Դավիթ Տոնոյանի փաստաբանական խումբը միջնորդելու է մասնակիորեն վերացնել նրա տեսակցությունների վրա դրված արգելքը՝ թույլատրելով ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ տեսակցությունը
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարի փաստաբանական խումբն արձանագրում է Դավիթ Տոնոյանի ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունքների հերթական եւ կոպիտ խախտումը:
Ինչպես արդեն նշել էինք, Դավիթ Տոնոյանի վերաբերյալ քրեական գործով 27.06.2022թ. նշանակված դատական նիստը հետաձգվել էր դատավոր Մանվել Շահվերդյանի կողմից դեսպանատուն այցելելու պատճառաբանությամբ:
Դրանից հետո ակնկալում էինք, որ հաջորդ դատական նիստը պետք է նշանակվի ամենասեղմ ժամկետներում, մինչդեռ պարզվեց, որ դատավոր Մ.Շահվերդյանը այս անգամ էլ մեկնել է ամենամյա արձակուրդի՝ հաջորդ դատական նիստը նշանակելով 2022 թվականի օգոստոսի 8-ին, այսինքն՝ որպես այդպիսին կայացած նախորդ դատական նիստից շուրջ 2 ամիս հետո:
Սա այն ակներև ցուցիչն է, որը խոսում է ողջամիտ ժամկետների անտեսման և Դավիթ Տոնոյանի ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունքների հերթական և կոպիտ խախտման մասին:
Հավելենք, որ հաջորդ դատակա նիստի ընթացքում Դ.Տոնոյանի փաստաբանական խումբը, բացի դատավոր Մ.Շահվերդյանին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնելուց, նաև միջնորդելու է մասնակիորեն վերացնել նրա տեսակցությունների վրա դրված արգելքը՝ թույլատրելով ԶԼՄ ներկայացուցչների հետ տեսակցությունը:

Адвокаты Давида Тонояна будут ходатайствовать о том, чтобы ему была предоставлена возможность встречи с представителями СМИ
Адвокатская группа бывшего министра обороны Армении Давида Тонояна констатирует очередное грубое нарушение прав их подзащитного на свободу и личную неприкосновенность. В заявлении адвокатской группы, в частности, говорится: «Как мы уже отмечали, судебное заседание, назначенное на 27 июня текущего года по делу в отношении Тонояна было отложено по причине того, что судья Шахвердян должен был пройти интервью в одном из посольств зарубежных стран в РА.
После этого мы ожидали, что следующее судебное заседание будет назначено в самые сжатые сроки, однако выяснилось, что судья Шахвердян на этот раз ушел в отпуск, и следующее заседание назначил на 8 августа 2022 года, то есть примерно через два месяца. Этот факт свидетельствует об очередном грубом нарушении прав Давида Тонояна на свободу и личную неприкосновенность.
Добавим, что в ходе следующего судебного заседания адвокатская группа Тонояна помимо ходатайства о самоотводе судьи Шахвердяна представит также ходатайство о предоставлении экс-министру возможности встречи с представителями СМИ». Отметим, что Давид Тоноян проходит по делу о закупе со стороны МО некачественного оружия по завышенной цене.