Բացահայտվել է զինծառայող հանդիսացող ՀՀ քաղաքացու կողմից պետական դավաճանություն կատարելու հերթական դեպքը․ ԱԱԾ
ՀՀ ԱԱԾ ռազմական հակահետախուզության և քննչական դեպարտամենտների աշխատակիցների ձեռնարկած ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական ու համակցված քրեադատավարական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացին, ով հանդիսացել է զինծառայող, կոչումով սպա, հավաքագրվել է օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից, տվել է իր գրավոր համաձայնությունն այդ կապակցությամբ և ստացել է համապատասխան ծածկանուն՝ պարտավորվելով հատուկ ծառայությունների առաջադրանքով հավաքել, նրանց հանձնել պետական ու ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ, որից հետո օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների առաջադրանքով հավաքել ու ընդհանուր 1.400 ԱՄՆ դոլար վարձատրության դիմաց վերջիններիս է հանձնել արտերկրում ռազմական ակադեմիան ավարտած համակուրսեցիների, ծառայության N զորամասի հրամանատարական կազմի, հրթիռահրետանային վարչության ղեկավար անձնակազմի, «էքսպո-ռազմական» ցուցահանդեսին մեկնած սպայական կազմի կենսորոշիչ տվյալները, բջջային հեռախոսահամարները՝ տրամադրելով նաև իր ծառայության N զորամասի N դիվիզիոնի զինծառայողների հաստիքացուցակը, ինչպես նաև նույն զորամասում առկա հրթիռային համակարգի թվաքանակի, 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի ընթացքում զինտեխնիկայի կորստի, հրթիռահրետանային համազարկերի գտնվելու վայրերի, զորավարժության վայրերի, կիրառված զինտեխնիկայի, զորավարժությանը մասնակից ղեկավար սպայական կազմի վերաբերյալ տվյալներ:
Բացի այդ, նույն զինծառայողը, 44-օրյա պատերազմի ժամանակ, զբաղեցնելով հրթիռային N համակարգի մարտկոցի հրամանատարի տեղակալի պաշտոնը, մարտական առաջադրանք կատարելիս արդյունավետ և նպատակային խոցումներ չի կատարել, տևական ժամանակ միջոցներ չի ձեռնարկել հրթիռ արձակող զինտեխնիկան քողարկելու ուղղությամբ, որի հետևանքով հակառակորդի կողմից թիրախավորվել և անօդաչու թռչող սարքի միջոցով խոցվել է այն՝ հանգեցնելով զինտեխնիկայի անվերադարձ կորստի:
Միաժամանակ պարզվել է, որ հիշյալ զինծառայողը պատերազմի ավարտից հետո շարունակել է համագործակցությունն օտարերկրյա հատուկ ծաառայությունների ներկայացուցիչների  հետ, որի ընթացքում վարձատրության դիմաց տրամադրել է նաև ներմուծված սպառազինության և զինտեխնիկայի քանակի ու տեսակի վերաբերյալ տվյալներ:
Պարզվել է նաև, որ նույն զինծառայողը, ունենալով գաղտնիության թույլտվության համապատասխան աստիճան, 8.000 ԱՄՆ դոլար վարձատրության դիմաց փոխանցելու նպատակով հավաքել է N զորամասի գաղտնի դրոշմագրով մարտական քարտեզներ, սակայն բացահայտվել է ՀՀ ԱԱԾ-ի կողմից՝ չկարողանալով իր հանցավոր գործունեությունն ավարտին հասցնել:
2022 թվականի ապրիլի 20-ին հիշյալ զինծառայողը պետական դավաճանություն կատարելու անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել է և տվել է խոստովանական ցուցմունքներ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակում է ողջ գործիքակազմով  հետևողական և անզիջում պայքար տանել պետության հիմքերը խարխլող հիշյալ հանցագործությունների կանխման և խափանման ուղղությամբ՝ հավաստիացնելով, որ Ծառայությունը լիարժեքորեն տիրապետում է օպերատիվ իրավիճակին և վստահեցնում, որ լրտեսական գործունեության հետ առնչություն ունեցող յուրաքանչյուր ոք հայտնաբերվելու և ենթարկվելու է պատժի կամ քրեաիրավական այլ ներգործության։

Раскрыт очередной случай государственной измены со стороны военнослужащего (видео)
СНБ Армении сообщает, что раскрыт очередной случай государственной измены со стороны гражданина РА, являющегося военнослужащим. В результате масштабных оперативно-розыскных и комбинированных уголовно-процессуальных мероприятий, предпринятых сотрудниками Военной контрразведки и следственных департаментов СНБ РА, выяснилось, что гражданин РА, который был военнослужащим, офицером по званию, был завербован иностранными спецслужбами, дал письменное согласие и получил соответствующий код, обязавшись по заданию спецслужб противника собирать и передавать им сведения, являющиеся государственной и служебной тайной.
По заданию иностранных спецслужб он собрал и за общую плату в размере $ 1.400 передал последним данные о завершивших за рубежом военную академию сокурсниках, командном составе N-ой воинской части, руководящем составе ракетно-артиллерийского управления, офицерском составе, отправившемся на военное ЭКСПО, номера мобильных телефонов, предоставив также штатный состав военнослужащих N-го дивизиона N-ской воинской части, а также количество ракетных систем, данные о потере военной техники в ходе 44-дневной войны, развязанной 27 сентября 2020 года, местонахождении ракетно-артиллерийских устройств, местах проведения учений, примененном количестве военной техники, руководящем составе, участвующем в учениях. Кроме того, тот же военнослужащий во время 44-дневной войны, занимая должность заместителя командира ракетной системы N, при выполнении боевого задания не осуществлял эффективных и целевых ударов в направлении противника, долгое время не предпринимал мер по скрытию ракетной техники от ударов врага, в результате чего противник посредством удара беспилотника вывел ее из строя.
В то же время выяснилось, что упомянутый военнослужащий после окончания войны продолжил сотрудничество с представителями иностранных спецслужб, в результате чего за определенное вознаграждение предоставил также данные о количестве и виде импортированного вооружения и военной техники. Выяснилось также, что тот же военнослужащий, имея соответствующую степень разрешения на доступ к конфиденциальной информации, за вознаграждение в размере 8000 долларов США намеревался передать противнику боевые карты с секретной печатью N-й воинской части, однако его действия были раскрыты сотрудниками СНБ РА, и он не сумел довести свою преступную деятельность до конца. 20 апреля 2022 года упомянутый военнослужащий был задержан и дал признательные показания на основании непосредственного подозрения в совершении государственной измены.
Служба национальной безопасности РА продолжает вести последовательную и бескомпромиссную борьбу по предотвращению и пресечению указанных преступлений, расшатывающих основы государства, заверяя, что СНБ полностью владеет оперативной ситуацией, и каждый, кто имеет отношение к шпионской деятельности, будет обнаружен и подвергнут наказанию или иным уголовно-правовым воздействиям.