Մեր զինվորներին դաժան խոշտանգումների ենթարկած Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչները պետք է վերահսկեն Գորիս-Կապան ճանապարհը. ՄԻՊ
Մեր զինվորներին պատերազմի ընթացքում դաժան խոշտանգումների են ենթարկել Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչները, որ ստացվում է՝ պետք է Գորիս-Կապան ճանապարհին իրականացնեն սահմանային վերահսկողություն, հայտարարում է ՄԻՊ աշխատակազմը։
Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է Կովսականում 2020թ. հոկտեմբերի վայրագություններին:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի վերջերս հրապարակած զեկույցը փաստերով մանրամասն ցույց է տալիս, որ նրանք խոշտանգել են մարդկանց, ապօրինաբար կյանքից զրկել են, հետո կապել են մեքենաներից ու քաշ տվել: Այդ ամենը լուսանկարել ու տեսանկարահանել են ու հետո էլ բաց դեմքերով (վստահ լինելով, որ չեն պատժվելու), երգ ու պարով իրենց «հաղթանակը» նշել են Կովսականի Թաթուլ Կրպեյանի անվան դպրոցում:
ՀՀ այն բարձրաստիճան պաշտոնյաները, որոնք իրենց հայտարարություններով լեգիտիմացնում են նրանց ներկայությունն ու արարքները, նրանց հեռացնելու ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու փոխարեն, տեղյա՞կ են, որ Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության այդ ներկայացուցիչներից որևէ մեկը պատասխանատվության չի ենթարկվել:
Այս պայմաններում ինչպե՞ս են պատրաստվում երաշխավորել Գորիս-Կապան ճանապարհով երթևեկող ՀՀ բնակիչների իրավունքներն ու անվտանգությունը:
Եվս մեկ անգամ ուզում եմ հստակ նշել, որ խաղաղությունը մեզ համար բարձրագույն արժեք է, բայց որևէ պարագայում չի կարելի մարդկանց իրավունքները դնել զանգվածային խախտումների իրական վտանգների առաջ՝ այն էլ առանց երաշխիքների:
Կովսականի դեպքին վերաբերող փաստերը մանրամասն շարադրված են իմ զեկույցում․ առաջարկում եմ մանրամասն ուսումնասիրել։

Сотрудники Погранслужбы Азербайджана, истязавшие наших солдат во время войны, издевавшиеся над их трупами, теперь должны осуществлять погранконтроль на дороге Горис-Капан: Омбудсмен
В ходе войны наших солдат подвергали жестоким пыткам представители Государственной пограничной службы Азербайджана, получается, что теперь эти люди на дороге Горис-Капан должны осуществлять пограничный контроль. Об этом пишет защитник прав человека Армении Арман Татоян, уточнив, что речь, в частности, идет о зверствах в Ковсакане в октябре 2020 года.
«В недавно опубликованном докладе Омбудсмена Армении подробно описывается, как они пытали людей, незаконно лишали их жизни, а затем трупы связали за машинами, волоча по земле. Все это фотографировали и снимали на видео, а затем, не скрывая своих лиц в силу уверенности в своей безнаказанности, они песнями и плясками отметили свою «победу» в школе имени Татула Крпеяна в Ковсакане.
Те высокопоставленные чиновники РА, которые своими заявлениями легитимируют их присутствие на территории Армении и эти действия, вместо того, чтобы предпринимать шаги по их выдворению из страны, должны знать, что никто из этих сотрудников Государственной пограничной службы Азербайджана, участвовавший в этих зверствах, не был привлечен к ответственности. Власти Азербайджана продолжают на государственном уровне политику армянофобии и пропаганду вражды. Как в сложившихся условиях власти РА собираются гарантировать права и безопасность жителей Армении, проезжающих по дороге Горис-Капан, и особенно жителей близлежащих общин?
Еще раз хочу четко отметить, что мир для нас является высшей ценностью, но ни в коем случае нельзя ставить под угрозу права людей. Факты, касающиеся ковсаканского случая, подробно изложены в моем докладе: предлагаю детально изучить их», - написал Татоян.