Ութ ՀԿ-ներ առաջարկում են 14-օրյա խիստ կարանտինային ռեժիմ սահմանել
Ութ հասարակական կազմակերպություններ Հայաստանի կառավարությանն ու պարետ Տիգրան Ավինյանին առաջարկում են առաջիկա 14 օրվա համար սահմանել խիստ կարանտինային ռեժիմ՝ նոր կորոնավիրուսային վարակի տարածումը նվազեցնելու համար։
ՀԿ-երի տարածած հայտարարության մեջ ասված է.
«Հաշվի առնելով աշխարհի մի շարք երկրների (Իտալիա, Ֆրանսիա, ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիա, Չեխիա, Վրաստան և այլն) կողմից նոր կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) տարածման դեպքերը մարտ-ապրիլ ամիսներին լիարժեք ու ճշգրիտ իրականացված սահմանափակումների միջոցով նվազեցնելու դրական փորձը, հիմք ընդունելով այն, որ թեև ՀՀ-ում արտակարգ դրություն է, սակայն վերջին տասնօրյակում զգալիորեն ընդլայնվել է վարակի տարածումը՝ առավելապես պայմանավորված մայիսի 4-ից տնտեսական գործունեության սահմանափակումների վերացմամբ, համոզված ենք, որ իրավիճակը հնարավոր կլինի կարգավորել միայն խստագույն սահմանափակումների միջոցով։
Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ թեև բժշկական դիմակների համատարած կրումը իրապես դանդաղեցնում է վարակի տարածումը, սակայն քաղաքացիների կողմից այս միջոցը չի գտնում լայն սատարում: Արդեն իսկ պարզ է, որ մարդիկ համատարած կերպով չեն կրում դիմակները, օգտագործած դիմակները փոխանցում են միմյանց և նույնիսկ այն վայրերում, որտեղ դիմակները կրելը վերահսկվում է, ոչ միշտ են անում դա:
Ավելին, ակնհայտ է նաև, որ իրավապահ մարմիններն ի զորու չեն հսկել քաղաքացիների կողմից դիմակ կրելու կանոնների պահպանումը, քանի որ քաղաքացիներն այդ նորմը խախտում են ամենուր՝ տրանսպորտում, սպասարկման և առևտրի օբյեկտներում, հյուր գնալիս և խմբերով հավաքվելիս:
Միաժամանակ, համաճարակի հետևանքով առողջապահական համակարգում արդեն առաջացել է նախակոլապսային իրավիճակ, քանի որ ՀՀ առողջապահության նախարարի հայտարարության համաձայն՝ նոր կորոնավիրուսային հիվանդության բուժման համար նախատեսված 186 ռեանիմացիոն մահճակալից այս պահին զբաղված է 150-ից ավելը, ազատ է մոտ 30-ը:
Հետևաբար, նոր դեպքերի աճի տեմպը կհանգեցնի այն իրավիճակին, որն առկա էր Իտալիայում կամ Իսպանիայում, երբ մարդիկ պատշաճ բուժօգնություն չէին կարողանում ստանալ: Ընդ որում, պատշաճ բուժօգնության դեֆիցիտ կլինի թե՛ նոր կորոնավիրուսային հիվանդությամբ բուժառուներին և թե՛ դրա հետ չկապված բժշկական այլ օգնություն ստանալու կարիք ունեցողների համար:
Այս հեռանկարն առավել իրատեսական է թվում արդեն այսօր, երբ մայիսի 26-ի դրությամբ մեկ միլիոն բնակչին հասնող վարակակիրների թվով Հայաստանն աշխարհի երկրների շարքում 5-րդն է՝ «զիջելով» միայն Քաթարին, Չիլիին, Ջիբութիին և Քուվեյթին։
Ուստի, ելնելով մարդկանց կյանքի և առողջության ապահովման գերակայության սկզբունքից, առաջարկում ենք 14 օրով պարտադիր խիստ ինքնամեկուսացում (կարանտին) սահմանել ամբողջ բնակչության համար՝ քաղաքացիների՝ տնից դուրս գալը թույլատրելով միայն խիստ հիմնավոր դեպքերում։ Միևնույն ժամանակ, կոչ ենք անում կառավարությանը, խիստ կարանտինային միջոցառումներին զուգահեռ, իրականացնել նաև համատարած թեստավորում, ինչպես նաև ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ՝ կարանտինային պայմաններում հասարակության խոցելի և անապահով շերտերին սոցիալական աջակցություն տրամադրելու ուղղությամբ։
Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությանը, իր հերթին, կոչ ենք անում, ի տարբերություն խիստ կարանտինային նախկին ռեժիմի, դրսևորել առավել մեծ հետևողականություն և կամք՝ կարանտինային կանոնների խախտումները կանխելու և դրանց պատշաճ պահպանումն ապահովելու համար։ Բոլոր այս միջոցառումներին զուգահեռ, կառավարությունը պետք է լրջագույն և պատշաճ ուշադրություն դարձնի նաև նոր կորոնավիրուսային վարակի վերաբերյալ հանրության իրազեկման արդյունավետ մեխանիզմների կիրառմանը՝ հակազդելու շրջանառվող կեղծ տեղեկություններին և վարակի վտանգն ու դրանց հաղթահարմանն ուղղված միջոցառումները թերագնահատող հրապարակումներին։
