Բացահայտվել է կազմակերպված խմբի կողմից կատարված պետական դավաճանության աննախադեպ դեպք. ԱԱԾ (տեսանյութ)
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետևողական և գործուն պայքար մղելով օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության դեմ ուղղված հետախուզական գործունեության բացահայտման, կանխման և խափանման ուղղությամբ` ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական և քրեադատավարական համակցված գործողությունների արդյունքում բացահայտել է կազմակերպված խմբի կողմից իրականացված պետական դավաճանության դեպք:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված և քննվող քրեական գործի նախաքննությամբ իրականացված քննչական ու այլ դատավարական գործողությունների և դրանց զուգահեռ հակահետախուզության դեպարտամենտի ծառայողների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ այն մասին, որ «Անբասիր ծառայության համար», «Մարտական գործողություններին մասնակցելու համար» մեդալներով, կրծքանշաններով, պատվոգրերով, կառավարական պարգևով պարգևատրված նախկին զինվորականը, իր հետ ընկերական հարաբերությունների մեջ գտնվող և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող մեկ այլ անձի հետ, աշխատանք փնտրելու պատրվակով մեկնել են Թուրքիայի Հանրապետություն և այնտեղ  հայտնվել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների տեսադաշտում՝ նրանցից ընդունելով  նյութական օգուտներ ստանալու դիմաց հավաքագրվելու և ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության գործելու առաջարկը:
Այդ պահից սկսած՝ վերը նշված անձինք, միավորվելով պետական դավաճանություն կատարելու միևնույն նպատակի շուրջ, միմյանց միջև ձևավորել են կայուն կապ, անխախտ, փոխադարձ համաձայնություն, երկարատև և մանրակրկիտ կերպով նախապատրաստել են հանցագործության կատարումը, կատարել դերերի, ակնկալվող եկամուտների բաշխում, պլանավորել հանցագործության քողարկման եղանակները, կապի միջոցները, փոխանցման ենթակա տեղեկատվության ծավալը, նշանակությունը՝ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կողմից ստանալով համապատասխան հրահանգավորումներ և ցուցումներ:
Կատարված նախապատրաստական գործողություններից հետո Ադրբեջանի Հանրապետության հատուկ ծառայության աշխատակիցների  ուղեկցությամբ հիշյալ անձինք Թուրքիայից մեկնել են մեկ այլ երկիր՝ այնտեղ Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հետ հանդիպելու, բանավոր կերպով ձեռք բերված համաձայնությունը փաստաթղթավորելու և կոնկրետ հանձնարարականներ ստանալու համար:
Երրորդ երկրում գտնվող Ադրբեջանի դեսպանատան տարածքում հիշյալ անձինք ստորագրել են հավաքագրման համաձայնագրեր՝ առ այն, որ տալիս են իրենց ստորագրություններն ու համաձայնությունը թշնամու կողմն անցնելու և ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության գործելու վերաբերյալ, որից հետո հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներից ստացել են համապատասխան ծածկանուններ և կանխավճարների տեսքով գումարներ:
Հնարավորինս գաղտնի գործելու և քողարկված եղանակով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների հետ կապ հաստատելու նպատակով, կազմակերպված խմբի անդամները հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներին տվել են իրենց կողմից օգտագործվող թուրքական հեռախոսահամարները և դրանցով գրանցված ինտերնետային հավելվածների նույնականացման վերաբերյալ տեղեկությունները:
Այնուհետև, հիշյալ անձինք պարբերաբար կապ են պահպանել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների հետ, նրանցից ստացել կոնկրետ հանձնարարականներ և ցուցումներ, որոնց շրջանակներում լուսանկարել և տեսանկարահանել են ՀՀ ՊՆ զորամասերը, այնտեղ տեղակայված զինտեխնիկան, պարզել զորամասի զինծառայողների քանակը, զորամասի հրամանատարական կազմի անձնական տվյալները, ուսումնական գումարտակների, ինչպես նաև  Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների հակաօդային պաշտպանության համակարգերի տեղակայումները, հատուկ և կարևորագույն օբյեկտների շրջակայքում տեղակայված հակաօդային պաշտպանության միջոցների առկայության վերաբերյալ տվյալները, լուսանկարել և տեսանկարահանել են նաև պետական և ռազմավարական նշանակություն ունեցող հատուկ և կարևորագույն օբյեկտները՝ ջրամբարները, հիդրոէլեկտրակայանները, ստրատեգիական բարձունքները, պատերազմական գործողությունների ժամանակ պատսպարվելու համար նախատեսված ապաստարանները, զորքերի, զինտեխնիկայի քանակն ու տեղաշարժը, որոնք բջջային հավելվածներով ուղարկել են ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներին՝ այդ ընթացքում ակտիվացնելով ինտերնետ հասանելիությունը և այդ կերպ հնարավորություն տալով տեղորոշելու հատուկ պահպանվող օբյեկտների տեղակայումների հստակ կոորդինատները:
