Բոլոր նախադրյալները ստեղծվել են, որպեսզի անկախ դատական համակարգ ունենալու մեր տեսլականի ծրագրավորման փուլից անցնենք իրագործման փուլ. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Արդարադատության նախարարության աշխատակազմին է ներկայացրել նորանշանակ նախարար Գրիգոր Մինասյանին:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Կարեն Անդրեասյանին՝ Արդարադատության նախարարի պաշտոնում կատարած աշխատանքի համար և հաջողություններ մաղթել Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի կարգավիճակում հետագա գործունեության մեջ: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Գրիգոր Մինասյանին՝ Արդարադատության նախարար նշանակվելու առիթով:
«Խորհրդանշական է փոփոխությունն այն առումով, որ վերջին շրջանում մենք դատաիրավական համակարգում ռազմավարական ծրագրերի իրականացման գործում եզրափակիչ փուլ ենք մտել: Առաջիկայում նաև ձևավորվելու է Ներքին գործերի նախարարությունը, մինչ այդ արդեն Հակակոռուպցիոն կոմիտեն է ձևավորվել և դատական համակարգում, իրավական համակարգում օրենսդրական լուրջ փոփոխություններ են տեղի ունեցել: Կարծես թե բոլոր նախադրյալները ստեղծվել են, որպեսզի դատաիրավական, դատական համակարգի ինստիտուցիոնալ ուժեղացման, կայացման, անկախ դատական համակարգ ունենալու մեր տեսլականի ծրագրավորման, պլանավորման փուլից արդեն անցնենք իրագործման փուլ: Եվ այս առումով, իհարկե, Արդարադատության նախարարությունը կառավարության լիազոր մարմինն է, որ այդ բոլոր գործընթացները պիտի իրականացնի:
Ընդամենը նախորդ շաբաթ մենք Արդարադատության նախարարության 2022թ. տարեկան հաշվետվությունը լսեցինք և տեսանք, որ հստակ նաև պատկերացում ունենք մեր առաջիկա անելիքների մասով: Հույս ունեմ, որ կստացվի նաև Արդարադատության նախարարության և Բարձրագույն դատական խորհրդի կառուցողական համագործակցությունը, որը կարծում եմ՝ շատ կարևոր գործոն է այս ողջ գործընթացում:
Այստեղ երկու հանգամանքի վրա եմ ուզում մեր ուշադրությունը հրավիրել. նախ պարոն Անդրեասյանը նախարարի կարգավիճակում, այնուամենայնիվ, մասնակցել է այդ ռազմավարությունների պլանավորմանը և շատ կոնկրետ ներդրում ունի, մյուս կողմից էլ՝ այդ ռազմավարությունները Բարձրագույն դատական խորհրդի և դատական համակարգի հետ քննարկվում են: Այնպես չէ, որ կառավարությունում կղզիացած քննարկումներ են տեղի ունենում: Նկատի ունեմ, կարծես, կոնսենսուսի նման ինչ-որ մի բան ունենք, թե մենք ինչ պետք է անենք, ինչ բնույթի փոփոխություններ պետք է իրականացնենք: Եվ հետևաբար, կարծում եմ, հիմա բոլոր նախադրյալները կան այդ ամենն իրականացնելու համար: Ուզում եմ հաջողություն մաղթել մեզ և Ձեզ՝ պարոն Մինասյան, Ձեզ՝ պարոն Անդրեասյան, այս գործը կյանքի կոչելու համար:
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ մենք շատ հրատապ գոյաբանական օրակարգեր ունենք, բայց ո՞րն է այդ օրակարգերը սպասարկելու, այդ մարտահրավերները դիմակայելու ձևը, դա պետական ինստիտուտների կայացման գործից ոչ մի վայրկյան չշեղվելն է:
Սա շատ կարևոր է, որովհետև, ընդհանրապես, պետությունը պետք է ինստիտուցիոնալ խորություն ունենա, որպեսզի հնարավորություն ունենա դիմակայել բոլոր հնարավոր մարտահրավերներին: Ես մեր, այդ թվում՝ անվտանգային մարտահրավերների ամենախորքային պատճառը համարում եմ, և դա իմ համոզմունքն է, նաև այս անցած իրադարձությունները վերլուծելով, մեր ինստիտուցիոնալ կայացվածության ցածր մակարդակը բոլոր օղակներում»,-ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այս գործը պետք է հետևողական իրականացվի, որքան էլ այն դժվար ու ծանր լինի.
