Վերջապես գործուն քայլեր են ձեռնարկվում Երևանի մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման ուղղությամբ. Տիգրան Ավինյան
Վերջապես գործուն քայլեր են ձեռնարկվում Երևանի մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման ուղղությամբ։ Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Տիգրան Ավինյանը:
«Այսօր Կառավարության նիստին հատկացվելու է նախագծի ֆինանսավորումը` ազդարարելով մայրաքաղաքում այս խոշոր կապիտալ ծրագրի մեկնարկը։
ՀՀ վարչապետի, ՀՀ Կառավարության և Երևանի քաղաքապետարանի մեր գործընկերների հետ քանիցս քննարկել ենք այս նախագիծը` այն համարելով մայրաքաղաքի զարգացման և քաղաքային հարմարավետ միջավայրի կառուցման համար ուղենիշային։
ԱՆԻՖ-ն իր հերթին ներկայումս դիտարկում է տվյալ հատվածում առևտրային կենտրոնի կառուցման հեռանկարները` ստեղծելով պետություն-մասնավոր համագործակցության նոր հնարավորություններ։
Մեծ ծրագրերը դեռ առջևում են»,- գրել է Ավինյանը։
Նշենք, որ Տիգրան Ավինյանի լավատեսությունը չի կիոսում Երևանի գործող քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը: Այս տարվա մարտի 31-ին «Սպուտնիկ Արմենիային» տված հարցազրույցում Սարգսյանը ճոխություն է անվանել մետրոյի “Աջափնյակի” կայարանի շինրարությունը: Մետրոպոլիտենի Աջափնյակ վարչական շրջանում կայարանի կառուցման ծրագրի համար հաշվարկվել էր մոտ 50 մլն եվրո գումար։
«Կարծում եմ, որ այս պահին Աջափնյակ կայարանը մեզ համար ճոխություն է, և այն ֆինանսական միջոցները, որոնք հնարավոր լինի հայթայթել, ավելի նպատակահարմար կգտնեի ներդնել գործող համակարգի արդիականացման մեջ։ Գործող շարժակազմում խնդիրներ ունենք, և ճիշտ չեմ համարում այդ գումարներով ևս մեկ կայարան կառուցելը»,– ասել է Հրաչյա Սարգսյանը։

Предпринимаются действенные шаги по строительству станции метро «Ачапняк»: Авинян
Рад сообщить, что, наконец, предпринимаются действенные шаги по строительству станции метро «Ачапняк». Об этом на своей странице в Facebook написал бывший вице-премьер РА, председатель Совета директоров Фонда государственных интересов Армении Тигран Авинян.
«Сегодня на заседании правительства будет выделено финансирование проекта, ознаменовав начало этой крупной капитальной программы в столице. Мы неоднократно обсуждали этот проект с премьер-министром, правительством РА и нашими партнерами по мэрии Еревана, считая его ориентиром для развития столицы и построения комфортной городской среды. Фонд государственных интересов Армении, в свою очередь, в настоящее время рассматривает перспективы строительства торгового центра на данном участке, создавая новые возможности для сотрудничества государства и частного сектора.Большие программы еще впереди», - написал Авинян.
Отметим, что оптимизм Тиграна Авиняна не разделяет действующий мэр Еревана Грачья Саркисян. 31 марта текущего года в интервью «Спутник Армения» Саргсян назвал роскошью строительство станции метро «Ачапняк», на которое планируется выделить около 50 млн евро.
«Думаю, что на данный момент станция «Ачапняк» является для нас роскошью, и те финансовые средства, которые можно инвестировать в строительство этой станции, более целесообразно внедрить в модернизацию действующей сети метро. У нас есть проблемы с передвижным составом метрополитена, и я не считаю правильным строить еще одну станцию на эти деньги», - сказал Грачья Саркисян.