Նախագահն ընդունել է ՊՆ ռազմարդյունաբերության պետական կոմիտեի նախագահին և Chessify ընկերության տնօրենին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության ռազմարդյունաբերության պետական կոմիտեի նախագահ Ավետիք Քերոբյանին և Chessify ընկերության տնօրեն Գոռ Վարդանյանին:
Chessify ընկերության ղեկավարը նախագահին է ներկայացրել ընկերության գործունեության ուղղություններն ու ծրագրերը՝ նշելով, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող ընկերությունը զբաղվում է շախմատի բնագավառում տեխնոլոգիական լուծումների մշակմամբ՝ կիրառելով արհեստական բանականության տարրերը: Ընկերությունն արհեստական բանականության գործիքակազմը նաև այլ ոլորտներում կիրառելու ծրագրեր է մշակում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ATOM (Advanced Tomorrow) նախագահական նախաձեռնության շրջանակում համագործակցության հնարավորություններին: Նախագահ Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանում նորագույն տեխնոլոգիաների և գիտության զարգացմանն ուղղված այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի միջազգային խոշոր տեխնոլոգիական ընկերություններին բերել Հայաստան, որոնք հայկական ընկերությունների հետ համատեղ ձեռնարկությունների միջոցով գիտահետազոտական և այլ ծրագրեր կիրականացնեն հիմնականում արհեստական բանականության, մաթեմատիկական մոդելավորման ու մեծածավալ տվյալների կառավարման ոլորտներում:
Նշվել է, որ ATOM-ի իրականացումը ոչ միայն կնպաստի մեր երկրի տեխնոլոգիական զարգացմանը, այլև նոր հնարավորություններ կստեղծի վերոնշյալ ոլորտներում գործող տեղական ընկերությունների համար:

Президент принял председателя Государственного военно-промышленного комитета МО и директора компании Chessify
Президент республики Армен Саркисян сегодня принял председателя Государственного комитета военной промышленности Министерства обороны РА Аветика Керобяна и директора компании Chessify Гора Варданяна.
Глава компании Chessify представил президенту направления и программы ее деятельности, отметив, что компания, действующая в сфере информационных технологий, занимается разработкой технологических решений в шахматной сфере, применяя элементы искусственного интеллекта.
Президент Саргсян проинформировал, что эта инициатива, направленная на развитие новейших технологий и науки в Армении, преследует цель ввести в Армению крупные международные технологические компании, которые с армянскими компаниями посредством совместных предприятий осуществят научно-исследовательские и другие программы в основном в сферах искусственного интеллекта, математического моделирования и управления крупномасштабными данными.
Было отмечено, что реализация ATOM не только будет способствовать технологическому развитию нашей страны, но и создаст новые возможности для местных компаний, действующих в вышеуказанных сферах.