Կառավարական 3-րդ մասնաշենքի մոտ տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների դեպքով հարուցվել է քրգործ
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Երևան քաղաքի Հանրապետության Հրապարակ, Կառավարական տուն 3 վարչական շենքի դիմաց զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու և դրանց մասնակցելու դեպքի առթիվ:
2022թ. մայիսի 30-ին ընդդիմադիր «Դիմադրություն» շարժման կազմակերպիչները Երևան քաղաքի Ֆրանսիայի հրապարակում կազմակերպել են հերթական հավաքը, որի ընթացքում նրանց որոշմամբ և ուղղորդմամբ մասնակիցները շարժվել և հասել են վերը նշված հասցեում գտնվող նախարարություններ՝ պարզելու նախարարների դիրքորոշումը՝ Արցախի՝ Ադրբեջանի կազմում լինելու հարցի վերաբերյալ: Արդեն Կառավարական տան դիմաց ընդդիմադիր պատգամավորները փորձել են մուտք գործել մասնաշենք, որտեղ հասարակական կարգի պահպանությունն իրականացնող ոստիկանության ծառայողներից տեղեկացել են, որ նախարարները տվյալ պահին չեն կարող ընդունել իրենց: Հավաքի կազմակերպիչները կոչ են արել ճեղքել ոստիկանական պատը և ներխուժել մասնաշենք, ինչից հետո մասնակիցները շարժվել են դեպի Կառավարական 3-րդ տան մուտքի առջև ծառայություն իրականացնող ոստիկաններից կազմված պատնեշը, չենթարկվելով ոստիկանների օրինական պահանջներին, սկսել են զանգվածային անկարգություններ՝ հրել ու հարվածներ են հասցրել նրանց և այդ կերպ բռնություն գործադրելով վերջիններիս նկատմամբ՝ ճեղքել են պատնեշը, առաջացել, կոտրել մասնաշենքի դռներն ու ապակիները, մուտք գործել շենքի նախասրահ:
Դրանից հետո, հավաքի կազմակերպիչները հայտարարել են, թե իբրև հեռանում են նշված վայրից և շարունակում երթը Հանրապետության փողոցով դեպի Տիգրան Մեծ պողոտա, իսկ այնուհետև՝ Նալբանդյան փողոցով դեպի Սայաթ-Նովա պողոտայի հատման վայր: Այդ կերպ շեղելով ոստիկանության ծառայողների ուշադրությունը և հասնելով մետրոյի Հանրապետության Հրապարակ կայարանի մոտ` հավաքի կազմակերպիչների ուղղորդմամբ, զանգվածային անկարգությունների մասնակիցները, խմբերով, տարբեր ուղղություններով վազել և կրկին առաջացել են դեպի Կառավարական 3-րդ տուն, և չենթարկվելով ոստիկանության ծառայողների օրինական պահանջներին` փորձել են կրկին մուտք գործել նախարարություններ, սակայն հանդիպելով ոստիկանական պատնեշին, քաշքշելով, հրելով ու հարվածելով՝ նրանց նկատմամբ կրկին բռնություն են գործադրել:
Զանգվածային անկարգության մասնակիցների գործողությունները երկու դեպքում էլ կասեցվել և խափանվել են այնտեղ ժամանած ոստիկանության լրացուցիչ ուժերի միջամտության արդյունքում, որի ընթացքում մեկ տասնյակից ավելի ոստիկաններ ստացել են մարմնական վնասվածքներ՝ աջ բազկի ստորին երրորդականի կտրած-պատռած վերքի, գանգուղեղային, կրծքավանդակի, կրծոսկրի սալջարդի, որովայնի, աջ ազդրի հետին մասի վնասվածքների և այլնի ձևերով:
Դեպքի առթիվ քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով: Այս պահի դրությամբ կա ձերբակալված ութ անձ:

В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по факту организации массовых беспорядков и участия в них у административного здания площадь Республики, Дом Правительства 3 города Ереван. Так, согласно сообщению СК, 30 мая 2022 года члены оппозиционного движения «Сопротивление» организовали очередное собрание на площади Франции в Ереване, в ходе которого его участники шествием дошли до здания министерств, находящихся по указанному адресу, якобы, для выяснения позиции министров по вопросу «передачи Арцаха Азербайджану».
Организаторы митинга призвали прорвать полицейскую стену и ворваться в корпус, после чего участники акции двинулись к полицейскому кордону перед входом в 3-й Правительственный дом, не подчиняясь законным требованиям правоохранителей, они начали массовые беспорядки, толкали и наносили им удары, таким образом, применяя насилие в отношении последних, прорвали барьер, сломали двери и окна здания, и ворвались в его вестибюль. После этого организаторы митинга заявили, что, якобы, покидают указанное место и продолжают шествие по улице Республики к проспекту Тиграна Меца, а затем по улице Налбандяна к проспекту Саят-Нова.
Таким образом, отвлекая внимание сотрудников Полиции и добравшись до станции метро «Площадь Республики», по указанию организаторов митинга, участники массовых беспорядков, группами, по разным направлениям побежали и вновь направились к 3-му правительственному дому, и, не подчиняясь законным требованиям сотрудников Полиции, попытались вновь ворваться в здание, однако, столкнувшись с полицейским кордном, вновь применили насилие в отношении правоохранителей.
Действия участников массовых беспорядков в обоих случаях были приостановлены и пресечены в результате вмешательства прибывших туда дополнительных сил Полиции, в ходе которого более десятка полицейских получили телесные повреждения - черепно-мозговые травмы, травмы грудной клетки, живота, задней части правого бедра и т.д.. По факту возбуждено уголовное дело по ч. 1 и 2 ст. 225 УК РА. На данный момент задержано восемь человек. Предварительное следствие продолжается.