Դրանից հետո՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, Արցախի Հանրապետության դեմ սկսված պատերազմական գործողությունների ընթացքում  ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների կողմից տրված նոր հանձնարարությունները կատարելու նպատակով, կազմակերպված խմբի անդամներից մեկը, որպես կամավորական ջոկատի հրամանատար, մարտական գործողություններին մասնակցելու պատրվակով, մեկնել է մարտի դաշտ՝ Արցախի Հանրապետության Հադրութի ինքնապաշտպանական շրջան և, օգտվելով ընձեռված հնարավորությունից, մինչև նույն թվականի հոկտեմբերի վերջն ընկած ժամանակահատվածում շարունակել է տեղեկությունների հավաքագրման և դրանք թշնամական պետության հատուկ ծառայություններին փոխանցելու դավաճանական գործելաոճը, որի ընթացքում իր մոտ գտնվող բջջային հեռախոսներով լուսանկարահանել, տեսանկարահանել և տեղեկություններ է փոխանցել թշնամական պետությանը՝ Արցախի և Հայաստանի տարածքում գտնվող հակաօդային պաշտպանության միջոցների, հրթիռային համակարգերի, զրահատեխնիկայի, մարտական դիրքերի, իրենց և պատերազմին մասնակցած այլ ստորաբաժանումների, զորամասերի, դրանց տեղակայումների և այլնի վերաբերյալ:
Արդյունքում՝ նշված գործողությունները հնարավորություն են տվել թշնամուն տեղորոշել ռազմավարական տեսանկյունից հատուկ կարևորություն ունեցող սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի գտնվելու վայրերը և կատարել անվրեպ խոցումներ,  նպատակուղղված հարվածներ հասցնել թիրախներին, շարքից հանել հայկական բանակային միավորումները, զինտեխնիկան և կենդանի ուժը, որի հետևանքով էականորեն խաթարվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ԱՀ պաշտպանության բանակի մարտունակությունը, խոչընդոտվել է մարտական խնդիրների հետագա իրագործումը, ստեղծվել են նպաստավոր պայմաններ թշնամական զորքի կողմից հարավային ուղղությունում պաշտպանության գծի ճեղքման և դեպի Արցախի խորքը հետագա առաջխաղացման համար:
Շարունակելով հանցավոր գործողությունները՝ կազմակերպված խմբի անդամներից մեկը, նույն դիտավորությամբ, լուսանկարահանել և ինտերնետային համակցման եղանակով հստակ տեղեկություններ է փոխանցել  նաև խոր թիկունքում տեղակայված զենիթահրթիռային համալիրներից մեկի գտնվելու վայրի մասին և այն դարձրել նպատակաուղղված գրոհի թիրախ, որի արդյունքում հնարավորություն է տվել հակառակորդին հարվածային անօդաչու թռչող սարքի կիրառմամբ կանխամտածված կերպով գրոհել թիրախը և ոչնչացնել այն:
Այսպիսով, կազմակերպված խմբի անդամները անցել են թշնամու կողմը և  վարձատրության դիմաց լրտեսության, այլ օգնություն ցույց տալու եղանակներով հանձնելու նպատակով հավաքել, իրենց մոտ պահել և օտարերկրյա պետության ներկայացուցիչներին հանձնել են պետական և ծառայողական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ, որով հակառակորդին ընձեռել են իրական հնարավորություն կատարելու ուժերի և միջոցների ճշգրիտ հաշվարկներ, որոշել տարբեր հատվածներում իր կողմից խնդիրների կատարմանն ընդգրկվող ուժերի և միջոցների քանակը, տեղադիրքերը, տեղաբաշխումները, ՀՀ ԶՈԻ տարբեր զորամասերի կողմից իրականացվելիք խնդիրների հնարավոր ծավալներն ու գործողությունների հավանական բնույթը, մարտական գործողությունների վարման ընթացքում թշնամու համար ստեղծել նպաստավոր պայմաններ՝ նպատակային և արդյունավետ խոցման համար, խոչընդոտել Արցախի ՊԲ և ՀՀ ԶՈԻ ստորաբաժանումների առջև դրված խնդիրների պատշաճ իրականացմանը՝ այդ կերպ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության կատարել պետական դավաճանություն:
