ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության կոմիտեն քննադատել է Ադրբեջանին Արցախի դեմ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում կատարած հանցագործությունների համար
ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեն հրապարակել է եզրահանգումներ, այդ թվում ՝ Ադրբեջանի վերաբերյալ ՝ իր վերջին նստաշրջանում մասնակից պետությունների ուսումնասիրությունից հետո։
2020 թվականին և դրան հաջորդած ժամանակահատվածում Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շուրջ ծավալված ռազմական գործողությունների լույսի ներքո կոմիտեն խորապես մտահոգված էր ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ռազմագերիների և հայ էթնիկական կամ ազգային ծագման այլ անձանց պաշտպանության ներքո գտնվող անձանց նկատմամբ մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների մասին պնդումներով:
Նա նաեւ մտահոգված էր հայկական մշակութային ժառանգության, այդ թվում ՝ եկեղեցիների, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի եւ գերեզմանատների ոչնչացման մասին հաղորդագրություններով ։
Նա մասնակից պետությանը խորհուրդ է տվել անցկացնել մարդու իրավունքների բոլոր խախտումների մանրակրկիտ եւ անկողմնակալ հետաքննություն եւ ակտիվացնել պատասխանատվության ենթարկելու եւ անպատժելիությունը դադարեցնելու իր ջանքերը:

Комитет ООН по расовой дискриминации раскритиковал Азербайджан за преступления в ходе 44-дневной войны против Арцаха
Комитет ООН по ликвидации расовой дискриминации опубликовал выводы, в том числе, по Азербайджану после обзора государств-участников на своей последней сессии.
В свете военных действий, разразившихся в Нагорном Карабахе и вокруг него в 2020 году и в последующий период, Комитет был глубоко обеспокоен утверждениями о серьезных нарушениях прав человека, совершенных азербайджанскими вооруженными силами в отношении военнопленных и других находящихся под защитой лиц армянского этнического или национального происхождения.
Он также был обеспокоен сообщениями об уничтожении армянского культурного наследия, в том числе церквей, памятников, достопримечательностей и кладбищ. Он рекомендовал государству-участнику провести тщательное и беспристрастное расследование всех нарушений прав человека и активизировать свои усилия по привлечению к ответственности и прекращению безнаказанности․