Ընթացք է տրվել ՏԻՄ ընտրություններին հանցավոր ընտրախախտումների մասին 32 ահազանգի. Դատախազություն
Հոկտեմբերի 17-ին տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ են անցկացվել նաև Տավուշի մարզի Դիլիջան, Արմավիրի մարզի Ֆենիկ, Արագածոտնի մարզի Շամիրամ և Լոռու մարզի Ֆիոլետովո համայնքներում:
Այս ընտրություններում առերևույթ ընտրական կամ ընտրություններին առնչվող այլ բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ իրավապահ մարմիններն ընդհանուր ստացել են ընդամենը մեկ ահազանգ: Վերջինս ներկայացված է եղել ԶԼՄ հրապարակմամբ և վերաբերել է Դիլիջանի ավագանու ընտրությունների քվեարկության օրն առերևույթ այլ անձի փոխարեն քվերակելուն և ընտրատեղամասի մոտ անձանց կուտակումներին:
Տավուշի մարզի դատախազության կողմից այդ հրապարակումն ուղարկվել է ոստիկանություն՝ ստուգողական գործողություններ կատարելու:
Այսպիսով ընդհանուր պատկերը հետևյալն է. հոկտեմբերի 17-ին հանրապետության 6 մարզի 9 համայնքում, այդ թվում՝ Գյումրի, Գորիս, Մեղրի և Դիլիջան քաղաքներում կայացած ՏԻՄ ընտրություններում, քվեարկության ավարտի դրությամբ, ստացվել է ենթադրյալ ընտրական հանցագործությունների մասին 32 ահազանգ, որոնց ճնշող մեծամասնությունը ԶԼՄ հրապարակումներ են: Դատախազության կողմից ապահովվել է, որ դրանցով բոլորով իրականացվի համապատասխան իրավական գործընթաց:
Մասնավորապես՝ ընտրակաշառք տալու, ստանալու հատկանիշներով հարուցվել է մեկ քրեական գործ, 5 դեպքի առթիվ, որոնցից 1-ը վերաբերում է առերևույթ ծեծին, 1-ը՝ ընտրողների ցուցակները կազմելու կարգի խախտմանը, 1-ը՝ ընտրական իրավունքի իրականացմանը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը մասնակցող անձանց լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելուն, 1-ը՝ լրագրողի մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելուն, 1-ը՝ այլ անձի փոխարեն քվեարկություն կատարելուն, նախապատրաստվում են նյութեր:
Իսկ 26 ահազանգի կապակցությամբ նախաձեռնվել են ստուգողական գործողություններ, ստացված հաղորդումներում ու հատկապես ԶԼՄ հրապարակումներում նշվող հանգամանքները ստուգելու, ըստ այդմ՝ քրեական վարույթի հարուցման հիմքերի առկայությունը պարզելու նպատակով: Վերջիններիցս երկուսի պարագայում իրականացված ստուգումներով հանցավոր արարքների կատարման վերաբերյալ տվյալները արդեն իսկ չեն հաստատվել և թողնվել են անհետևանք:
Ինչպես և նախորդ, համապետական ընտրություններին, ՀՀ դատախազությունը հետևողական է իր տեսադաշտում հայտնված բոլոր դեպքերով համապատասխան ընթացք ապահովելու հարցում:

32 сообщения о нарушениях на выборах в органы местного самоуправления получили ход: прокуратура
17 октября выборы в органы местного самоуправления были проведены в общинах Дилижан Тавушской области, Феник Армавирской области, Шамирам Арагацотнской области и фиолетово Лорийской области. В связи с этими выборами в правоохранительные органы поступил всего один сигнал об избирательных нарушениях. Как сообщает Генпрокуратуры РА, этот сигнал был представлен посредством публикации в СМИ и касался голосования вместо другого лица на выборах в Совет старейшин Дилижана, а также скопления людей у избирательного участка.
Прокуратура Тавушской области направила эту публикацию для проверки в Полицию. «Таким образом складывается следующая картина: по выборам в 9 общинах 6 областей Армении 17 октября, в том числе Гюмри, Горис, Мегри и Дилижан, было получено 32 сообщения о предполагаемых избирательных преступлениях, подавляющее большинство из которых посредством СМИ. Прокуратура РА обеспечила по всем ним правовой процесс. В частности, по признакам дачи и получения избирательных взяток возбуждено одно уголовное дело, по 5 случаям, 1 из которых относится к видимым побоям, 1 - к нарушению порядка составления избирательных списков, 1- к препятствованию избирательного права, работе избирательных комиссий или осуществления полномочий лиц, участвующих в выборах, 1 - к препятствованию профессиональной деятельности журналиста, 1 - к голосованию вместо другого лица, подготавливаются материалы.
А в связи с другими 26 сигналами были предприняты контрольные действия, с целью проверки обстоятельств, отмечаемых в поступивших сообщениях, в частности, в публикациях СМИ, с целью выяснения оснований для возбуждения уголовного производства. Данные о совершении преступных деяний по двум сигналам в результате проверок не подтвердились. Как и во время предыдущих, общегосударственных выборов, прокуратура РА последовательна в вопросе обеспечения соответствующего хода по всем случаям правонарушений, оказавшихся в поле ее зрения. В случае необходимости Генпрокуратура периодически будет предоставлять информацию о ходе этих процессов»,- говорится в сообщении Генпрокуратуры. Ранее Генпрокуратура РА представила официальные сообщения о выборах в общинах Горис, Тех, Татев Сюникской области, а также Гюмри Ширакской области.