Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը՝ Երևանի տարբեր վայրերում պայթուցիկի տեղադրման մասին
Երևանի տարբեր վայրերում պայթուցիկի տեղադրման մասին հաճախակիացած ահազանգերի վերաբերյալ Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը հայտարարություն է տարածել․
Վերջին ամիսներին պայթուցիկների տեղադրման մասին ահազանգերը տարբեր մարմիններին փոխանցվում են հիմնականում էլեկտրոնային փոստի նամակների միջոցով։
Էլեկտրոնային նամակներ ուղարկող անձանց պարզելը մեծ մասամբ տևական և բարդ գործընթաց է։ Կեղծ ահազանգեր հնչեցնող անձանց հայտնաբերելը և պատասխանատվության ենթարկելը բարդանում է նաև այն պատճառով, որ հաճախ էլեկտրոնային նամակներ ուղարկողներն այլ երկրների քաղաքացիներ են լինում։
ՀՀ օրենսդրական կարգավորումների համաձայն՝ պայթուցիկի մասին ահազանգի ստացման դեպքում բնակչության անվտանգությունից ելնելով՝ հաղորդված թիրախներից անպայմանորեն պետք է տարհանվեն քաղաքացիները, ինչպես նաև իրականացվեն ստուգման աշխատանքներ։
Թեև նախկինում հնչած բոլոր ահազանգերը եղել են կեղծ, սակայն ՀՀ ԱԻՆ համապատասխան ստորաբաժանումները շարունակում են պահպանել բարձր զգոնություն և իրականացնել բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները, որոնք սահմանված են նման արտակարգ հաղորդումների համար։

Армянский единый информационный центр обратился к гражданам страны в связи с частыми сообщениями об установке взрывных устройств в разных частях Еревана
Армянский единый информационный центр обратился к гражданам страны в связи с частыми сообщениями об установке взрывных устройств в разных частях Еревана.
В обращении говорится, что в последние месяцы сообщения о минировании в основном приходят в виде писем по электронной почте. Выяснение личностей авторов этих электронных писем - это долгий и сложный процесс. Обнаружение и привлечение к ответственности сообщающих ложную информацию осложняется тем, что отправители электронных писем часто являются гражданами других стран.
Согласно законодательству РА, в случае получения информации о взрывных устройствах в целях безопасности граждане должны быть эвакуированы из обозначенных мест, а также проведены инспекционные работы.
Хотя все предыдущие сигналы были ложными, соответствующие подразделения Министерства чрезвычайных ситуаций РА продолжают поддерживать высокую бдительность и осуществлять все необходимые действия, которые определены для таких чрезвычайных ситуаций.