтобы мы смогли обеспечить продолжительность и преемственность работы, проделанной за этот период. Нам нужен новый заряд, новый темп, и я уверен, что госпожа Андреасян обеспечит эту динамику. Я также уверен, что г-н Думанян будет всеми возможными способами поддерживать г-жу Андреасян и министерство, чтобы планы, которые мы вместе наметили и сформировали, были успешно реализованы”.
Бывший министр образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян поблагодарил премьер-министра Пашиняна за доверие и совместную работу, а также подвел итоги работы, проделанной за время его пребывания в должности. В частности, он отметил: “Господин премьер-министр, я прекрасно помню, что 23 ноября по Вашему предложению я был назначен [министром], и вокруг министерства проходили акции протеста. В первые 8 дней мы вместе с госпожой Андреасян приложили усилия и отлично разгладили эту морщинку.
Потом была шумиха вокруг учебников: по истории Армении, литературе, истории армянской церкви... Опять же вместе с госпожой Андреасян мы решили эту проблему. Вузовская система находилась в кризисе, были не проведенные конкурсы, вузы превратились в партийные ячейки. Сегодня мы совместными силами решили эту проблему и реорганизовали исключительно все попечительские советы, проведены все конкурсы.
Мы разработали новый порядок поступления в вузы и при Вашей поддержке внесли изменения в закон “О воинской обязанности”. В сфере науки внесено изменение в порядок присуждения ученых степеней и званий. Совместно с Национальной академией наук мы начали некоторые процессы оптимизации. В сфере культуры, господин премьер-министр, Вам представлена новая модель управления музеями. Хочу сказать о демонтаже киоска, расположенного на площади Республики: при Вашей поддержке, нашей инициативе и совместно с нашими партнерами, прокуратурой и мэрией, была быстро восстановлена архитектура нашей площади.
И, наконец, в этом году у нас 300 медалей в спорте, что является беспрецедентным результатом: максимум в нашей истории было 222 медали, а в этом году – 300. И, конечно же, все это делалось в министерстве по принципу “один за всех, и все за одного”, а также в результате совместных обсуждений с заинтересованными сторонами сферы. Хочу подчеркнуть, что буду безоговорочно поддерживать госпожу Андреасян, всегда готов. Это, по-моему, очень понятный и очень хороший выбор, мои коллеги тоже знают - об этом говорилось много раз, и я думаю, ни у кого нет сомнений, что ничего не изменилось, мы все служим Республике Армения”.
Новоназначенный министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян поблагодарила премьер-министра за доверие и экс-министра Ваграма Думаняна за совместную работу. “Господин премьер-министр, прежде всего хочу поблагодарить Вас за доверие. Это очень большая ответственность, ведь сегодня как никогда все мы осознаем, насколько важно адекватно реагировать на все вызовы и проблемы, которые существуют в системе образования нашей страны, в сфере культуры, в сфере науки, в спорте.
Не будет преувеличением, если скажу, что от этого зависит то видение будущего, которое у нас есть, и здесь мы также будем закладывать его основы. Работы в концептуальном плане, как Вы отметили, господин премьер-министр, в основном реализованы, и Государственная программа развития образования до 2030 года, стратегии в области спорта и культуры, представленные сейчас на общественное обсуждение, представленная политика в области науки, программа правительства, которая поставила перед нами четкие цели до 2026 года - ясно ? ?ают понять, что мы должны делать.
Задача нашей повседневной работы должна состоять в том, чтобы достичь всех этих целей, сделать больше, и в то же время быть достаточно гибкими, чтобы реагировать на новые вызовы, а также выполнять всю работу, которая потребуется, чтобы реагировать на все текущие проблемы на пути к нашим долгосрочным целям и задачам. Заверяю от имени всего нашего коллектива, что министерство приложит максимум усилий, чтобы эти задачи были решены, качественно и ощутимо, в первую очередь для общества и людей” - отметила Жанна Андреасян.
Коснувшись деятельности и приоритетов министерства, премьер-министр Пашинян отметил: “Когда мы создавали министерство с такой структурой, естественно, были разные мнения и был пессимизм. В результате работы я убедился, что такая структура министерства точно соответствует тому видению и тем целям, которые перед нами стоят. В результате различных компромиссов мы назвали это учреждение министерством образования, науки, культуры и спорта, но мое восприятие таково, что это министерство является министерством содержания страны, и в этом нет никакого преувеличения. Действительно, я связываю с этим министерством самую большую миссию проектирования будущего.
Много говорится о том, что в разных странах есть, например, министерство будущего, многие коллеги или даже эксперты говорят, что, может быть, нам тоже нужно создать министерство будущего. На мой взгляд, мы давно создали министерство будущего, потому что будущее не может существовать без фундаментальных инвестиций и изменений в сфере образования, без содержательной и физической инфраструктуры.
