Մարդու իրավունքների պաշտպանությունը պահանջում է ամենօրյա աշխատանք․ ՄԻՊ ուղերձը
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը ուղերձ է հղել Մարդու իրավունքների միջազգային օրվա առթիվ․
Շնորհավորում եմ Մարդու իրավունքների օրվա կապակցությամբ։
Ամեն տարի դեկտեմբերի 10-ին միջազգային ողջ հանրությունը նշում է Մարդու իրավունքների օրը. 75 տարի առաջ հենց այս օրը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունել է Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը:
Մարդու իրավունքների միջազգային օրը ևս մեկ առիթ է հատուկ ընդգծելու, որ մարդը բարձրագույն արժեք է, իսկ նրա անօտարելի արժանապատվությունը՝ իր իրավունքների և ազատությունների անքակտելի հիմքը:
Մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքն է այն շարժիչ ուժը, որը միավորում է բոլորիս ու նպաստում հանրային համերաշխությանը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունը իր գործունեությամբ մշտապես ձգտում է հաստատել հարգանքի այդ մշակույթը՝ առաջնորդվելով մարդու իրավունքների խթանման և պաշտպանության բարձր առաքելությամբ։
Ցանկանում եմ հատուկ ընդգծել, որ իրավունքների պաշտպանության առջև կանգնած խոչընդոտները հաղթահարելու համար անհրաժեշտ են բոլորիս համատեղ ջանքերը:
Այս համատեքստում չափազանց մեծ է պետության դերը, որի պարտականությունն է ինչպես ստեղծել մարդու իրավունքների պաշտպանությունը երաշխավորող մեխանիզմներ, այնպես էլ մշտապես կատարելագործել դրանք՝ իրավունքի գերակայության և իրավունքահեն արժեքների ապահովմամբ:
Դեկտեմբերի 10-ը՝ որպես Մարդու իրավունքների միջազգային օր, նաև հիշեցում է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը պահանջում է ամենօրյա աշխատանք, ինչի արդյունքում միայն հնարավոր կլինի ձևավորել համերաշխ և հանդուրժող հասարակություն։

Защита прав человека требует ежедневной работы․ ЗПЧ РА
Защитник прав человека Республики Армения Анаит Манасян выступила с посланием по случаю Международного дня прав человека
«Ежегодно 10 декабря все международное сообщество отмечает День прав человека. 75 лет назад в этот день Генеральная Ассамблея ООН приняла Всеобщую декларацию прав человека.
Международный день прав человека – еще один повод подчеркнуть, что человек – высшая ценность, а его неотъемлемое достоинство – неразрывная основа его прав и свобод.
Уважение прав человека является движущей силой, которая объединяет нас всех и способствует общественной солидарности.
Институт правозащитников постоянно стремится к формированию этой культуры уважения в своей деятельности, руководствуясь высокой миссией продвижения и защиты прав человека.
Хочу особо подчеркнуть, что преодоление препятствий, стоящих на пути защиты прав, требует совместных усилий всех нас.
В этом контексте чрезвычайно важна роль государства, в обязанности которого входит как создание механизмов, гарантирующих защиту прав человека, так и постоянное их совершенствование, обеспечение верховенства закона и правозащитных ценностей.
10 декабря, как Международный день прав человека, является также напоминанием о том, что защита прав человека требует ежедневной работы, только в результате которой можно будет сформировать единое и толерантное общество.