Հայ-ռուսական համալսարանը ԱԹՍ-եր մշակելու դրամաշնորհ է ստացել ԲՏԱ նախարարությունից
Հայ-Ռուսական համալսարանը և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը պայմանագիր են ստորագրել պետության կողմից դրամաշնորհի ձևով տրամադրվող ֆինանսական աջակցության գումարների օգտագործման մասին։ Այս մասին հայտնում են բուհից:
Ծրագրի հիմնական նպատակն է ստեղծել փոքր և միջին չափերի անօդաչու թռչող սարքերի կառուցման, վերահսկման և կառավարման ունիվերսալ համակարգ, որը թույլ կտա ընտրել կոնկրետ խնդրի համար անհրաժեշտ սարքավորումը, իսկ ծրագրային ապահովումը կլինի ունիվերսալ բոլոր կոնֆիգուրացիաների դեպքում։ ԱԹՍ-ները բաղկացած կլինեն մոդուլներից. յուրաքանչյուր մուդուլի համար կլինեն մի քանի այլընտրանքային ֆիզիկական սարքեր՝ կախված լուծվող խնդրից։
Հայ-Ռուսական համալսարանի հայտարարած ծրագրի իրականացման համար Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը ՀՌՀ-ին կտրամադրի 20 միլիոն դրամ։ Այս ծրագրի իրականացման արդյունքում կհեշտացվի փոքր և միջին չափերի տարբեր ԱԹՍ-ներ կառուցումն իրենց հիմնական ծրագրային ապահովմամբ ու գործառույթներով։
Նախագիծն իրականացվում է Հայ-Ռուսական համալսարանի երկու նոր՝ «Ինտելեկտուալ համակարգեր և ռոբոտատեխնիկա», «Անլար հաղորդակցություն և սենսորներ», մագիստրոսական ծրագրերի ուսումնական գործընթացի շրջանակներում։
Ծրագրին մասնակցում են 14 ուսանող, որոնց համալսարանը տրամադրում է ամսական 200.000 դրամի չափով կրթաթոշակ։

РАУ получил грант от Министерства высокотехнологической промышленности на разработку БПЛА
Российско-Армянский университет и Министерство высокотехнологической промышленности Республики Армения подписали соглашение об использовании финансовой помощи, предоставляемой государством в виде гранта.
Для реализации заявленного Российско-Армянским университетом проекта Министерство высокотехнологической промышленности предоставит РАУ 20 млн драмов.
Основная цель проекта - разработка универсальной системы построения, контроля и управления малыми и средними беспилотными летательными аппаратами, которая позволит подобрать необходимое оборудование для конкретной задачи, а программное обеспечение будет универсальным для всех конфигураций. Дроны будут состоять из модулей: для каждого модуля будет предусмотрено несколько альтернативных физических устройств, в зависимости от решаемой проблемы.
Проект позволит легко создавать различные БПЛА малого и среднего размера с их базовым программным обеспечением и функциями.
Проект реализуется в рамках учебного процесса двух новых магистерских программ РАУ – "Интеллектуальные системы и робототехника" и "Беспроводные коммуникации и сенсоры". Обучение по данным программам проходят 14 студентов, которым вуз выделяет стипендии в размере 200 000 драмов в месяц.