«Այս քննադատությունն էլ կա, թե ինչո՞վ եք զբաղվում՝ դատավորների աշխատավա՞րձ եք բարձրացնում և այլն: Այո՛, հենց դատավորների աշխատավարձ ենք բարձրացնում, որովհետև մենք դատավորներինն էլ, զինվորականներինն էլ, ոստիկաններինն էլ, ուսուցիչներինն էլ, թոշակառուների թոշակներն էլ բարձրացնում ենք, որովհետև ինստիտուցիոնալ կայացումը շատ կարևոր է:
Այսինքն, պետք է օրգանիզմ լինի, օրգանիզմն առողջ լինի, առողջ մկանային համակարգ, առողջ արյունատար և ուղեղային համակարգ ունենա, որ կարողանա հասկանալ ինչ է կատարվում իր շուրջը և դիմակայել: Այս առումով, դատական իշխանության կայացվածությունը կարևոր է: Մենք 13-14 տոկոս տնտեսական աճ կապահովենք և մեր մարտահրավերն է՝ ապահովել այդ տնտեսական դինամիկան:
Եվ դատական համակարգի արդյունավետ գործունեությունը կարևոր է նաև ներդրումների գրավչության առումով, որ մարդիկ վստահ լինեն, որ իրենց իրավունքները պատշաճ կպահպանվեն, ներդրումային ռիսկերը կկառավարվեն: Առաջիկայում պետք է ստեղծենք արբիտրաժ, որը չափազանց կարևոր իրադարձություն է և նորամուծություն: Արբիտրաժային գործերում պիտի կողմերի համաձայնության հնարավորություն ստեղծվի, իրենց հետագա հարաբերությունները կարգավորվեն ոչ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության օրենսդրությամբ, այլ, օրինակ՝ միջազգայնորեն ընդունված այլ իրավունքներով և այսպես շարունակ: Շատ մեծ անելիք կա առաջիկայում և այդ անելիքի գործում, այդ անելիքի մեջ, իհարկե, Արդարադատության նախարարության դերը շատ կարևոր է և առանցքային:
Կրկին հաջողություն եմ մաղթում և շնորհավորում»:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ, Արդարադատության նախկին նախարար Կարեն Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին՝ պաշտոնավարման ընթացքում ցուցաբերած աջակցության և պատասխանատու գործում վստահելու համար:
«Նաև ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որովհետև շատ է շահարկվում, թե Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամը կամ նախագահը գնացել է գործադիրից, արդյոք օրինականության կամ ճնշումների հետ կապված կարող է խնդիրներ լինել: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նաև Ձեզ, պարոն վարչապետ, հատկապես նրա համար, որ որպես նախարար պաշտոնավարելու ընթացքում գեթ մեկ անգամ չի եղել, որ օրինականությունից մեկ տառի շեղվելու, ոչ արդարացի որևէ հանձնարարական լինի, կամ մի խնդիր, էլ ուր մնաց, եթե անկախ մարմնում ենք աշխատում: Հատկապես դրա համար եմ Ձեզ շնորհակալ, նաև Ձեր աջակցության համար, որ տրամադրվել է իմ պաշտոնավարման ընթացքում»,-ասել է Կարեն Անդրեասյանը և շնորհակալություն հայտնել նաև նախարարության աշխատակազմին՝ կատարած աշխատանքի համար և հույս հայտնել, որ թիմը կշարունակի Գրիգոր Մինասյանի ղեկավարությամբ կատարել բոլոր խնդիրներն ու ծրագրերը:
Իր հերթին, Գրիգոր Մինասյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին վստահության համար և հավաստիացրել, որ թե կառավարության ծրագրով նախանշված բոլոր միջոցառումները, թե Արդարադատության նախարարության ոլորտային բարեփոխումների հիման վրա կազմված գործողությունները ԱՆ թիմը զորու կլինի իրականացնել ու ավարտին հասցնել:
