Պրոֆեսոր Լևոն Պողոսյանը հեղինակավոր մրցանակ է ստացել Ամերիկյան աստղագիտական ընկերությունից
Սայմոն Ֆրեյզերի Վանքուվերի Համալսարանի ֆիզիկայի պրոֆեսոր Լևոն Պողոսյանը արժանացել է 2021-ի տիեզերաբանության ոլորտում հաշվապահի մրցանակին։
Buchalter Cosmology մրցանակը, որը ստեղծվել է 2014 թվականին, շնորհվում է տիեզերաբանության մեջ նորարարական տեսական, դիտորդական կամ փորձարարական աշխատանքի համար, որն օգնում է տիեզերքի ծագումը, կառուցվածքը եւ էվոլյուցիան հասկանալու համար: 2021 թվականի հաղթողներին հայտարարել Է Ամերիկյան աստղագիտական ընկերությունը։
Նշվում է, որ գիտնականների աշխատանքը զգալի ազդեցություն կունենան տիեզերքի ընկալման եւ տիեզերաբանության ապագայի վրա:
Պրոֆեսոր Պողոսյանն ավարտել է Երևանի պետական համալսարանը և ստացել փիլիսոփայության դոկտորի կոչում ԱՄՆ Քլիվլենդի Քեյս Վեսթերն ռեզերվ համալսարանում: Նա աշխատել է որպես գիտաշխատող Լոնդոնի Կայսերական քոլեջում, Թաֆթսի համալսարանում եւ ԱՄՆ-ի Սիրակուզի համալսարանում:
Պողոսյանի ուսումնասիրվող օբյեկտների թվում են մութ էներգիան եւ մոդիֆիկացված գրավիտացիան, տիեզերական մագնիսական դաշտերը, տիեզերական տողերի եւ մեծ պայթյունի այլ ասպեկտներ:

Профессор Погосян получил престижную премию от Американского астрономического общества
Профессор физики Ванкуверского университета Саймона Фрейзера (SFU) Левон Погосян получил премию Бухалтера в области космологии 2021 года (Buchalter Cosmology Prize).
Премия Бухалтера по космологии, учрежденная в 2014 году, присуждается за новаторскую теоретическую, наблюдательскую или экспериментальную работу в космологии, которая помогает в понимании происхождения, структуры и эволюции Вселенной. Победителей 2021 года объявило Американское астрономическое общество.
На официальном сайте премии сообщается, что премию Погосяну и его сотруднику Карстену Джедамзику из университета Монпелье во Франции присудили за их работу под названием «Снятие хаббловского напряжения с помощью первичных магнитных полей», опубликованную в журнале «Physical Review Letters».
Отмечается, что работа ученых окажет значительное влияние на понимание Вселенной и на будущее космологии.
Профессор Погосян окончил Ереванский государственный университет в Армении и получил степень доктора философии в Университете Кейс Вестерн Резерв в Кливленде, штат Огайо в США. Он работал научным сотрудником в Имперском колледже Лондона, Университете Тафтса и Сиракузском университете в США.
Среди изучаемых объектов Погосяна — темная энергия и модифицированная гравитация, космические магнитные поля, космические струны и другие аспекты Большого взрыва.