- սեպտեմբեր 7, 2023 18:43
CNN-ը լայնածավալ հոդված է հրապարակել՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված ծանր իրավիճակին, այդ թվում՝ սննդի, դեղորայքի, վառելիք պակասին, էլեկտրական հոսանքի պարբերական անջատումներին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ CNN-ն Արցախում հումանիտար ծանր ճգնաժամին անդրադառնում է մարդկային պատմությունների միջոցով՝ ներկայացնելով այն զրկանքները, որոնց ամեն օր ենթարկվում են ադրբեջանական օղակում հայտնված արցախցի հայերը։
Պարբերականը զրուցել է Անի Կիրակոսյանի հետ, որը թերսնուցման և սթրեսի պատճառով հղիության երկրորդ եռամսյակում կորցրել է երեխային։
«Եթե չլիներ շրջափակումը, ես այսօր խաղալիս կլինեի երեխայիս հետ», - ասել է Կիրակոսյանը CNN-ին։
Պարբերականը նաև ներկայացնում է Ստեփանակերտում խանութ ունեցող Մաքս Մխիթարյանի պատմությունը, որը տեսանյութերով ցույց է տվել իր խանութի դատարկ ցուցափեղկերը՝ ցավով հայտնելով, որ մեկ շաբաթից արդեն կդառնա գործազուրկ՝ ստիպված փակելով խանութը, որտեղ այժմ միայն հաց, մեղր և օղի է վաճառվում։
Այս տարի երեխաների համար դպրոց գնալը ևս անհնար է դարձել՝ հաշվի առնելով թերսնումը, գրքերի, գրենական պիտույքների, հագուստի պակասը, հանրային տրանսպորտի բացակայությունը։
Հոդվածը վկայակոչում է նաև Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի զեկույցը, համաձայն որի՝ «կան ողջամիտ հիմքեր՝ հավատալու, որ հայերի դեմ ցեղասպանություն է իրականացվում»։ Հոդվածում տեղ են գտել նաև Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության իշխանությունների գնահատականները ստեղծված իրավիճակի մասին, որոնք, ընդհանուր առմամբ, հանգում են մեկ բանի՝ Բաքուն ցեղասպանություն է իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղի հայության նկատմամբ՝ նրանց սովամահության ենթարկելով։
Արցախը հայաթափելու Բաքվի մտադրության մասին CNN-ին հայտնել է նաև Միչիգանի համալսարանում քաղաքական գիտությունների պրոֆեսոր Ռոնալդ Սանին։
«Բռնություն օգտագործելու փոխարեն, ինչը կարող էր ընդդիմություն առաջացնել արտերկրում, Բաքուն վճռել է հայերի կյանքն անհնար դարձնել, սովի մատնել նրանց և ստիպել հեռանալ», - ասել է նա։
Իր հերթին ԵՄ արտաքին քաղաքական գերատեսչության խոսնակ Պիտեր Ստանոն CNN-ին հայտնել է իր «խորը մտահոգությունը լուրջ հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ» և կոչ է արել լիովին վերականգնել Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը։ Պարբերականին գրավոր մեկնաբանությունում նույնպիսի կոչ է հնչեցրել նաև ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակը։
Սակայն Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանը CNN-ին հայտնել է, որ հիասթափված է ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի արձագանքով և գտնում է, որ եվրոպական և ամերիկյան անգործության պատճառը զուտ աշխարհաքաղաքական է։
Պարբերականը, վկայակոչելով Reuters-ին, հիշեցնում է, որ 2022 թ․ հուլիսին ԵՄ-ն պայմանավորվել է մինչև 2027 թ-ը կրկնապատկել Ադրբեջանից գազի ներմուծումը։
«Մենք կորցնում ենք հույսը։ Քանի՞ մարդ դեռ պետք է մահանա, որպեսզի աշխարհը սկսի նկատել», - հոդվածն ամփոփվում է Արցախի բնակչուհի Անահիտ Ղարաղազարյանի խոսքերով։

CNN о блокаде Арцаха: Сколько еще людей должно умереть, прежде чем мир начнет замечать?
CNN опубликовал большую статью, посвященную сложной ситуации в Нагорном Карабахе в результате блокады Азербайджаном Лачинского коридора, в том числе нехватки продовольствия, медикаментов, топлива и периодических отключений электроэнергии.
Как сообщает Арменпресс, CNN коснулся тяжелого гуманитарного кризиса в Арцахе через человеческие истории, представляя лишения, которым ежедневно подвергаются армяне Арцаха, находящиеся в азербайджанской блокаде.
Корреспондент пообщался с Ани Киракосян, потерявшей ребенка во втором триместре беременности из-за неправильного питания и стресса.
“Если бы не блокада, я бы сегодня играла со своим ребенком”, — сказала Киракосян в беседе CNN.
В статье также представлена ​​история Макса Мхитаряна, владельца магазина в Степанакерте, который показал на видео пустые витрины своего магазина, с сожалением сообщив, что через неделю он останется безработным, вынужден закрыть магазин, где теперь продается только хлеб, мед и водка.
В этом году детям также стало невозможно ходить в школу из-за плохого питания, отсутствия книг, канцтоваров, одежды, общественного транспорта.
В статье также упоминается доклад бывшего главного прокурора Международного уголовного суда Луиса Морено Окампо, согласно которому “есть разумные основания полагать, что против армян совершается геноцид”. В статье также приводятся оценки властей Республики Армения и Республики Арцах по поводу сложившейся ситуации, которые, в целом, сводятся к следующему: Баку осуществляет геноцид армян Нагорного Карабаха, подвергая их голодовке.
Профессор политологии Мичиганского университета Рональд Сани также рассказал CNN о намерении Баку изгнать армян из Арцаха.
“Вместо применения насилия, что могло бы вызвать сопротивление за рубежом, Баку решил сделать жизнь армян невозможной, морить их голодом и заставить их уехать”, - сказал он.
Пресс-секретарь Еврокомиссии по иностранным делам и политике безопасности Петер Стано заявил CNN о своей “глубокой обеспокоенности по поводу серьезной гуманитарной ситуации” и призвал к полному восстановлению движения по Лачинскому коридору. С аналогичным призывом в письменном комментарии CNN выступил представитель Госдепартамента США.
Однако бывший президент Республики Арцах Араик Арутюнян заявил CNN, что разочарован реакцией ЕС и США и считает, что причина бездействия Европы и Америки чисто геополитическая.
CNN со ссылкой на Reuters напоминает, что в июле 2022 года ЕС согласился удвоить импорт газа из Азербайджана до 2027 года.
“Мы теряем надежду. Сколько еще людей должно погибнуть, прежде чем мир начнет это замечать?”, - резюмируется статья словами жительницы Арцаха Анаит Карагазарян.