Կինը կալանավորվեց պետական դավաճանության մեջ մեղադրվող ամուսնուն աջակցելու համար
Վերաքննիչ դատարանը 2022 թվականի նոյեմբերի 21-ին բավարարել է դատախազի կողմից ներկայացված բողոքը և բեկանել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը՝ անթույլատրելի ճանաչելով պետական դավաճանությանն օժանդակելու մեջ մեղադրվող Ա.Պ.-ին կալանքից գրավով ազատելը:
Ազգային անվտանգության ծառայությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Ա.Պ-ն, հանդիսանալով ՀՀ քաղաքացի, օժանդակել է ամուսնուն՝ կատարելու պետական դավաճանություն: Մասնավորապես՝ 2021 թվականին Ա.Պ.-ն, ամուսնու պահանջով, ազգականների միջոցով ճշտել է ՀՀ զինված ուժերի զորամասերից մեկի տեղակայման հասցեն, և որոշակի գումարի դիմաց՝ օտարերկրյա հետախուզության ներկայացուցիչներին հանձնելու նպատակով, հաղորդել ամուսնուն: Վերջինս տեղեկությունները փոխանցել է օտարերկրյա հատուկ ծառայություններին:
2022 թվականի ապրիլի 29-ին քրեական վարույթը հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան: 2022 թվականի հոկտեմբերի 11-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, քննության առնելով Ա.Պ.-ի վերաբերյալ փաստաբանի միջնորդությունը, ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխել է և կիրառել անազատության հետ չկապված խափանման միջոց: Մեղադրանքը պաշտպանող դատախազի կողմից նշված դատական ակտի դեմ ներկայացվել է հատուկ վերանայման բողոք, որը Վերաքննիչ դատարանը 2022 թվականի նոյեմբերի 21-ին բավարարել է:
Դատարանը, մասնավորապես, հաշվի է առել վերագրվող արարքի բնույթը, հանրային վտանգավորությունը, ինչպես նաև քրեական վարույթով հաստատված փաստական տվյալները, որոնք հիմք են տալիս ենթադրելու, որ ամբաստանյալը կարող է անօրինական ազդեցություն ունենալ քրեական դատավարությանը մասնակցող անձանց վրա, որի պայմաններում անգամ գրավի գումարը վճարված լինելու հանգամանքը չի կարող նրա կողմից ոչ իրավաչափ վարքագծի դրսևորման հավանականությունը չեզոքացնել:
Վերաքննիչ դատարանի որոշումն ուղարկվել է Ոստիկանության Գեղարքունիքի մարզային վարչություն՝ կատարման նպատակով:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Обвиняемая в содействии государственной измене А.П. задержана: Прокуратура
Апелляционный суд 21 ноября 2022 года удовлетворил жалобу, поданную прокурором, и отменил решение Суда первой инстанции общей юрисдикции города Еревана, признав недопустимым решение об освобождении под залог А. П., обвиняемой в содействии в государственной измене. Генпрокуратура сообщает, что в рамках уголовного производства, инициированного Службой национальной безопасности, были получены данные о том, что А.П., будучи гражданкой РА, помогла супругу совершить государственную измену.
В частности, А.П., по требованию мужа, через родственников уточнила адрес дислокации одной из воинских частей Вооруженных сил РА и сообщила супругу с целью передачи этих данных за определенную сумму представителям иностранной разведки. Последний передал эту информацию иностранным спецслужбам. 29 апреля 2022 года уголовное производство с утвержденным обвинительным заключением было направлено в суд. 11 октября 2022 года Суд общей юрисдикции города Ереван изучил и одобрил ходатайство адвоката А.П. об изменении меры пресечения с ареста на иную меру, не предусматривающую лишение свободы.
Однако, прокурор по делу представил жалобу относительно данного ходатайства, которая 21 ноября 2022 года была удовлетворена Апелляционным судом. Суд, в частности, учел характер приписываемого деяния, ее общественную опасность, а также фактические данные, подтвержденные уголовным производством, которые дают основание предполагать, что подсудимая может оказать незаконное воздействие на лиц, участвующих в уголовном судопроизводстве. Решение Апелляционного суда направлено в Гегаркуникское областное управление Полиции с целью исполнения.