«Նաև խոսեցիք կոնսենսուսի մասին՝ արդյոք գործադիր իշխանությունը դատավորների հետ քննարկում է բարեփոխումները, որոնք իրականացվում են: Պետք է նշեմ, որ, այո, նախկինում էլ նման քննարկումներ լինում էին, բայց պարոն Անդրեասյանի նախաձեռնության շնորհիվ հնարավորություն ստեղծվեց օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների համատեղ քննարկումների արդյունքում դուրս բերել օրվա խնդիրները, որոնք դատավորներն ունեն, թե՛ օրենսդրական, թե՛ կենցաղային մակարդակում: Մեկ ամսվա ընթացքում արդեն մեծ ցուցանիշներ և լավարկումներ ունենք այդ ոլորտում:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել պարոն Անդրեասյանին, քանի որ ինձ համար, որպես նոր նշանակված նախարար, հնարավորություն է ստեղծել օգտվել այն հսկայական աշխատանքից, որ ինքն է իրականացրել: Դեկտեմբերի 23-ի հաշվետվությունն այն պտուղներն էր, որ մենք քաղեցինք պարոն Անդրեասյանի կատարած մեծ աշխատանքից», – ասել է նորանշանակ նախարարը:
Ամփոփելով՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Ուզում եմ ասվածի հետ կապված երկու դիտարկում անել: Նախ դատական համակարգի հետ կապված. տեսեք, մենք ձևականություն չենք անում, որ ասում ենք՝ ուզում ենք անկախ դատական համակարգ: Հասկանո՞ւմ եք, իսկապես ձևականություն չենք անում, որովհետև եթե դա անելու կարիք ունենայինք՝ ուղղակի ոչ մի բան չէինք ասի, ոչ այդ թեմայով կխոսեինք, ոչ կանհանգստանայինք, ոչ կցնցվեինք, ոչ կգոռայինք, ոչ կշրջափակեինք, ոչ մի բան չէինք անի, ուղղակի կթողնեինք ամեն ինչ ինչպես կար՝ հեռախոսները կար, հեռախոսի համարները կար: Մենք իսկապես ուզում ենք, որ երկրում անկախ դատական համակարգ լինի: Մեր խնդիրն ուրիշ բանի մեջ է, որ դատական համակարգը, երբ մենք ասում ենք անկախ պիտի լինի՝ անկախ լինի ի բնե, ի սկզբանե:
Երկրորդը, դատական համակարգը, դատական իշխանությունն անկախ իշխանություն է, բայց Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունում կա կարգավորում՝ բոլոր իշխանությունները բխում են ժողովրդից: Չի կարող Հայաստանի Հանրապետությունում լինել իշխանություն, որը չի բխում ժողովրդից: Դա չի նշանակում, որ անկախ չէ, բայց դա նշանակում է՝ ո՞ւմ մանդատով է աշխատում այդ իշխանությունը, որևէ իշխանություն: Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանության աղբյուրը ժողովուրդն է: Չի կարող ուրիշ աղբյուր լինել՝ սնելու իշխանությունը: Այս է մեր տրամաբանությունը, և մենք ուզում ենք իրոք անկախ դատական համակարգ լինի, որը սինխրոն պետք է աշխատի պետության ռազմավարական նպատակների հետ: Պետության այն ռազմավարական նպատակների հետ, որոնք ձևավորվել են ժողովրդական կամքով:
Ասվածի մեջ ոչ մի ապօրինի բան չկա, ասվածի մեջ ոչ մի իրավունք ոտնահարող բան չկա և ես կարող եմ հաստատել, այն, ինչ-որ մենք մեր ռազմավարությունների մեջ գրել ենք՝ մեր անկեղծ ցանկություններն են: Մենք ամեն օր հետևողականորեն գնում ենք դրանց հետևից: Իհարկե, լինում են խնդիրներ, ձախողումներ, մի տեղ չի ստացվում, մի տեղ ուղիղ հակառակն է ստացվում, բայց դա չի փոխում հարցի բուն էությունը:
Հաջորդը՝ նախարարության հետ կապված: Ես նաև ուզում եմ հաստատել, որ այո, հաշվետվության արդյունքներով տեսել եմ որակյալ աշխատանք և ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այդ աշխատանքի համար: Պարոն Անդրեասյանը չգիտեմ կխոստանա, թե չէ, բայց ես չեմ խոստանա, որ ձեր հրաշալի թիմից այլ տեղեր, այլ նշանակումներ չենք անի: Մասնավորապես, քննարկումներ եղել են, ես հույս ունեմ, որ տիկին Արփինե Սարգսյանը կստանձնի Ներքին գործերի նախարարի տեղակալի պաշտոնը, ով ներգրավված է եղել Ոստիկանության բարեփոխումներում, Ներքին գործերի նախարարության ձևավորման աշխատանքներում: Շատ կարևորում եմ նոր ձևավորվող նախարարությունում ռազմավարությունները մշակող և իրականացնող թևը, որը տիկին Սարգսյանը, հույս ունեմ, կղեկավարի:

Премьер-министр Пашинян представил аппарату министерства юстиции новоназначенного министра
Премьер-министр Никол Пашинян представил аппарату министерства юстиции новоназначенного министра Григора Минасяна.
