ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը՝ Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրվա կապակցությամբ
«13 տարի առաջ՝ 2010 թվականին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան թիվ 65/209 բանաձևով սահմանեց բռնի անհետացումների զոհերի օրը՝ մտահոգություն հայտնելով «աշխարհի տարբեր հատվածներում բռնի կամ հարկադիր անհետացումների աճով, ներառյալ ձերբակալությունները, կալանավորումներն ու մարդկանց առևանգումները»:
Կարևորելով պայքարը բռնի անհետացումների դեմ, այդ թվում՝ այս հանցագործության կանխարգելումն ու անպատժելիության դեմ պայքարը, Հայաստանը ստորագրել և վավերացրել է «Բռնությամբ անհետացած բոլոր անձանց պաշտպանության մասին» միջազգային կոնվենցիան:
Կոնվենցիան, ինչպես նաև մարդու իրավունքների ոլորտում միջազգային այլ հիմնարար փաստաթղթերը վերահաստատում են յուրաքանչյուր մարդու բռնությամբ անհետացման չենթարկվելու և տուժողների անհետաձգելի, արդար և համարժեք փոխհատուցում ստանալու իրավունքը:
Բռնի անհետացումների հարցն ամենածանր և երկարատև խնդիրներից է թե՛ հակամարտությունների ժամանակ և թե՛ դրանից հետո: Այդ ողջ ընթացքում անհետ կորածների ընտանիքները շարունակում են սպասել, փնտրել և հավատալ իրենց հարազատների վերադարձին:
Ցավալիորեն, այս խնդրից անմասն չի մնացել նաև հայ հասարակությունը։ 2020թ. ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում դեռևս նախորդ դարի 90-ականների հարյուրավոր անհետ կորածների և բռնի անհետացումների դեպքերին ավելացան նաև նորերը, երբ անգամ փաստագրված և տեսագրված ապացույցների պարագայում հայ զինծառայողների ճակատագիրը պարզելու հարցում Ադրբեջանի իշխանություններն անգործություն են ցուցաբերում։
Մտահոգված լինելով 44-օրյա պատերազմի ընթացքում հարյուրավոր անհայտ կորածների ճակատագրով՝ Հայաստանն ուշադրություն է հրավիրում նաև այն դեպքերի վրա, երբ ներկայացվել են բռնի անհետացումներն ապացուցող բազմաթիվ տեսանյութեր և վկայություններ, սակայն Ադրբեջանի կողմից վերոհիշյալ անձանց ճակատագրի և գտնվելու վայրի մասին որևէ տեղեկություն մինչ օրս չի հայտնվել:
Այս համատեքստում Հայաստանը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր քայլերը միջազգային դատական ատյաններին խնդիրը ներկայացնելու համար, այդ թվում հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ բռնի անհետացումները որոշակի հանգամանքներում նաև միջազգային իրավունքով սահմանված մարդկության դեմ գործած հանցագործություն են:
Բռնի անհետացումների միջազգային օրվա խորհուրդներից մեկը բոլոր պետություններին հիշեցումն է այն մասին, որ պետք է հարգվի ընտանիքների իրավունքը՝ իմանալ ճշմարտությունն իրենց հարազատների ճակատագրի մասին:
Օգոստոսի 30-ն այն օրն է, երբ մենք ոչ միայն անդրադառնում ենք բռնի անհետացումների դեպքերին, այլ վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը՝ հաղթահարելու բոլոր խոչընդոտները՝ անհայտ կորածների ճակատագիրը պարզելու համար»,-նշված է հայտարարության տեքստում:

Азербайджан продолжает не предоставлять информацию о пропавших без вести армянах даже при наличии видеодоказательств։ МИД
МИД РА выступил с заявлением по случаю Международного дня жертв насильственных исчезновений.
В заявлении, в частности, говорится: «13 лет назад, в 2010 году, Генеральная Ассамблея ООН резолюцией 65/209 провозгласила 30 августа Днем жертв насильственных исчезновений, выразив обеспокоенность «ростом насильственных или принудительных исчезновений в разных частях мира, включая аресты, задержания и похищения людей».
Подчеркнув важность борьбы с насильственными исчезновениями, в том числе предотвращения этого преступления и борьбы с безнаказанностью, Армения подписала и ратифицировала Международную конвенцию «О защите всех насильственно исчезнувших лиц».
Конвенция, а также другие основополагающие международные документы в области прав человека подтверждают право каждого человека не подвергаться насильственному исчезновению и получить неотложную, справедливую и адекватную компенсацию в подобных случаях.
К сожалению, от этой проблемы не осталось в стороне и армянское общество. К сотням без вести пропавших и насильственно исчезнувших в результате азербайджанской агрессии еще 90-х годов прошлого века прибавились новые случаи по итогам 44-дневной войны 2020 года, когда даже при наличии документальных и видедоказательств власти Азербайджана проявляют бездействие в вопросе выяснения судеб армянских военнослужащих.
Обеспокоенная судьбой сотен без вести пропавших в ходе 44-дневной войны, Армения обращает внимание также на случаи, когда даже при представлении многочисленные видеоматериалов и свидетельств о фактах насильственного исчезновения, каких-либо сведений о судьбе и местонахождении вышеупомянутых лиц со стороны Азербайджана до сих пор не сообщается.
В этом контексте Армения предпринимает все возможные шаги для представления проблемы международным судебным инстанциям, в том числе с учетом того обстоятельства, что насильственные исчезновения при определенных обстоятельствах являются преступлением против человечества, установленным международным правом.
Один из посылов Международного дня насильственных исчезновений - это напоминание всем государствам о том, что необходимо уважать право семей знать правду о судьбе своих родных.
30 августа - день, когда мы не только размышляем о случаях насильственных исчезновений, но и подтверждаем нашу приверженность преодолению всех препятствий для выяснения судьбы пропавших без вести».