«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամում ԱԱԾ-ն բացահայտել է հափշտակության նոր դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով հասարակության առջև հնարավորինս բաց և թափանցիկ լինելու սկզբունքին, հարկ է համարում իրազեկել, որ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում դեռևս 2018 թվականի հուլիսի 2-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով կատարված բազմաթիվ քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ 08.10.2019թ. «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին գործադիր տնօրեն Արա Վարդանի Վարդանյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 1-ին մասով առաջադրված մեղադրանքը փոփոխվել, լրացվել և կրկին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից հայտնում են, որ համաձայն փաստական տվյալների` նա, նախնական համաձայնության գալով հիմնադրամին 100 տոկոս մասնաբաժնով պատկանող ՍՊ ընկերության տնօրենի հետ, 2017 թվականի հոկտեմբերի 26-ին կնքել է պայմանագիր՝ Արցախի Հանրապետության Ասկերանի, Շահումյանի, Մարտակերտի, Հադրութի, Քաշաթաղի և Մարտունու շրջանների վարչակազմերի կրթության բաժիններին 149.474.540.00 ՀՀ դրամի գույք մատակարարելու մասին, սակայն տվյալ գույքը չի մատակարարվել, իսկ հիմնադրամից այդ նպատակով դուրս գրված հիշյալ գումարը յուրացնելու նպատակով կազմել են պաշտոնական կեղծ փաստաթղթեր՝ նյութագիտական արժեքների հանձնման-ընդունման ակտեր:
2019 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, բավարարելով վարույթն իրականացնող մարմնի միջնորդությունը, մեղադրյալի նկատմամբ նախկինում որպես այլընտրանքային խափանման միջոց ընտրված գրավը փոփոխել և որպես խափանման միջոց ընտրել է կալանավորումը:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է՝ նրա գործունեության վերաբերյալ նյութեր հրապարակելիս օգտվել պաշտոնական աղբյուրից՝ ստացված տեղեկությունների արժանահավատությունը ճշտելու համար։

Экс-глава фонда "Айастан" Ара Варданян обвиняется в хищении порядка $300 тыс
Служба национальной безопасности РА сообщает, что еще 2 июля 2018 года в следственном департаменте СНБ РА в совокупности многочисленных следственных действий и достаточных доказательств, полученных в результате оперативно-розыскных мероприятий, по уголовному делу, возбужденному по признакам части 1 статьи 214 Уголовного кодекса РА, бывшему исполнительному директору Всеармянского фонда «Айастан» Ара Варданяну предъявлено обвинение по части 1 статьи 214, пункту 1 части 3 статьи 179 и части 2 статьи 325 Уголовного кодекса РА.
Как сообщает пресс-служба СНБ, согласно фактическим данным, Варданян, придя к предварительному согласию с директором одного из ООО, 26 октября 2017 года подписал договор о поставке инвентаря на сумму в 149.474.540.00 драмов отделам образования администраций Аскеранского, Шаумянского, Мартакертского, Гадрутского, Кашатагского и Мартунинского районов Республики Арцах. Однако инвентарь не был доставлен адресату, а суммы, выписанные с этой целью, были присвоены путем составления фальшивых материальных актов.
9 октября 2019 года суд общей юрисдикции города Еревана, удовлетворив ходатайство органа, осуществляющего производство, изменил в отношении обвиняемого ранее избранный в качестве альтернативной меры пресечения залог и избрал в качестве меры пресечения арест.