Ռուսաստանում ադրբեջանցիներին դատապարտել են 2020-ին հայերի վրա հարձակման համար
Լյուբլինսկի շրջանային դատարանը 2020 թվականին Մոսկվայում տեղի ունեցած ազգամիջյան բախումների հինգ մասնակիցների դատապարտել է երկու տարի ութ ամիս ազատազրկման, ևս երկուսը ստացել են պայմանական պատիժ։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են դատարանի մամուլի ծառայությունում։
«Դատարանը Է.Ալակբարովին, Բ.Վալիևին, Պ.Գամիդովին, Տ.Իսմայիլովին, Ա.Կաֆարովին մեղավոր է ճանաչել խուլիգանության համար և նրանց դատապարտել 2 տարի 8 ամիս ազատազրկման ընդհանուր ռեժիմի գաղութում»,- հայտնել են մամուլի ծառայությունից։ Գործով եւս երկու մեղադրյալներ՝ Զախիդով Մ.-ն և Գիյասով Դ.-ն ստացել են 2 տարի 8 ամիս պայմանական ազատազրկում։
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի հուլիսի 12-ին խոշոր զինված միջադեպ է տեղի ունեցել Հայաստանի Տավուշի մարզի սահմանին։ Միաժամանակ Մոսկվայում հայերի վրա հարձակումների դեպքեր են գրանցվել, որոնց հետևում կանգնած են Ռուսաստանի մայրաքաղաքի ադրբեջանական համայնքի ներկայացուցիչներ։
Բացի այդ, Մոսկվայի «Ֆուդ Սիթի» մրգերի և բանջարեղենի շուկայի ղեկավարությունն արգելել է մրգերի ներմուծումը Հայաստանից։ Food City-ի սեփականատերերն են՝ ազգությամբ ադրբեջանցի Գոդ Նիսանովը, Զարախ Իլիևը և Իլհամ Ռախիմովը։

В России осудили азербайджанцев за нападение на армян в 2020 году
Люблинский районный суд приговорил пятерых участников межнациональных столкновений в Москве в 2020 году к двум годам и восьми месяцам лишения свободы, еще двое получили условные сроки.
Об этом ТАСС сообщили в пресс-службе суда.
"Суд признал Алакбарова Э., Валиева Б., Гамидова П., Исмаилова Т., Кафарова А. виновными в хулиганстве и приговорил их к 2 годам и 8 месяцам лишения свободы в колонии общего режима", - сказали в пресс-службе. Еще двое фигурантов дела - Захидов М.. и Гиясов Д. - получили 2 года и 8 месяцев условно.
Напомним, 12 июля 2020 года в районе Тавушской области Армении и Товузского района Азербайджана произошёл крупный вооружённый инцидент. В тоже время в Москве были зафиксированы случаи нападения на армян, за которыми стояли представители азербайджанской общины российской столицы. Кроме того руководство московского рынка фруктов и овощей «Фуд сити» запретило завоз фруктов из Армении. Владельцами «Фуд сити» являются выходцы из Азербайджана Год Нисанов, Зарах Илиев и Ильхам Рахимов.