Երևանի «Խաղաղության խաչմերուկը» համահունչ է արդեն քննարկվող նախագծերին․ Զախարովա
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան անդրադարձել է Հայաստանի ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը:
«Երևանի նախաձեռնությունը շատ հարցերում համահունչ է այն ծրագրերին, որոնք վերջին տարիներին քննարկվում են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ՝ եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակում: Այն զբաղվում է տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմամբ և, մեր խորին համոզմամբ, կարևորագույն դեր է խաղում Բաքվի և Երևանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, նպաստում է ամբողջ Հարավային Կովկասի կայունացմանը, տարանցիկ և լոգիստիկ ներուժի բացահայտմանը: Երեք երկրների ղեկավարները այդ եռակողմ աշխատանքային խմբի ստեղծման որոշումը կայացրել են Ղարաբաղում մարտական գործողությունների ավարտից ընդամենը մի քանի ամիս անց: Արդեն խմբի 12 նիստ է անցկացվել, մեծ աշխատանք է կատարվել տարածաշրջանային լոգիստիկ ենթակառուցվածքի ընթացիկ իրավիճակի գնահատման մասով, երկաթուղային, ավտոմոբիլային հաղորդակցության օպտիմալ ծրագրերի ընտրության հարցում: Հաջողվել է սերտորեն մոտենալ բոլոր կողմերի համար շահավետ փաթեթային լուծման:
Ցավոք, այդ հարցերում վերջակետ դնել դեռևս չի հաջողվել: Ինչ-որ մեկը բավարար քաղաքական կամք չունի դա անելու համար, և դա մենք չենք: Ինչպես նախկինում, մենք պատրաստ ենք ցուցաբերել անհրաժեշտ աջակցությունը տարածաշրջանի հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթացներին, այդ թվում՝ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին, 2021 թ. հունվարի 11-ին բարձրագույն մակարդակով ձեռք բերված եռակողմ հայտարարությունների հիման վրա: Այնտեղ հստակ նշված է Ռուսաստանի դերակատարումը»,- ընդգծել է Զախարովան:
Նա անդրադարձել է նաև Հայաստանով անցնող տարածաշրջանային և միջազգային կոմունիկացիաների, ինչպես նաև դրանցով ապրանքների, տրանսպորտային միջոցների և մարդկանց անցման անվտանգությունն ապահովելու համար ՀՀ ԱԱԾ-ի կազմում ստեղծված ստորաբաժանմանը:
«Ցանկանում եմ հիշեցնել, որ վերոնշյալ հայտարարությունների համաձայն՝ Ադրբեջանի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև տրանսպորտային հաղորդակցության նկատմամբ վերահսկողությունը պետք է իրականացնեն ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության մարմինները»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակը:
Նրա խոսքով՝ տարածաշրջանի երկրների համար փոխադարձ ընդունելի լուծումներ գտնելու լավ հարթակ է տարածարջանային խորհրդատվական «3+3» ձևաչափը: Նա հույս է հայտնել, որ 2024 թ. Թուրքիայում նախատեսված հանդիպմանը կքննարկվեն տրանսպորտային հարցեր:
«Այս ձևաչափում Երևանի կառուցողական առաջարկները, վստահ եմ, պահանջված կլինեն»,- եզրափակել է Զախարովան:

Захарова: Контроль за транспортным сообщением между Азербайджаном и Нахиджеваном призвана осуществлять ФСБ РФ
Инициативы Еревана во многом созвучны проектам, которые уже обсуждаются на протяжении последних лет, в рамках трехсторонней рабочей группы под совместным председательством вице-премьеров РФ, Армении и Азербайджана. Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
По ее словам, трехсторонняя рабочая группа занимается разблокированием экономических, транспортных связей в регионе, и по нашему твердому убеждению, этот процесс играет важнейшую роль в нормализации отношений между Баку и Ереваном, способствует стабилизации, раскрытию транзитно-логистического потенциала всего Южного Кавказа. «Лидеры трех стран приняли решение о создании этой самой рабочей группы спустя всего нескольких месяцев после окончания боевых действий в Карабахе осенью 2020 года. Было уже проведено 12 заседаний этой группы, была проделана огромная работа, удалось в плотную приблизиться к выходу на пакетное решение выгодное всем сторонам. К сожалению поставить точку в этих вопросах пока не удалось. Ну, кое-кому не хватает политической воли это сделать и это не мы. По прежнему мы готовы оказывать необходимое содействие процессам разблокирования региональных коммуникаций».
Комментируя создание в СНБ Армении подразделения по контролю безопасности дорог и иных коммуникаций регионального и международного значения, Захарова отметила: «Хотела бы обратить внимание, что в соответствии с упомянутыми трехсторонними договоренностями, контроль за транспортным сообщением между Азербайджаном и Нахиджеванской автономной республикой призваны осуществлять органы пограничной службы ФСБ России».
Она также пояснила, что Россия также руководствовалась задачей разблокирования Армении, в том числе и тогда, когда содействовала перезапуску диалога между Ереваном и Анкарой. Захарова напомнила, что первая встреча спецпредставителей Армении и Турции по нормализации отношений состоялась 14 января 2021 года в Москве.
«Россия также считает консультативную региональную платформу «3+3» еще одной хорошей площадкой для взаимодействия стран.В ходе следующего заседания платформы в 2024 году в Турции будет рассмотрена и транспортная тематика. В рамках данного формата конструктивное предложение Еревана, уверена, будет востребовано», - заключила Захарова.