Սիմֆերոպոլում 19-րդ դարի հայկական տաճարի հիմք է հայտնաբերվել
Սիմֆերոպոլում՝ Պրոլետարսկայա փողոցի թիվ 16 միջնակարգ դպրոցի դիմաց, հողային աշխատանքներ իրականացնելիս հայտնաբերվել է 19-րդ դարում կառուցված և 20-րդ դարի երկրորդ կեսին ավերված Սուրբ Աստվածածնի Վերափոխման հայկական եկեղեցու հիմք։ Դա Ղրիմի հայ համայնքի հոգևոր ,մշակութային, կրթական , բարեգործական և կազմակերպչական կենտրոնն էր։
Այս տաճարում միահյուսվել են Հովհաննես Այվազովսկու և Աննա Բուռնազովայի, ինչպես նաև Ղրիմի հայ համայնքի բազմաթիվ այլ հայտնի ներկայացուցիչների ճակատագրի պսակադրությունները։ Եկեղեցուն կից գրադարանն ուներ ավելի քան տասը հազար գիրք։
Այստեղ պարբերաբար անցկացվում էին մշակութային միջոցառումներ, իսկ մինչ օրս պահպանված ծխական դպրոցում, սովորում էին գրագիտություն։

В Симферополе обнаружен фундамент армянского храма 19 века
В г.Симферополе на ул. Пролетарская напротив СОШ № 16 при проведении земельных работ была обнаружена бутовая кладка фундамента армянского храма Успения Пресвятой Богородицы, построенного в 19 в. и разрушенного во второй половине 20 в. . Это был духовный, культурный ,образовательный, благотворительный и организационный центр крымской армянской общины․
В этом храме переплелись узами венчания судьбы Ивана Айвазовского и Анны Бурназовой, а также многих других знаменитых и известных представителей армянской общины Крыма. Библиотека при церкви насчитывала более десяти тысяч книг. Здесь регулярно проводились культурные мероприятия, а в приходской школе, сохранившейся по сей день, обучали грамоте.