Ռուսաստանում բնակվող հայրենակիցներին կոչ ենք անում զգոն լինել, չտրվել սադրիչ գործողություններին. ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանություն
Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի դեսպանությունը հայտարարություն է տարածել՝ Ռուսաստանում բնակվող մեր բոլոր հայրենակիցներին կոչ անելով զգոն լինել և չմասնակցել որևէ մասնավոր նախաձեռնություններին և հավաքներին, իսկ որևէ սադրիչ դրսևորումների դեպքում անպայման դիմել դիվանագիտական ներկայացուցչություն:
«Տեղեկացնում ենք, որ վաղ առավոտից դեսպանությունը բազմաթիվ զանգեր և նամակներ է ստանում հայրենակիցներից՝  կապված Ադրբեջանի կողմից Արցախի և նրա խաղաղ բնակչության դեմ սկսված ռազմական գործողությունների հետ:
Ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ խնդրում ենք Ռուսաստանում բնակվող մեր բոլոր հայրենակիցներին զգոն լինել և չմասնակցել որևէ մասնավոր նախաձեռնություններին և հավաքներին, իսկ որևէ սադրիչ դրսևորումների դեպքում անպայման դիմել դիվանագիտական ներկայացուցչություն:
Նշենք նաև, որ Հայաստան  մեկնել ցանկացող մեր քաղաքացիները կարող են կապվել մեզ հետ հետևյալ հեռախոսահամարով: +7(966) 118 - 89-84, կամ ուղարկեք ձեր տվյալները էլ.փոստ: [email protected]։
Միաժամանակ Ձեր ուշադրությունն ենք հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ հակառակորդը, բացի մարտական գործողություններից, ապատեղեկատվություն է տարածում, մասնավորապես, սոցիալական ցանցերում ՝ տարբեր գործողություններ հրահրելու նպատակով, այդ թվում ՝ աշխարհի տարբեր երկրների հայ համայնքների շրջանում:
Խնդրում ենք բոլորիդ զերծ մնալ չստուգված, ոչ պաշտոնական տեղեկատվության տարածումից, առաջնորդվել բացառապես պաշտոնական աղբյուրներով (mil.am) և չտրվել սադրիչ գործողություններին»,- ասված է հայտարարությունում։

Посольство Армении в РФ обратилось к местным армянам
«Сообщаем, что с раннего утра Посольство получает многочисленные звонки и письма от соотечественников в связи с начатыми со стороны Азербайджана военными действиями против Арцаха и его мирного населения.
В связи со сложившейся ситуацией, просим всех наших соотечественников, проживающих в России, быть бдительными и не принимать участие в каких-либо частных инициативах и собраниях, а в случае каких-либо провокационных проявлений, обязательно обратиться в диппредставительство.
Отметим также, что наши граждане, желающие вылететь в республику, могут связаться с нами по следующему номеру: +7(966) 118 - 89-84, или отправить свои данные на эл.почту: [email protected]
Одновременно обращаем Ваше внимание на то, что противник, кроме боевых действий, осуществляет полномасштабные вбросы и распространяет дезинформацию, в частности, в социальных сетях с целью спровоцировать различные действия, в том числе и среди армянских общин разных стран мира.
Убедительно просим всех вас воздержаться от распространения непроверенной, неофициальной информации, руководствоваться исключительно официальными источниками (mil.am) и не поддаваться на провокационные действия»։