Կիրառե՛ք պատժամիջոցներ. Թագուհի Թովմասյանը հրատապ գրություններ է ուղարկել միջազգային գործընկերներին
հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյանը հրատապ գրություններ է ուղղել միջազգային գործընկերներին՝ պահանջելով կիրառել պատժամիջոցներ Ադրբեջանի նկատմամբ։
«Դեռ 2023 թվականի մարտի 15-ին միջազգային կառույցներին ահազանգել էի, որ Հայաստանում շփման գծի ողջ երկայնքով նկատվում է ադրբեջանական զինուժի, ծանր տեխնիկայի տեղաշարժ․ սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների համար է անգամ այն տեսանելի:
Բացի այդ, Ադրբեջանի հնարավոր ռազմական ագրեսիայի մասին ահազանագել էի նաև ապրիլի 25-29-ին Բրյուսել կատարած այցիս ժամանակ Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության պաշտոնյաների, Եվրոպական խորհրդարանի ներկայացուցիչների հետ պաշտոնական հանդիպումներում։
Ցավոք միջազգային կառույցները, չնայած իրենց բոլոր մտահոգություններին, չկիրառեցին գործնական քայլեր՝ կանխելու Ադրբեջանի նոր ագրեսիան, որի հետևանքով արդեն ունենք 4 վիրավոր, կոպիտ ոտնահարվել են ՀՀ սահմանամերձ բնակիչների կյանքի և մյուս հիմնարար իրավունքները, և, առհասարակ, միջազգային իրավունքը։
Հրատապ գրություններ եմ ուղարկում միջազգային բոլոր գործընկերներիս՝ ահազանգելով, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները այսօր հրետանային և ականանետային միջոցներից կրակ են բացել Սոթքի ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ:
Պահանջում եմ հրատապ արձագանքել, կիրառել պատժամիջոցներ, պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանին՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ հերթական ռազմական ագրեսիայի համար»,-գրում է պատգամավորը։

Председатель комиссии НС направила международным партнерам письма с требованием привлечь Азербайджан к ответственности
Председатель постоянной комиссии НС по защите прав человека и связям с общественностью Тагуи Товмасян направила срочные письма всем международным партнерам, сообщив им о том, что утром 11 мая вооруженные силы Азербайджана открыли артиллерийский и минометный огонь по армянским позициям, расположенным в направлении Сотка.
Օна потребовал срочного реагирования, применения санкций и привлечения Азербайджана к ответственности за очередную военную агрессию против суверенной территории Армении.
«Еще 15 марта 2023 года я уведомила международные структуры о том, что вдоль линии соприкосновения в Армении наблюдается передвижение азербайджанских вооруженных сил и тяжелой техники. Это заметно даже жителям приграничных населенных пунктов.
Кроме того, во время моего визита в Брюссель 25-29 апреля на официальных встречах с должностными лицами Европейской службы внешних связей и представителями Европарламента я предупреждала о возможной военной агрессии Азербайджана.
К сожалению, международные структуры, несмотря на всю свою обеспокоенность, не предприняли практических шагов для предотвращения новой агрессии Азербайджана, в результате которой у нас уже есть 4 раненых, грубо нарушены права на жизнь и другие основные права приграничных жителей РА, и, вообще международное право.
Направляю срочные письма всем своим зарубежным коллегам, сообщая им о том, что сегодня подразделения ВС Азербайджана открыли огонь из артиллерийских и минометных средств в направлении армянских позиций, расположенных в направлении Сотка», - говорится в сообщении Тагуи Товмасян.