Премьер-министр поблагодарил Карена Андреасяна за работу на посту министра юстиции и пожелал успехов в его дальнейшей деятельности на посту председателя Высшего судебного совета. Никол Пашинян поздравил Григора Минасяна с назначением на должность министра юстиции.
“Изменение символично в том смысле, что недавно мы вышли на завершающую стадию реализации стратегических программ в судебной системе. В ближайшее время также будет сформировано министерство внутренних дел, до этого уже сформирован Антикоррупционный комитет и произошли серьезные законодательные изменения в судебной системе и правовой системе.
Кажется, созданы все предпосылки для того, чтобы мы могли перейти от этапа планирования нашего видения независимой судебной системы, институционального усиления и становления судебно-правовой, судебной системы к этапу реализации. И в этом смысле, безусловно, министерство юстиции является уполномоченным органом правительства, который будет реализовывать все эти процессы.
Буквально на прошлой неделе мы заслушали ежегодный доклад министерства юстиции за 2022 год и увидели, что имеем четкое представление о дальнейших действиях. Надеюсь, что будет достигнуто также конструктивное сотрудничество между министерством юстиции и Высшим судебным советом, что я считаю очень важным фактором во всем этом процессе.
Здесь я хочу обратить наше внимание на два обстоятельства: во-первых, г-ин Андреасян в качестве министра участвовал в планировании этих стратегий и внес очень конкретный вклад, с другой стороны, эти стратегии обсуждаются с Высшим судебным советом и судебной системой. Обстоятельства не такие, что в правительстве ведутся замкнутые дискуссии. Я имею в виду, что у нас, кажется, есть что-то вроде консенсуса в отношении того, что нам следует делать, какие изменения мы должны осуществить. И следовательно, я думаю, что сейчас есть все предпосылк? ? для того, чтобы все это было воплощено в жизнь. Хочу пожелать успехов и нам, и Вам, господин Минасян, и Вам, господин Андреасян, в воплощении этой работы в жизнь.
Хочу подчеркнуть, что у нас есть очень насущные экзистенциальные повестки, но как мы должны обслуживать эти повестки, отвечать на эти вызовы? Ни на секунду не отклоняться от задачи становления государственных институтов.
Это очень важно, потому что в целом государство должно обладать институциональной глубиной, чтобы суметь противостоять всем возможным вызовам. Я считаю глубинной причиной наших проблем, в том числе в сфере безопасности, - и в этом я убежден, также в результате анализа прошлых событий, - низкий уровень нашего институционального становления во всех звеньях”, - сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, эта работа, какой бы трудной и сложной она ни была, должна вестись последовательно: “Есть и такая критика по поводу того, что мы делаем: повышаем зарплату судьям и т.д. Да, мы повышаем зарплату судьям, потому что мы повышаем зарплату судьям, военным, сотрудникам полиции, учителям, повышаем пенсии, потому что очень важно институциональное становление
Т.е. должен быть организм, организм должен быть здоровым, должен иметь здоровую мышечную систему, здоровую кровеносную и мозговую систему, чтобы он мог понимать происходящее вокруг и противостоять. В этой связи важное значение имеет становление судебной системы. Мы обеспечим 13-14-процентный экономический рост, и наша задача – обеспечить эту экономическую динамику.
И эффективное функционирование судебной системы также важно с точки зрения инвестиционной привлекательности, чтобы люди были уверены, что их права будут должным образом защищены, инвестиционные риски будут управляться. В ближайшее время мы должны создать арбитраж, что является крайне важным событием и нововведением.
В арбитражных делах стороны должны иметь возможность договориться, их будущие отношения должны регулироваться не законодательством Армении, а, например, другими международно-признанными правами и так далее. В ближайшее время мы должны проделать большую работу, и роль министерства юстиции в этой работе ключевая.
Еще раз поздравляю и желаю удачи”.
