Նախատեսվում է տարհանել Սիրիայի Թել Աբյադ քաղաքում բնակվող 16 հայ ընտանիք
Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, սպորտի և երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արմեն Սարգսյանի հետ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Մխիթար Հայրապետյանը։
«Ինչպես գիտեք, թուրքական զորքերը Սիրիայի հյուսիսում ռազմական գործողություններ են սկսել: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ կրակի տակ են առնվել նաև Սիրիայի հայաբնակ բնակավայրերը, կապ հաստատեցի հյուպատոս Արմեն Սարգսյանի հետ՝ իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու նպատակով:
Այս պահին թուրքերը գնդակոծում են Թել Աբյադ քաղաքը, որտեղ 16 հայ ընտանիք կա: Նախատեսվում է շուտով կազմակերպել նրանց տարհանումը: Բացի այդ, Կամիշլին, որտեղ նույնպես մեծաթիվ հայեր կան, կրակի տակ է»,- գրել է Մ. Հայրապետյանը։

Глава комиссии армянского парламента по вопросам образования, науки, спорта, молодежи и Диаспоры Мхитар Айрапетян провел телефонный разговор с генеральным консулом РА в Алеппо Арменом Саркисяном, обсудив ситуацию в Сирии на фоне военной интервенции в Турции.
«Учитывая то обстоятельство, что в результате турецкой интервенции под огнем оказались населенные пункты армян Сирии, я связался с консулом Арменом Саркисяном, чтобы получить информацию о ситуации. В настоящее время под турецким огнем оказался город Тей Абат, где проживает 16 армянских семей, завтра мы организуем их эвакуацию»,- сообщил депутат.
Отметим, что накануне турецкие ВС вторглись в Сирию, якобы, для борьбы  с исламистами. Данную интервенцию осудили США, Германия, многие международные структуры. Действия Турции осудил МИД Армении, премьер-министр Пашинян выступил в связи с ситуацией со специальным заявлением, подчеркнув недопустимость действий Анкары. При этом он заявил, что армянская гуманитарная миссия продолжит свою работу в САР.