Բաշկիրիայում նախաքննական ստուգում է սկսել հայ աղջիկների մասին տեսանյութերից մեկի վերաբերյալ
Բաշկիրիայի քննչական կոմիտեն նախաքննական ստուգում է սկսել հայ աղջիկների մասին համացանցում տեղադրված տեսանյութերից մեկի վերաբերյալ:
Բաշկորտոստանի քննչական կոմիտեն հայտարարել է 282-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ատելության կամ թշնամանքի հրահրում, ինչպես նաեւ մարդկային արժանապատվության նվաստացում) նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով նախաքննական ստուգում սկսելու մասին ՝ համացանցում հայերի վերաբերյալ ատելություն սերմանող տեսանյութ հրապարակելու փաստով:
Ինչպես հայտնում են տեղական ԶԼՄ-ները՝ խոսքը մի տեսանյութի մասին է, որում հասարական գործիչ Ռամիլ Սաիտովան հարցնում է երիտասարդ հայուհիներին, թե երբվանից են այդքան հայեր հայտնվել Ուֆայում։
Տեսանյութը հայտնվել է Instagram-ի իր էջում, այնուհետեւ հեռացվել է, սակայն սոցցանցերի զգոն օգտատերերը պահպանել են այն:

Следственный комитет Башкирии начал доследственную проверку по факту публикации видео, сеющего вражду в отношении армян Уфы
Следственный комитет Башкирии начал доследственную проверку после публикации видео пользователя Рамили Саитовой об армянских девушках.
Следственный комитет заявил о начале проверки по признакам преступления, предусмотренного ч. 1 ст. 282 (возбуждение ненависти либо вражды, а равно унижение человеческого достоинства) по факту размещения публикации в интернете.
По данным местных СМИ, речь идет о видео, в котором представитель общественного сектора Рамиля Саитова спрашивает молодых армянок, с каких пор столько армян в Уфе.
Видео появилось на ее странице в Инстаграм, затем было удалено, но бдительные пользователи соцсетей сохранили его.