ՀՀ քաղաքացին և մարդը, նրա կյանքն ու առողջությունը գերագույն արժեք են։ Մենք վստահ ենք, որ մարդկանց ժամանակին բժշկական օգնություն չստանալու և մահանալու գնով հնարավոր չէ փրկել տնտեսությունը։ Անընդունելի է կարանտինը մեղմացնող որոշումների հետևանքով առաջացած մահացության ցուցանիշի աճի գնով տնտեսության պաշտպանությունը, քանի որ այդ սցենարում ո՛չ կյանքերը կփրկվեն և ո՛չ էլ տնտեսությունը»:

Восемь НПО предлагают правительству ввести 14-дневный строгий карантинный режим
Восемь общественных организаций предлагают правительству и коменданту Армении Тиграну Авиняну в ближайшие 14 дней установить строгий карантинный режим для снижения распространения новой коронавирусной инфекции.
В заявлении, распространенном общественными организациями, говорится:
"Учитывая положительный опыт сокращения случаев распространения коронавирусной болезни в ряде стран мира (Италия, Франция, США, Великобритания, Чехия, Грузия и т.д.) посредством полноценных и точных ограничений, осуществленных в марте-апреле текущего года, принимая за основу то, что на фоне ЧП в Армении за последние 10 дней значительно увеличились случаи заражения коронавирусом, в основном, в связи с устранением ограничений экономической деятельности с 4 мая, мы уверены, что ситуацию можно будет урегулировать только посредством введения строгих ограничений.
Уже ясно, что люди не носят маски даже в тех местах, где их ношение обязательно. Более того, очевидно также, что правоохранительные органы не в состоянии контролировать соблюдение гражданами правил ношения маски, так как они нарушаются повсеместно и тотально.
В то же время, в результате эпидемии в системе здравоохранения уже возникла предколапсная ситуация, поскольку, согласно заявлению министра здравоохранения РА, из 186 реабилитационных коек, предназначенных для лечения новой коронавирусной болезни, на данный момент заняты более 150, свободны около 30.
Следовательно, темпы роста новых случаев приведут к ситуации, которая существовала в Италии или Испании, когда люди не могли получить надлежащую медицинскую помощь не только при лечении коронавируса, но и других болезней.
Эта перспектива кажется реалистичной уже сегодня, когда по состоянию на 26 мая Армения занимает 5-е место среди стран мира по распространенности болезни, уступая лишь Катару, Чили, Джибути и Кувейту.
Поэтому, исходя из принципа верховенства обеспечения жизни и здоровья людей, предлагаем установить обязательную строгую самоизоляцию (карантин) на 14 дней для всего населения, разрешив выход граждан из дома только в крайне обоснованных случаях. В то же время мы призываем правительство параллельно со строгими карантинными мероприятиями провести также повсеместное тестирование, а также предпринять необходимые меры по предоставлению социальной помощи уязвимым и необеспеченным слоям общества в карантинных условиях.
В свою очередь, призываем полицию Республики Армения, в отличие от прежнего строго контролировать карантинный режим, проявить большую последовательность и волю для предотвращения его нарушений и обеспечения надлежащего соблюдения правил. Параллельно со всеми этими мероприятиями, правительство должно уделить серьезное и надлежащее внимание также применению эффективных механизмов информирования общественности о новой коронавирусной инфекции для противодействия распространяемым ложным сведениям и публикациям, недооценивающим опасность заражения и мероприятий, направленных на их преодоление.
Жизнь и здоровье граждан РА - высшая ценность. Мы уверены, что невозможно спасти экономику ценой неполучения своевременной медицинской помощи и смерти людей. Защита экономических интересов ценой роста показателя смертности, вызванного смягчением карантина, неприемлема».