Վերոգրյալ հանցավոր արարքները կատարելու համար կազմակերպված խմբի անդամներից երկուսը ներգրավվել են որպես մեղադրյալ և տվել ինքնախոստովանական ցուցմունքներ, նրանց նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Հարկ է նշել, որ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված քննչական գործողությունների, այդ թվում՝ շուրջ մեկ տասնյակից ավելի խուզարկությունների արդյունքում մեղադրյալների բնակարաններում կամ օժանդակ շինություններում հայտնաբերվել և առգրավվել են նաև զորքերի համար նախատեսված հատուկ կապի միջոցներ, բջջային հեռախոսներ, ուսումնական զորավարժությունների ժամանակ կատարված տեսանկարահանումների վերաբերյալ տեսաերիզներ, ինչպես նաև քրեական գործի համար նշանակություն ունեցող այլ առարկաներ:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հետևողական պայքար է տանում օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների և այլ կազմակերպությունների, ինչպես նաև առանձին անձանց հետախուզական գործունեության բացահայտման, կանխման և խափանման ուղղությամբ և շարունակելու է ձեռնարկել գործուն միջոցառումներ՝ անձի, հասարակության և պետության անվտանգությունը, սահմանադրական կարգը, քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները ներքին և արտաքին սպառնալիքներից պաշտպանելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ պետական դավաճանությունը դասվում է առանձնապես ծանր հանցագործությունների շարքին և, հաշվի առնելով դրա բնույթն ու հանրության համար վտանգավորության աստիճանը, պետական դավաճանություն կատարած անձանց համար Օրենսդիրը սահմանել է խիստ պատժատեսակներ և պատժաչափեր. այն է՝ տասնհինգից քսան տարի ժամկետով ազատազրկում կամ ցմահ ազատազրկում՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:

СНБ раскрыла беспрецедентный случай государственной измены (видео)
Служба национальной безопасности Республики Армения, ведя последовательную и действенную борьбу в направлении выявления, предотвращения и пресечения разведывательной деятельности, направленной против суверенитета, территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения специальными службами иностранных государств, в результате предпринятых оперативно-розыскных и уголовно-процессуальных действий выявила случай государственной измены, совершенный организованной группой.
В результате следственных и других процессуальных действий, проведенных в Следственном департаменте Службы национальной безопасности Республики Армения и в результате предпринятых сотрудниками Департамента контрразведки комплексных оперативно-розыскных мероприятий были получены достаточные фактические данные о том, что награжденный грамотами и медалями «За безупречную службу», «За участие в боевых действиях», правительственной наградой бывший военнослужащий, с другим лицом, находящимся в дружеских отношениях с ним и являющимся гражданином Республики Армения, под предлогом нахождения работы выехали в Турцию и оказались там в поле зрения спецслужб Азербайджана, приняв от них предложение о сборе информации в обмен на материальную выгоду и в ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения. Начиная с этого момента, вышеуказанные лица сформировали между собой стабильную связь и тщательно подготовили преступления, осуществили распределение ролей, ожидаемых доходов, спланировали способы сокрытия преступления, средства связи, объем и значение подлежащей передаче информации, получив от азербайджанских спецслужб соответствующие указания.
После проведенных подготовительных действий, в сопровождении сотрудников Специальной службы Азербайджанской Республики упомянутые лица отправились из Турции в другую страну для встречи с высокопоставленными должностными лицами спецслужб Азербайджана, документирования устного соглашения и получения конкретных поручений. На территории посольства Азербайджана, находящегося в третьей стране, указанные лица подписали договор, дав свои подписи и согласие на работу на стороне врага и на осуществление действий в ущерб Республике Армения, после чего получили от сотрудников спецслужб АР соответствующие псевдонимы и суммы в виде авансовых платежей.
