Ադրբեջանը շարունակում է մարդկության դեմ հանցագործություններ իրականացնել միջազգային հանրության լռության ներքո. ԱԺ Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահ
Օգոստոսի 30-ը՝ բռնությամբ անհետացած անձանց միջազգային օր։
Օրվա առիթով ուղերձով է հանդես եկել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի Մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը: Ուղերձում նա, մասնավորապես, շեշտել է, որ Ադրբեջանը միճազգային հանրության լռության ներքո շարունակում է իրագործել մարդկության դեն ոճիրներ, որոնք, այդ թվում, հանգեցրել ու հանգեցնում են մարդկանց բռնի անհետացմանը:
«ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի դեռ 1992 թվականի բանաձևով ընդունված «Բռնությամբ անհետացած անձանց պաշտպանության մասին» հռչակագրում ամրագրվել էր, որ բռնությամբ անհետացման ցանկացած արարք վիրավորանք է մարդկային արժանապատվությանը, այն դատապարտվում է որպես մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում ամրագրված՝ մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների ծանր և աղաղակող խախտում։ Իսկ Վեհաժողովի 2006 թվականի բանաձևով ընդունված «Բռնությամբ անհետացած բոլոր անձանց պաշտպանության մասին» միջազգային կոնվենցիայում հստակ արձանագրվել էր, որ նույնիսկ պատերազմական իրավիճակը չի կարող արդարացում հանդիսանալ բռնությամբ անհետացման համար, որի (բռնությամբ անհետացման) համատարած կամ պարբերաբար կիրառվող գործելակերպը համարվում է մարդկության դեմ կատարված հանցագործություն։
ՄԱԿ-ի Կանոնադրությամբ, ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտում ամրագրված` ուժի գործադրումից կամ դրա սպառնալիքից ձեռնպահ մնալու, վեճերի խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքների խախտմամբ Ադրբեջանը 2020թ․ սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի ուղղակի աջակցությամբ և վարձկան ահաբեկիչների ներգրավմամբ Արցախի դեմ իրականացրեց ռազմական ագրեսիա, բռնություն գործադրեց Արցախի խաղաղ բնակչության, այդ թվում նաև երեխաների, կանանց և ծերերի նկատմամբ, որի արդյունքում  ունեցանք զոհեր, վիրավորներ, գերեվարված, բռնությամբ անհետացած հայրենակիցներ։
Մարդու հիմնարար իրավունքների խախտմամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախին պարտադրված պատերազմին հաջորդող տարվա՝ 2021 թվականի իր հաղորդագրության մեջ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը արտահայտում է այն մտահոգությունը, որ բռնությամբ անհետացումը շարունակում է ամբողջ աշխարհում օգտագործվել որպես ճնշման, տեռորի մեթոդ, և որ միասին կարող ենք և պետք է վերջ դնենք բռնությամբ անհետացմանը։ Այո՛, միասին և գործուն քայլերով է պետք պայքարել այս չարիքի դեմ։
Բայց ամբողջ միջազգային հանրության աչքի առաջ անհետացած մեր հայրենակիցների ազատազրկման փաստը ժխտելու, նրանց ճակատագրի կամ գտնվելու վայրի մասին տեղեկատվությունը թաքցնելու Ադրբեջանի այս անթույլատրելի վարքագիծը չի դատապարտվում մարդու հիմնարար իրավունքների պահպանմանը հռչակագրային մակարդակով այդքան մեծ կարևորություն տվող միջազգային հանրության, միջազգային կազմակերպությունների, իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից։ Արդյունքում Ադրբեջանը մարդկության դեմ հերթական հանցագործությունն է իրականացնում, իսկ միջազգային կառույցները համբերատար լռում են»,- ասված է ուղերձում։

Азербайджан продолжает совершать преступления против человечности на фоне терпеливого молчания международного сообщества: Глава комиссии по правам человека парламента Армении
Сегодня международный День насильственно пропавших лиц.
В связи с этим с посланием выступила глава Комиссии по защите прав человека парламента Армении Тагуи Товмасян. В послании Товмасян, акцент, в частности, ставиться на том факте, что на фоне толерантного молчания международного сообщества Азербайджан продолжает совершать преступления против человечности, которые, в том числе, приводят к насильственному исчезновения лиц.
«В принятой Генеральной Ассамблеей ООН от 1992 года Декларации «О защите насильственно пропавших лиц» закреплено, что любое деяние, приведшее к насильственному исчезновению лиц, является оскорблением человеческого достоинства, оно осуждается как тяжелое и вопиющее нарушение прав и основных свобод человека, закрепленных во Всеобщей декларации прав человека.
А в принятой Ассамблеей в 2006 году Международной конвенции «О защите всех насильственно пропавших лиц» четко говорится, что даже военная ситуация не может служить оправданием для насильственного исчезновения лиц, и это считается преступлением против человечества.
Уставы ООН, ОБСЕ, Хельсинкский Заключительный акт требуют воздержаться от применения силы или угрозы ее применения, с нарушением основополагающих принципов мирного урегулирования споров. Меж тем, 27 сентября 2020 года при непосредственном содействии Турции и привлечении наемных террористов Азербайджан осуществил военную агрессию против Арцаха, применил насилие в отношении мирного населения республики, в том числе детей, женщин и стариков, в результате чего были жертвы, раненые, плененные, насильственно пропавшие соотечественники.
После войны, навязанной Арцаху Азербайджаном с нарушением основополагающих прав человека, генсек ООН в своем сообщении от 2021 года выразил обеспокоенность тем, что насильственное исчезновение людей продолжает использоваться во всем мире как метод давления, террора, и что «вместе мы можем и должны положить конец этому явлению». Да, вместе и действенными шагами нужно бороться с этим злом. Но отрицание факта пребывания в плену наших соотечественников, исчезнувших на глазах всего международного сообщества, является недопустимым поведением со стороны Азербайджана, который преднамеренно скрывает информацию об их судьбе и местонахождении, что, однако, никак не осуждается международным сообществом, международными и правозащитными организациями. В результате Азербайджан совершает очередное преступление против человечности на фоне терпеливого молчания международного сообщества»,- говорится в послании Товмасян.