երկուշաբթի, հունիս 30
Մայիսի 2-ին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի շրջանակներում տեղի է ունեցել թեմատիկ քննարկում՝ «Մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը զինված հակամարտությունների ընթացքում» խորագրով, որը կազմակերպել էին ԱԽ-ում Ֆրանսիայի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների մշտական ներկայացուցչությունները։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Քննարկմանը ելույթներով հանդես են եկել Միավորված ազգերի կրթության, գիտության և մշակույթի հարցերով կազմակերպության (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) գլխավոր տնօրեն Օդրե Ազուլեն և ՄԱԿ մի շարք անդամ-պետությունների ներկայացուցիչներ:
Իր ելույթում ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում և ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային կոթողների ավերվածություներին` նշելով, որ նման գործողությունները Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանում հայկական ներկայացվածության համակարգված վերացման քաղաքականության մաս են կազմում
Դեսպան Մարգարյանն ընդգծել է, որ հայկական մշակութային ժառանգության դեմ Ադրբեջանի ավելի վաղ շրջանի ոտնձգությունները ևս փաստագրված և լայնորեն լուսաբանված են` օրինակ բերելով Նախիջևանի հայկական միջնադարյան եկեղեցիների և 5000-ից ավել խաչքարերի ոչնչացումը։
Քննարկման մասնակիցների ուշադրությունն է հրավիրվել նաև  2021թ. դեկտեմբերին Հայաստանի հայցի հիման վրա Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ընդունված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշման վրա, որը պարտավորեցնում է Ադրբեջանին «ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի ու պղծման գործողություններն՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության, ներառյալ՝ եկեղեցիների և այլ պաշտամունքի վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, և շիրիմների դեմ»։
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը շեշտել է, որ Հայաստանը շարունակաբար կոչ է արել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ, այնինչ Ադրբեջանը մշտապես խոչընդոտել է տեղում փաստերի անկախ և անաչառ գնահատական տալու միջազգային կառույցների ջանքերը։

Азербайджан хочет ликвидировать армянское наследие в регионе: Мгер Маргарян
2 мая в рамках Совета Безопасности ООН состоялась тематическая дискуссия на тему «Защита культурного наследия в ходе вооруженных конфликтов», организованная постоянными представительствами Франции и Объединенных Арабских Эмиратов в Совбезе.
На обсуждении выступили генеральный директор Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) Одре Азуле и представители ряда государств-членов. В своем выступлении постоянный представитель Армении в ООН Мгер Маргарян коснулся уничтожения Азербайджаном армянских культурных памятников в Нагорном Карабахе и на территориях, находящихся под контролем АР, отметив, что подобные действия являются частью политики Баку по систематическому уничтожению армянского наследия в регионе.
Посол Маргарян подчеркнул, что более ранние посягательства Азербайджана на армянское культурное наследие также задокументированы и широко освещены, приведя в пример уничтожение армянских средневековых церквей и более 5000 хачкаров в Нахичеване. Внимание участников обсуждения было обращено также на решение Международного суда от 2021 года на основании иска Армении, обязывающего Азербайджан «принять все необходимые меры для предотвращения уничтожения памятников культуры и наказания актов вандализма армянского наследия, включая церкви, памятники, достопримечательности и могилы».
Постпред Армении подчеркнул, что РА постоянно призывала ЮНЕСКО направить миссию по сбору фактов в Нагорный Карабах и прилегающие территории, в то время как Азербайджан перманентно препятствовал усилиям международных структур по независимой и беспристрастной оценке фактов на месте.