Պետք է դասեր քաղել ներկայի համար և թույլ չտալ ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումներ․ ՄԻՊ
1920-ական թվականներին սահմանային հարցրերում իրենց ոչ ձեռնտու իրավիճակներում ադրբեջանական իշխանությունները տեղերում անընդհատ հրահրել են լարվածություն, առաջացրել Խորհրդային Հայաստանի սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումներ ու այդ կերպ առաջացրել խոչընդոտներ սահմանային հանձնաժողովների համար:Այս մասին գրում է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը և շարունակում․
«Օրինակ՝ Անդրդաշնության կենտրոնական գործադիր կոմիտեի 1929թ. փետրվարի 18-ի որոշմամբ հունիսի 27-ին դարձյալ նախաձեռվել էին Ադրբեջանի ՍԽՀ նախկին Ջաբրայիլի և Հայաստանի ՍԽՀ Զանգեզուրի և Մեղրու գավառների վարչատնտեսական սահմաններ անցկացնող հանձնաժողովի աշխատանքները:
Սկսվելուց անմիջապես հետո այդ աշխատանքներն անընդհատ խոչընդոտում էին Ղուբաթլուի անտառտնտեսության, Զանգելանի շրջգործկոմի ներկայացուցիչները՝ չնայած սահմանված անգամ քրեական պատասխանատվությանը:
Նրանց հրահրմամբ սահմանային նշաններ տեղադրող հողաչափի նկատմամբ տեղի ունեցավ հարձակում, կազմակերպվեց դիմադրություն, որի հետևանքով այդ աշխատանքները օգոստոսի 12-ին արգելակվեցին:
Ընդ որում, Ղուբաթլուի անտառտնտեսության ներկայացուցիչ Ազիզ Կուլիևը տեղի մահմեդական բնակչությանը հորդորում էր դիմում-բողոքներ ուղարկել Թիֆլիս, իսկ Զանգելանի շրջգործկոմի ներկայացուցիչ Բասիմ Խալիլովը սպառնալիքներ էր տեղում սահմանագծման աշխատանքներին օժանդակող ոչ քրիստոնյա գյուղացիներին՝ նրանց մեղադրելով «հայերից կաշառք վերցնելու» մեջ:
Ադրբեջանական մարմիններն այն ժամանակ էին դեռ անընդհատ ատելություն, թշնամանք հրահրում քաղաքացիական բնակիչների միջև՝ լայնորեն օգտագործելով էթնիկ սկզբունքը:

Азербайджанские власти еще сто лет назад разжигали ненависть, вражду между гражданским населением двух республик, широко используя этнический принцип: Омбудсмен
В 1920-х годах в пограничных вопросах, когда ситуация складывалась не в пользу Азербайджана, азербайджанские власти постоянно провоцировали напряженность на местах, вызывали нарушения прав пограничных жителей Советской Армении и таким образом создавали препятствия для пограничных комиссий. Об этом пишет омбудсмен Армении Арман Татоян.
"Например, Центральный Исполнительный комитет Конфедерации решением от 18 февраля 1929 года, вновь инициировал 27 июня работы Комиссии по проведению административно-хозяйственных границ бывшей Джабраильской губернии Азербайджанской ССР и Зангезурской губернии и Мегри Армянской ССР.
Однако этим работам постоянно чинили препятствия представители лесного хозяйства Кубатлу, сотрудники Зангеланского райисполкома, несмотря даже на установленную уголовную ответственность. По их подстрекательству на сотрудника, устанавливающего пограничные знаки, произошло нападение, было организовано сопротивление, вследствие чего эти работы 12 августа были прекращены.
При этом представитель лесного хозяйства Губатлу Азиз Кулиев призвал местное мусульманское население отправлять заявления-жалобы в Тифлис, а представитель Зангеланского райисполкома Басим Халилов обвинял крестьян-не христиан, помогающих демаркировать границы, в получении взяток от армян.
Азербайджанские власти еще тогда постоянно разжигали ненависть, вражду между гражданским населением двух республик, широко используя этнический принцип. Нужно извлечь уроки из истории и не допустить нарушений прав пограничных жителей Армении", - написал Омбудсмен.