Для обеспечения конспирации и секретной связи с иностранными спецслужбами, члены организованной группы передали сотрудникам спецслужб АР используемые ими турецкие телефонные номера и сведения об идентификации зарегистрированных на них интернет-приложений. Затем указанные лица периодически поддерживали связь с сотрудниками спецслужб Азербайджана, получали от них конкретные поручения и указания, в рамках которых сфотографировали и засняли воинские части МО РА, дислоцированную там военную технику, выяснили количество военнослужащих этих частей, личные данные командного состава, места дислокации систем противовоздушной обороны Республики Армения и Республики Арцах.
Cфотографировали и засняли также специальные и важнейшие объекты государственного и стратегического значения РА и Арцаха: водохранилища, гидроэлектростанции, стратегические высоты, бомбоубежища. Были также получены данные о количестве и передвижении войск, военной техники. Все эти данные были отправлены сотрудникам азербайджанских спецслужб посредством мобильных приложений, активизируя за это время доступ к интернету, таким образом, предоставив возможность определить четкие координаты дислокации особо охраняемых объектов. После этого, 27 сентября 2020 года, с целью выполнения новых поручений, данных сотрудниками азербайджанских спецслужб в ходе военных действий против Республики Арцах, один из членов организованной группы, в качестве командира добровольческого отряда, под предлогом участия в боевых действиях, отправился на поле боя в Гадрутский район Республики Арцах и, пользуясь предоставленной возможностью, до конца октября того же года продолжил предательскую работу по сбору информации и передаче ее спецслужбам вражеского государства, осуществляя фотосъемку, видеозапись и передавая информацию вражескому государству о средствах противовоздушной обороны, ракетных системах, бронетехнике, боевых позициях, подразделениях, воинских частях, местах их дислокации на территории Арцаха и Армении.
В результате, указанные действия дали возможность врагу определить места нахождения имеющего особое стратегическое значение вооружения и военной техники и совершить безошибочные поражения, нанести целевые удары, вывести из строя армянские армейские объединения, военную технику и живую силу, вследствие чего была существенно нарушена боеспособность армянских ВС, затруднена дальнейшая реализация боевых задач, созданы благоприятные условия для прорыва линии обороны на южном направлении фронта со стороны вражеских войск и дальнейшего их продвижения вглубь Арцаха.
Продолжая преступные действия, один из членов организованной группы, фотографировал и посредством интернет-связи передавал четкую информацию о местонахождении одного из зенитно-ракетных комплексов ВС РА, расположенных в глубоком тылу, и сделал его мишенью целенаправленной атаки ударного беспилотника врага. Таким образом, члены организованной группы перешли на сторону противника и в обмен на вознаграждение посредством шпионажа добывали и передавали представителям иностранного государства сведения, содержащие государственную и служебную тайну, в результате чего противнику была предоставлена реальная возможность для осуществления точных расчетов выполняемых ими военных задач, что воспрепятствовало надлежащему выполнению задач, поставленных перед подразделениями АО Арцаха и ВС РА.
Таким образом был нанесен ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения путем совершения государственной измены. Двое из членов организованной группы были привлечены в качестве обвиняемых и дали признательные показания, в их отношении избрана мера пресечения в виде ареста. Следует отметить, что в результате следственных действий по уголовному делу, в том числе более десятка обысков в квартирах и подсобных помещениях, принадлежащих обвиняемым, были обнаружены и изъяты средства специальной связи для войск, мобильные телефоны, видеозаписи, сделанные во время военных учений, а также другие предметы, имеющие значение для уголовного дела.
Служба национальной безопасности Республики Армения ведет последовательную борьбу в направлении выявления и пресечения разведывательной деятельности специальных служб и других организаций иностранных государств, а также отдельных лиц и продолжит предпринимать действенные меры по защите безопасности личности, общества и государства, конституционного порядка, прав и свобод граждан от внутренних и внешних угроз.
В то же время, Служба национальной безопасности РА сообщает, что государственная измена относится к ряду особо тяжких преступлений и, учитывая ее характер и степень опасности для общества, для лиц, совершивших государственную измену, законодательство устанавливает строгие меры наказания - то есть лишение свободы сроком от пятнадцати до двадцати лет или пожизненное лишение свободы с конфискацией имущества или без такового.