Председатель Высшего судебного совета, бывший министр юстиции Карен Андреасян поблагодарил премьер-министра за поддержку и доверие в период его пребывания в должности. “Также хочу особо подчеркнуть, потому что очень много спекуляций относительно того, что представитель исполнительной власти стал членом или председателем Высшего судебного совета и могут быть проблемы, связанные с легитимностью или давлением.
Хочу поблагодарить Вас, господин премьер-министр, особенно за то, что за время моего пребывания на посту министра не было ни одного случая отступления от закона, какого-либо несправедливого поручения или какой-либо проблемы, не говоря уже о том, что мы работаем в независимом органе. Особенно благодарю Вас за это, а также за Вашу поддержку, оказанную во время моего пребывания в должности”, - сказал Карен Андреасян, а также поблагодарил сотрудников министерства за проделанную работу и выразил надежду, что коллектив продолжит выполнять все задачи и осуществлять программы под руководством Григора Минасяна.
Новоназначенный министр Григор Минасян поблагодарил премьер-министра за оказанное доверие и заверил, что команда министерства сможет реализовать и завершить все мероприятия, намеченные в плане правительства, а также действия, основанные на отраслевых реформах министерства юстиции.
“Также Вы сказали о консенсусе, о том, обсуждает ли исполнительная власть с судьями реформы, которые реализуются. Должен отметить, что да, такие дискуссии были и раньше, но благодаря инициативе г-на Андреасяна в результате совместных дискуссий представителей законодательной, исполнительной и судебной власти появилась возможность выявить насущные проблемы, которые есть у судей как на законодательном, так и на бытовом уровне. В течение месяца у нас уже есть отличные показатели и улучшения в этой области.
Хочу поблагодарить г-на Андреасяна за то, что мне, как новоназначенному министру, предоставлена возможность воспользоваться той огромной работой, которую он проделал. Доклад от 23 декабря был плодом большой работы г-на Андреасяна”, - сказал Григор Минасян.
Подводя итоги, премьер-министр Пашинян отметил: “Я хочу сделать два замечания, связанных с тем, что было сказано. Во-первых, что касается судебной системы: смотрите, мы не лукавим, когда говорим, что хотим иметь независимую судебную систему. Видите ли, мы действительно не лукавим. Потому что, если бы мы не хотели сделать этого, то мы бы ничего не говорили, мы бы не говорили об этом, мы бы не волновались, мы бы не были шокированы, мы бы не поднимали эти вопросы, мы бы не блокировали, ничего бы не делали, просто оставили бы все, как было: были телефоны, были номера телефонов. Мы действительно хотим, чтобы в стране была независимая судебная система. Наша проблема в другом, в том, чтобы когда мы говорили, что судебная система должна быть независимой, она была независимой по своей природе.
Во-вторых, судебная система, судебная власть является независимой властью, но в Конституции Республики Армения есть следующее регулирование: вся власть принадлежит народу. В Республике Армения не может быть власти, которая не принадлежала бы народу. Это не значит, что она не независимая, а значит, под чьим мандатом действует эта власть, любая власть. Источником власти в Республике Армения является народ. Не может быть иного источника власти. Такова наша логика, и мы хотим действительно независимую судебную систем? ?, которая должна работать синхронно со стратегическими целями государства. С теми стратегическими целями государства, которые были сформированы волеизъявлением народа.
В сказанном нет ничего незаконного, в сказанном нет ничего, что попирает какое-либо право, и я могу подтвердить, что то, что мы написали в наших стратегиях, является нашим искренним желанием. Мы ежедневно идем по пути их реализации. Конечно, бывают проблемы, бывают сбои, что-то не получается, что-то получается с точностью до наоборот, но сути вопроса это не меняет.
Что касается министерства, то я также хочу подтвердить, что да, по итогам доклада я увидел качественную работу и хочу поблагодарить за эту работу. Я не знаю, пообещает г-ин Андреасян или нет, но я не обещаю, что мы не будем делать других назначений из вашего замечательного коллектива. В частности, были обсуждения, и я надеюсь, что г-жа Арпине Саркисян, которая занималась реформами полиции, формированием МВД, займет должность заместителя министра внутренних дел. Я придаю большое значение тому крылу, которое разрабатыв ает и реализует стратегии в новообразованном министерстве, и надеюсь, госпожа Саркисян возглавит это крыло.