Наша позиция такова, что мы не должны жалеть средств для этой сферы. Конечно ресурсы и средства в нашей стране ограничены, понятно, что есть много оперативных приоритетов, но я рад, что мы проявили политическую волю, мы реализуем такие большие проекты и продолжим их реализовывать в сфере образования, науки, культуры и спорта, считая, что это важнейшая инвестиция в будущее.
Вы, г-н Думанян, в целом отметили эти программы: мы в огромной степени увеличили финансирование науки, мы осуществили повышение заработной платы, мы также внедрили систему грантовых программ, процесс добровольной аттестации учителей, который для меня является одной из самых стратегических программ. На этом этапе мы должны работать, всех информировать, представлять всем, помогать им, поддерживать, чтобы они тоже воспользовались этими программами, так как все это сделано, в конце концов, не для того, чтобу просто осталось на бумаге. Все э то должно быть воплощено в жизнь, должно оказать влияние на образовательное право наших детей, а в дальнейшем и на социально-экономическое развитие страны и всех сфер.
Особо хочу отметить работу по строительству 500 детских садов и 300 школ. Под школой мы подразумеваем 3 обязательных компонента, которые неразделимы: физическая инфраструктура, контентная инфраструктура и профессиональный потенциал. На сегодняшний день концептуальное и стратегическое планирование нашей работы по этим 3-м направлениям выполнено полностью, осталось приняться за работу так, чтобы до 2026 года мы смогли реализовать, я говорю 300, но даже больше”, - сказал премьер-министр, подчеркнув также важность программы строительства образовательных комплексов в сельской местности.
Никол Пашинян коснулся процесса создания Государственного фонда поддержки талантов: “Государственный фонд поддержки талантов уже обретает плоть и кровь, и мое видение его работы таково: он должен формироваться как из государственных, так и из негосударственных средств и управляться негосударственными механизмами, но в то же время должен быть подотчетным правительству и обществу. Цель этого фонда будет заключаться в том, чтобы искать, находить и поддерживать таланты во всех областях. Причем, это может быть д? ?же с дошкольного возраста, и мы должны направлять все таланты к личным свершениям и достижению побед для государства, потому что мы исходим из того, что талантливы все дети и люди без исключения. Таким должно быть наше стратегическое восприятие. Другое дело, что надо сначала создать общее поле для раскрытия таланта каждого человека, а также понять, кого, как и где поддерживать, чтобы произошла акселерация этого таланта.
Хочу выделить программу по созданию Академического городка, который опять же для нас вовсе не является вопросом строительства зданий. Это, прежде всего, вопрос содержания, проект интеграции нашей науки и образования, стратегический план сделать наши образовательные услуги конкурентоспособными на международной арене”.
Премьер-министр коснулся также проблем сферы культуры, отметив, что и здесь есть сложности. “Нам нужно изменить или модернизировать или сделать более эффективными наши представления относительно сохранения и управления памятниками культуры, потому что буквально 2 дня назад я шел по улице Бузанди, и мне было очень горько видеть, что мы не можем выйти из этого состояния застоя, в результате чего состояние наших культурно-исторических памятников становится все хуже и хуже.
Нам всегда кажется, что мы сохраняем, ничего не делаем. Но что происходит на самом деле? Мы не осознаем, какое оказывают влияние наши проволочки в принятии решений на культурно-исторические памятники. Мы говорим: пусть лучше это здание само рухнет, исчезнет, разрушится, чтобы не было шума, чем мы примем решение, чтобы нам вдруг не сказали, что это мы делаем. Такой подход больше неприемлем. Мы должны показать новый подход к управлению культурно-историческими памятниками и памятниками в целом. Иногда кажется, что мы оставляем этот вопрос открытым только для того, чтобы вдруг не было шума, чтобы не говорили: что это вы делаете? Но с каждым днем эти памятники все больше рушатся, буквально с каждым днем.
В последний раз я был там же несколько месяцев назад, и даже визуально видно, что в центре города Еревана идет процесс разрушения, и это по отношению к нашим важнейшим культурно-историческим слоям. Здесь мы должны принимать решения, мы должны брать на себя ответственность и не избегать критики. Сложилась комфортная ситуация: никого не критикуют, ни к кому не пристают, и мы даже не замечаем, что там образуются кучи мусора, просто живем себе спокойно.
Давайте преодолеем этот понятный порыв жить спокойно, тем более, что, к сожалению, это недоступно ни нам лично, ни нашей стране, и право жить спокойно в современном мире еще нужно завоевать. К сожалению, мы еще не завоевали это право, возможно, в том числе и потому, что предпочли сегодняшний покой неопределенности будущего. Я думаю, что, наоборот, ради определенности завтрашнего дня мы должны суметь пожертвовать сегодняшним покоем, сегодняшним комфортом”, - сказал премьер-министр.